«Знаючи українську історію - це просто злочин проти самого себе лишатися російськомовним», - Данило Гайдамаха у проєкті #УКРАЇНСЬКОЮ_ЗДОЛАЄМО
Новий героєм проєкту #Українською_Здолаємо на NTA є блогер та мовний активіст Данило Гайдамаха.
Він розповів про перехід на українську, а також про зросійщену освіту в українських вишах, якою повинна бути державна політика щодо захисту української мови в Україні.
«Знаючи історію захисту й утисків мови, знаючи українську історію - це просто злочин проти самого себе лишатися російськомовним. Після того, як ти це знаєш. Після цього питань вже не виникає, і сприяє тобі середовище чи ні - ти береш і переходиш, бо це твій обовʼязок.
Зараз для мене говорити українською - це перебувати, ділити домівку разом з українцями всіх часів і всіх земель. Ось, де би ти не був в часі і просторі. Якщо ти говориш українською, ти дотичний до всіх тих, хто був до тебе, буде після тебе: мертвих, живих, ненароджених. І хто за кордоном.
Повномасштабна війна показала безпрецедентне бажання українців переходити на українську. Воно, очевидно, було й раніше. Зараз воно просто вербалізувалося нарешті. І держава тут просто зобовʼязана підтримувати оце бажання українців говорити українською мовою. І ми маємо слідкувати за дотриманням мовного закону, ні в якому разі не дати йому спуститися, розмотатися у зворотньому боці», - зазначив він.
Повну версію інтерв'ю можна переглянути у відео нижче.
Довідково:
Новий телевізійний проєкт #УКРАЇНСЬКОЮ_ЗДОЛАЄМО стартував нещодавно у межах Комплексної програми посилення державотворчої консолідаційної ролі української мови у Львівській області на 2023-2026 роки, яку у Львівській ОВА затвердили у лютому цього року.
Проєкт реалізовують департамент комунікацій та внутрішньої політики ЛОВА і телеканал «НТА».
Формат проєкту передбачає 10 коротких інтерв’ю з відомими людьми, які перейшли на українську після повномасштабного вторгнення чи раніше; які можуть бути авторитетом; чия історія буде цікавою і переконливою для людей, які ще не перейшли на українську мову спілкування.
Гостями попередніх інтерв'ю були кандидатка філологічних наук, видавчиня, блогерка, авторка книжок Юлія Сливка, тревел-блогерка Ірина Журавель, популяризатор української мови Андрій Шимановський, командир відділення 68-ї бригади ЗСУ, 37-річний поет і музикант Павло Вишебаба, Народна артистка України Марічка Бурмака.