Львівщина розвиває психосоціальні послуги: що зроблено та плани
Упродовж двох днів, 7-8 листопада провели три засідання Координаційного центру (КЦ) при Львівській ОВА щодо реалізації Комплексної стратегії охорони психічного здоров’я з представниками міжнародних партнерів, департаментами ЛОВА.
Їх мета - планування, координація проведення навчання з психічного здоровʼя для освітніх, соціальних працівників та релігійних спільнот, а також формування протоколу психосоціального супроводу ВПО в місцях тимчасового проживання (МТП).
Під час зустрічей обговорювали стратегії роботи та потреби в сфері психосоціальної допомоги, як для релігійних спільнот, так і для освітнього середовища.
Учасники акцентували на важливості координації, аналізу блоків навчань для вчителів, соціальних працівників та священиків, як складової стратегії охорони психічного здоров’я та надання психосоціальної допомоги. Обговорили навчання для вчителів, спрямоване на розширення їх знань і навичок у роботі з тривожними та поведінковими розладами. Дві зустрічі спрямовані на покращення психологічного благополуччя та підтримку учасників релігійних спільнот та освітнього середовища. Окрема зустріч - на супровід ВПО в МТП у звʼязку з прийнятою постановою 930 та формуванням окремого реєстру МТП, що своєю чергою передбачає, як окрему розʼяснювальну роботу, так і можливе переселення в кращі місця, де провели вже ремонтні роботи.
Як поінформувала радниця начальника ЛОВА, голова Координаційного центру підтримки цивільного населення при ЛОВА Галина Бордун у грудні з партнерами планують провести серію навчань для 1000 директорів шкіл Львівщини та керівників ЦНСП, Терцентрів.
Основні блоки навчання: система координації та центри психосоціальної підтримки, основні завдання Комплексної програми охорони психічного здоровʼя та психосоціальної підтримки цивільного населення Львівщини, блок психічного здоровʼя. Представники міжнародних партнерів представлять свої вузькоспеціалізовані програми на запити шкіл, які спрямовані на навички стресостійкості, запобігання вигоранню та інші.
Навчання для директорів шкіл Львівщини та керівників ЦНСП, терцентрів запланували на початок грудня.
Щодо надання психологічної допомоги на Львівщині цивільному населенню
В розрізі психологічної допомоги через координацію Координаційного центру підтримки цивільного населення Львівщини:
1) Працює 21 партнер в області з надання психологічної допомоги.
За січень-листопад психологи надали 30404 послуги, з них у співпраці з «Unicef»( проект охоплює психологічну послугу для дітей, підлітків) 694 бенефіціари з 21.09 по 20.10 (офіційний старт проекту з 21.09.23)
2) В рамках стратегії області щодо підвищення рівня психологічної допомоги практичними психологами шкіл - з травня 2023 року спільно з членами робочої групи робочої програми психічного здоров’я, партнерами КЦ – УКУ, розпочали навчання практичних психологів Львівщини закладів освіти. Станом на сьогодні – 400 учасників пройшли чотирьох денні сертифіковані навчання по КПТ.
https://loda.gov.ua/news/71273
3) 22.09.23 презентували Комплексну програму охорони психічного здоровʼя та психосоціальної підтримки цивільного населення Львівщини.
Основними завданнями Програми є:
розгорнути в територіальних громадах на базі закладів охорони здоров’я та освіти за участі соціальних працівників, практичних психологів та громадського сектора активну просвітню та психоедукаційну роботу з метою формування у населення області усіх вікових груп елементарних знань про психічне здоров’я та навичок самодопомоги для його зміцнення й відновлення;
забезпечити професійний розвиток фахівців з неспеціалізованих ланок медичної допомоги, соціальної роботи, екстреної медичної допомоги та перинатальних центрів, практичних психологів з питань охорони психічного здоров’я та надання первинної психосоціальної допомоги;
розвивати обласну мережу надавачів соціальних послуг з урахуванням потреб у сфері турботи про психічне здоров’я.
Презентація програми: https://loda.gov.ua/news/79512
Комплексна програма охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки цивільного населення у Львівській області на 2023 – 2026 роки: https://loda.gov.ua/documents/78112
4) Плани на листопад - грудень 2023 за результатами засідання робочої групи КЦ при ЛОВА
- до 11.12.23 провести навчання для 1000 директорів шкіл Львівщини по психічному здоровʼю, системі координації, маршрутизації.
- Провести навчання для всіх керівників ЦНСП та Терцентрів по психічному здоровʼю, системі координації, маршрутизації.
- Розробити спільно з СССМ кластером (Кластер з питань управління та координації місцями компактного проживання внутрішньо переміщених осіб) протокол супроводу ВПО в МТП з метою вчасної допомоги людям, перескерувань та побудови координації супроводу партнерів самих МТП.
Більше про розвиток психосоціальної допомоги: https://loda.gov.ua/news/78381
Зазначимо, що зараз на Львівщині більше 350 центрів надання психосоціальної допомоги.
Карта: https://loda.gov.ua/project/57381
Для отримання психосоціальних послуг або інших видів підтримки, стати партнером і долучитись до надання психосоціальної допомоги на Львівщині: https://linktr.ee/coordination.centers.lviv
Координаційні центри створені з ініціативи начальника Львівської ОВА Максима Козицького, стратегію роботи КЦ при ЛОВА з 2023 року координує Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.