На форумі «Психосоціальні послуги» обговорили роль освітнього середовища у формуванні підтримки та безпеки дітей та молоді
Розглянули впровадження цілісної системи плекання стійкості та турботи про психічне здоров’я дітей та молоді в українських школах.
Форум «Психосоціальні послуги: виклики сьогодення, пропозиції, система координації» відбувся в рамках комплексної програми охорони психічного здоров’я на Львівщині.
Захід охопив більше 400 учасників, є можливість переглянути онлайн. А з висновками з блоку освіти та резолюцією зможете ознайомитися за посиланням: Резолюція і висновки (освіта).docx
Цільова категорія отримувачів психосоціальних послуг:
- ветерани, родини військовослужбовців, ВПО та інша категорія;
- діти, підлітки, вчителі, сім’ї, практичні психологи.
Обговорили важливі теми, зокрема, підтримку ветеранів, які повертаються з війни в сім’ї, родини військовослужбовців, які долають багато викликів, питання ВПО, а також дітей та жінок.
«На українську сім’ю сьогодні припало достатньо викликів – від тривалої розлуки до втрати члена сім’ї. У пам’яті дитини спогади про батька дворічної давності і вона не розуміє, що у ньому змінилося. Дружина й не здогадується з чим доводиться жити її чоловіку. Звісно, що все це впливає і на навчання, і на стосунки в сім’ї.
Ми маємо дбати про сервіс в громадах і готовність освітніх просторів ставати місцем підтримки, а це означає, що треба розвивати їх компетентність, професійність. Почали ми це робити зі Львівською ОВА ще з 2022 року, коли освітні заклади стали місцем підтримки, проживання ВПО, а на сьогодні – місцем підтримки героїв та членів їх сімей», – зазначила організаторка заходу, голова Координаційного центру підтримки цивільного населення Галина Бордун.
Кожен з учасників панелі «Виклики війни та їх вплив на сім’ю: стосунки, психічний стан дітей та членів сім’ї, особливості роботи практичних психологів. Як справитися та які є рішення?» виокремив три основні кроки для зміцнення та збереження ментального здоров’я дітей, школярів і студентів.
Сергій Лукашов, національний директор МБО «БФ «СОС Дитячі Містечка» Україна, 30 років роботи у соціальній сфері:
«Загальна психоедукація, підвищення обізнаності, сусідська допомога, залучення всіх до взаємодопомоги і достатня кількість фахових спеціалістів. Тобто навчання людей, які компетентні втручатися у глибокі й важкі кейси, і супроводжувати їх якийсь час фахово. Від широкого до конкретного».
Тарас Добко, ректор Українського католицького університету:
«Хороші сучасні ефективні програми підготовки фахівців мають бути практично орієнтовані. Студенти мають брати участь у викладанні і в них мають виховувати суспільну відповідальність. Щоб студенти занурювалися в життя і за прикладом своїх викладачів, професорів, хотіли бути корисними та допомагати людям. Друге – це загальна психоедукація. Ми повинні створити атмосферу взаємної підтримки, це розвантажить нашу не дуже сильну систему фахових психологічних послуг. А третє – це безпечне середовище, я вкладаю у це слово не лише наявність укриття і Wi-Fi в ньому, а, власне – середовище дружнє до дитини, до студента, загалом до працівника».
Єпископ Богдан (Манишин), єпископ-помічник Стрийської єпархії Української греко-католицької церкви:
«Перше, що хотілося б побачити, – це творення малих груп, де є відчуття безпеки, де є прекрасний лідер. Також, формація лідерів, перманентна освіта, освіта у співпраці і постійна матеріальна підтримка».
Андрій Вітренко, заступник Міністра освіти і науки України:
«Перше – потрібно формувати культуру: піклуватися про своє ментальне здоров’я нормально і не соромно. Друге – це, безумовно, ефективна система, яка буде пронизувати всю сферу освіти від початкової школи і до закладів вищої освіти. Третє – це інтегрований світовий досвід, це система доказової допомоги студентам і, головне, вчителям. Бо вчителі долають проблеми як дітей, яких вони навчають, так і свої власні».
Нагадаємо: На Львівщині відбувся форум, присвячений психосоціальним послугам: ключові акценти
Впровадження цілісної системи плекання стійкості та турботи про психічне здоров’я дітей та молоді в українських школах розглянули у блоці «Українські школи – фортеці стійкості!». Її ціллю є збільшити спроможність шкіл у реалізації трьох ключових завдань щодо турботи про психічне здоров’я:
- Превенція. Захистити психічне здоров’я дітей в умовах зіткнення з викликами війни шляхом плекання стійкості у закладах освіти.
- Допомога. Надавати вчасну та якісну фахову допомогу дітям та молоді з розладами психічного здоров’я – базову психосоціальну підтримку на рівні школи та при потребі скерування за спеціалізованою допомогою.
- Промоція. Підтримувати гармонійний особистісний розвиток, психологічне та соціальне благополуччя дітей та молоді.
Функції закладів освіти у турботі про психічне здоров’я дітей та молоді полягають в наступному:
- Вчасне виявлення та скерування за належною допомогою дітей та молодь з проблемами у сфері психічного здоров’я.
- Підтримка у навчальному закладі з використанням відповідних педагогічних методик та психологічних методів допомоги.
- Розвиток програм психологічної допомоги дітям та їх рідним безпосередньо у закладах освіти.
- Програми превенції та промоції психологічного добробуту дітей, молоді та їх родин.
- Програми підтримки і плекання психологічного добробуту педагогічних працівників.
Організували захід в межах проєкту «Розбудова структур надання послуг та освітнього потенціалу для психосоціального забезпечення в Україні» за співфінансування Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та імплементовано Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit(GIZ) GmbH
- Львівська обласна військова адміністрація
- Координаційний центр підтримки цивільного населення при ЛОВА https://www.facebook.com/coordination.centers.lviv.region
- ГО «Птаха України» https://www.facebook.com/ngo.ptaha
Партнери Форуму:
-
- Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України
- Данська Рада у справах біженців
- Мальтійська служба допомоги
- Україно-швейцарський проєкт «Психічне здоровʼя для України»
- Центр здоров’я та розвитку «Коло сімʼї»
- Норвезька рада у справах біженців
- Міжнародна організація з міграції (МОМ)
- Мінеральна вода «Трускавецька»
- Благодійний фонд «Діагномед»
- ТРК «Перший Західний»
Читайте також: Львівщина стане першою областю в Україні, де втілять міжміністерський проєкт реформи соціальної складової у роботі ТЦК та СП