Юридичні рішення та пропозиції для ветеранів – від супроводу до зайнятості: підсумки форуму «Психосоціальні послуги»
Резолюції за результатами Форуму вже на розгляді під головуванням віцепрем’єр-міністра України Ірини Верещук.
Форум «Психосоціальні послуги: виклики сьогодення, пропозиції, система координації» відбувся в рамках комплексної програми охорони психічного здоров’я на Львівщині. Захід охопив більше 400 учасників, є можливість переглянути Форум онлайн. Також ви можете ознайомитися з висновками та резолюцією блоку. Фото доступні за посиланням: Фото форум 09.02.2024
За словами керівниці Західного регіонального центру Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, координаторки Офісу підтримки родин військових Львівської ОВА Анни Кузюти, разом з експертами вдалося напрацювати детальну резолюцію щодо питань, що стосуються соціальної підтримки в ТЦК та СП, права на відстрочку тощо.
Кожен з учасників юридичного блоку запропонував важливі зміни до законодавства, які вже сьогодні опрацьовують фахівці на національному рівні під головуванням віцепрем’єр-міністра України, міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук.
«Чудово, що в рамках Форуму вдалося об’єднати стільки дієвих організацій громадського сектору, які сьогодні допомагають нашим військовим та їх родинам. І я кажу не лише про українських, але і міжнародних колег.
Адже коли мова йде про захист прав Захисників та Захисниць, державні механізми мають працювати злагоджено, щоб людям не доводилося поневірятися», – додала Анна Кузюта.
За результатами дискусії визначили основні напрямки, які вже розглядають на національному рівні, зокрема:
- Надавати соціальну підтримку родинам військовослужбовців, ветеранів в ТЦК та СП, напрацювати пілотний проєкт надання послуги консультування в ЦНАПах області. Детальніше про це: Львівщина стане першою областю в Україні, де втілять міжміністерський проєкт реформи соціальної складової у роботі ТЦК та СП.
- На рівні окремої постанови КМУ – визначити вичерпний перелік та зразки документів, котрі надаються військовозобов’язаним до ТЦК та СП для підтвердження сімейних обставин для реалізації права на відстрочку на підставі статті 23 ЗУ «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку».
- Врегулювати на державному рівні питання перетину кордону для представлення України на міжнародній арені наших військових (ЗСУ, ДПСУ, Нацгвардія, МВС та інші), які проходять відновлення та реабілітацію. Розробити один нормативно-правовий документ для врегулювання цього питання саме для чинних військових та тих, які проходять відновлення/реабілітацію.
- Збільшити фінансування для чинних програм соціального захисту ветеранів, які показали свою ефективність та затребуваність.
- Напрацювати механізм звернення уповноваженої особи стосовно призначення пенсії. Особи з інвалідністю внаслідок війни, які мають певні фізичні обмеження (ампутації, втрата зору) не мають змоги самостійно звернутися із заявою про призначення пенсії.
- Перерахунок пенсій особам, які були залучені до захисту держави.
- Пенсії по втраті годувальника для членів сімей зниклих безвісти. Родичі кожного зниклого безвісти військовослужбовця мають право на оформлення пенсій по втраті годувальника.
Робоча група, яка працювала над питаннями родин військовослужбовців та ветеранів, представляла рішення і оголошувала результати:
- Nicholas Wood – Project Officer (Veterans' Reintegration), International Organization for Migration.
- Уляна Сурмай, Павло Проховник, Ярослав Жукровський – команда Офісу підтримки родин військових та Західного регіонального центру Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.
- Тарас Подвірний – представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Львівській області.
- Марія Петришин, Мака Шонія – команда Першого жіночого ветеранського простору «Рехаб».
- Юлія Морій – директорка ГО «Юридична сотня».
- Павло Грабський – керівник офісу Координаційного центру Самбірському РВА та перший заступник голови Самбірської районної державної адміністрації.
- Тетяна Потапова – голова Комітету з захисту прав військовослужбовців, учасників бойових дій та членів їх сімей.
- Денис Султангалієв – менеджер проєктів Правозахисного Центру «Принцип».
Довідково.
Форум «Психосоціальні послуги: виклики сьогодення, пропозиції, система координації» ставить у центр уваги сім’ю та освітній простір як ключові складові підтримки та безпеки, який відбувся в рамках комплексної програми охорони психічного здоров’я на Львівщині: https://loda.gov.ua/documents/78952 Координаційного центру підтримки цивільного населення Львівщини при ЛОВА. Тут підняли важливі теми, зокрема підтримку ветеранів, які повертаються з війни в сім'ї, родини військовослужбовців, які долають багато викликів, питання ВПО, а також дітей та жінок.
Нагадаємо: На форумі «Психосоціальні послуги» обговорили роль освітнього середовища у формуванні підтримки та безпеки дітей та молоді. З висновками з блоку освіти та резолюцією зможете ознайомитися за посиланням Резолюція і висновки (освіта).docx. Та резолюцією блоку «Залежності».
Організатори:
- Координаційний центр підтримки цивільного населення при ЛОВА;
- Львівська обласна військова адміністрація;
- ГО «Птаха України».
Партнери:
- Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України
- В межах проєкту «Розбудова структур надання послуг та освітнього потенціалу для психосоціального забезпечення в Україні» за співфінансування Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та імплементовано Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit(GIZ) GmbH
- Данська Рада у справах біженців
- Мальтійська служба допомоги
- Україно-швейцарський проєкт «Психічне здоровʼя для України»
- Центр здоров’я та розвитку «Коло сімʼї»
- Норвезька рада у справах біженців
- Міжнародна організація з міграції (МОМ)
- Мінеральна вода «Трускавецька»
- Благодійний фонд «Діагномед»
- ТРК «Перший Західний»
Читайте також: Інклюзія, протидія дискримінації та психосоціальна підтримка: у Львові відбувся форум місцевих громад