У Львівській ОВА обговорили програму психічного здоров’я області
Учасники зустрічі розповіли про свої бачення програми та очікування від її втілення в життя.
Сьогодні, 4 липня, у Львівській ОВА відбулась чергова робоча зустріч щодо створення та написання програми з психічного здоров’я та психосоціальній допомозі цивільного населення Львівщини.
Під час зустріч обговорили бачення кожного з учасників, як саме повинна виглядати програма для подальшої імплементації у громадах Львівщини. Програма є наступним кроком в системному підході вирішення запитів сьогодення та складається з декількох блоків, зокрема освітнього та соціального.
Серед учасників робочої групи, які розробляють програму, – керівники структурних підрозділів Львівської ОВА та комунальних закладів, незалежні експерти, представники соціальної сфери, закладів вищої освіти, а також міжнародні партнери, які дотичні до напряму охорони психічного здоров'я і психосоціальної підтримки.
Документ розплановують на 3 роки. Підготувати проєкт програми мають до 31 липня.
Начальник Львівської ОВА Максим Козицький наголосив, що створення необхідних передумов до реалізації програми в громадах є запорукою успішного функціонування програми.
«Я хочу, щоб ця програма стала не лише документом, а щоб запрацювала та вирішила багато питань, які є нагальними. Маю надію, що громади також будуть мати бажання реалізовувати програму. Саме зараз настав час думати про людей та надавати не лише необхідну, але й кваліфіковану підтримку. Ми повинні зацікавити громади Львівщини долучитися до програми та втілювати її на місцях. Чим більше освічених людей та організацій будуть надавачами послуг, тим швидше нам вдасться досягти поставленої цілі», – сказав Максим Козицький.
Як повідомила радниця начальника Львівської ОВА Галина Бордун, програма планується на 3 роки з метою її наступного продовження згідно з проведеними моніторингами, запитами, результатами.
«У серпні ми плануємо бачити конкретне бачення нашої програми та потреб в усіх її блоках. Ми повинні робити рекомендації на 3 роки, щоб регулярно оновлювати наші кроки та цілі. Ми сподіваємося, що ця програма буде робочою, важливою та дієвою. Ситуація з самотніми людьми старшого віку чи з інвалідністю є непростою, адже партнерські прихистки закриваються, а людям десь потрібно жити. Збільшення мережі інтернатних закладів не є вирішенням проблеми, тому нам потрібно знайти рішення, щоб дати цим людям місце для подальшого проживання», - зазначила Галина Бордун.
Також Галина Бордун додала, що програма спрямована на впровадження Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року та Концепції Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», яку втілюють з ініціативи Першої леді України Олени Зеленської, а головна ціль – щоб ця програма була не на папері, а ефективно працювала й вирішувала проблеми та відповідала запитам людей.
Учасники зустрічі розповіли про свої бачення програми та очікування від її втілення в життя. Під час першої презентації декан факультету наук про здоров‘я УКУ Світлана Когут розповіла про Програму підтримки цивільного населення громади, а саме про роль соціальних працівників. Керівник Львівського обласного медичного центру превенції та терапії узалежнень Мирослава Кабанчик керівник КЗ ЛОР «Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня» Богдан Чечотка розповіли у межах презентацій як саме виглядає ситуація у їхніх закладах.
Нагадаємо, що зробили на Львівщині за півтора року в цій темі:
1) У травні 2022 року створили робочу групу «Медико-психосоціальна допомога», яка стала початком допомоги, аналізу та моніторингу потреб в психологічній та психосоціальній допомозі. Робоча група провела ряд виїзних засідань по область в громади Львівщини, щоб побудувати систему координації між різними надавачами послуг, дорогу клієнта психосоціальної допомоги.
2) В серпні 2022 року були створені Консультативно-координаційні центри , які охопили 10 локацій на Львівщині і помагають цивільному населенню юридичною, психологічною та іншою допомогою.
3) З вересня минулого 2022 року робоча група МПД із залученням фахівців з міжнародних партнерів запустила програму психоедукації (психологічне просвітництво) в закладах освіти, до сьогодні ми охопили близько 6500 освітян, батьків, дітей коро тривалими тренінгами з ментального здоров’я.
4) З травня цього року спільно з членами робочої групи робочої програми психічного здоров’я , партнерами ККЦ – УКУ, розпочали навчання практичних психологів Львівщини закладів освіти. За два місяці – 400 учасників пройшли чотирьох денні сертифіковані навчання, до кінця року ще 400 учасників пройдуть навчання.
5) Почуй лікаря це проект який спрямований на профілактику захворювання і минулого року додали важливий блок просвітництва це просвітництво психічного здоров’я серед школярів Львівщини 9-10 класів. 10 липня стартує нова хвиля – літня школа для наступних 100 волонтерів, які з вересня підуть з лекціями в школи Львівщини. На грудень як і минулого року планують організувати форум для шкіл Львівщини де блок психічного здоров’я буде ключовим.
6) Психологічна послуга на Львівщині через координацію, супровід в офісах Координаційних центрів (Консультативно-координаційні центри) із залученням фахівців від партнерів, більше 18 тис. за 10 місяців і цей напрям послуги ми ще більше розширюємо, окрім менеджерів з соціальних питань в наших офісах працюють менеджери психологи за підтримки ММК (Міжнародний медичний корпус) та з середини липня ми маємо системну окрему послугу за підтримки дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) 10 психологів, яких відберуть з числа наших практичних психологів для надання психологічної підтримки для дітей/підлітків. Зараз активно розширюють також напрям психологічної послуги за підтримки партнерів для родин військовослужбовців.
З офіційним Facebook-представництвом Координаційного центру з психічного здоров'я Кабінету Міністрів України можна ознайомитися за посиланням. Якщо маєте пропозиції чи готові долучатися до даного пишіть напряму на: medpsysocial.aid@gmail.com.