Психосоціальна послуга на Львівщині: як її отримати та як вона розвиватиметься надалі
Інтерактивна карта на сайті ОВА, програма психічного здоров’я, психологічна підтримка у сфері освіти – ці проєкти вже працюють на Львівщині.
Від початку повномасштабної російсько-української війни на Львівщині організували надання спершу – внутрішньо переміщеним особам, а згодом – усім, хто потребує такої допомоги, психосоціальної послуги.
Психосоціальна послуга включає в себе надання психологічної підтримки, послуг у сфері соціального захисту (допомога людям з інвалідністю, людям старшого віку тощо), юридичної допомоги та інформаційної підтримки (перескерування людини до відповідних держорганів чи організацій відповідно до її запиту – оформлення документів (людину скеровують до уповноважених органів), отримання гуманітарної чи медичної допомоги (надають контакти благодійних організацій чи закладів охорони здоров’я та ін.).
На Львівщині від початку повномасштабної війни психосоціальну послугу надає волонтерська служба «Медико-психологічна допомога» на Головному залізничному вокзалі Львова, яку створили за підтримки Львівської ОВА. Волонтери насамперед допомагають людям, які прибувають до Львова з інших областей України, рятуючись від обстрілів. Згодом, з ініціативи начальника Львівської ОВА у кожному районі Львівської області почали діяти консультативно-координаційні центри підтримки цивільного населення при РВА (скорочено – ККЦ), куди по допомогу можуть звертатися усі, хто її потребує (в тому числі члени родин військовослужбовців). З травня цього року, після прийняття постанови Кабміну № 470, повноваження, цільова аудиторія для отримання допомоги і мережа ККЦ на Львівщині розширилися – у громадах почали відкривати офіси вже тепер координаційних центрів (КЦ). КЦ при ЛОВА з травня 2023 координуються з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
Станом на сьогодні на Львівщині діють:
- Координаційний центр підтримки цивільного населення при Львівській ОВА (Головний центр. Керівниця – радниця начальника Львівської ОВА Галина Бордун);
- Координаційні центри підтримки цивільного населення при районних військових адміністраціях (діють у кожному районі);
- Офіси КЦ у громадах (станом на сьогодні працюють 35 офісів).
Як надання психосоціальної послуги на Львівщині розвиватимуть надалі під час брифінгу в Офіційному медіацентрі при Львівській ОВА розповіли:
Іван Собко – заступник начальника Львівської ОВА;
Галина Бордун – голова Координаційного центру підтримки цивільного населення при Львівській ОВА, голова робочої групи з написання Комплексної програми охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки цивільного населення у Львівській області (Програма), радниця начальника Львівської ОВА;
Орест Сувало – заступник голови робочої групи з написання Програми, координатор українсько-швейцарського проєкту «Психічне здоров'я для України», виконавчий директор Інституту психічного здоров’я УКУ.
Як зазначив заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко, одним із завдань Львівської ОВА є підтримка діяльності КЦ та їхніх офісів і наповнення їх послугами, які потрібні людям в умовах війни, щоб дати їм розуміння, хто і за яку послугу відповідальний.
«Зараз на Львівщині у кожному районі діє координаційний центр, у якому можуть допомогти будь-якій категорії громадян – ВПО, людям старшого віку, людям, які опинилися у скрутних обставинах, захисникам і захисницям. Але всю цю об’ємну роботу треба було звести в якийсь зрозумілий алгоритм, проаналізувати запити, з якими люди звертаються найчастіше, об’єднати органи влади, міжнародні організації, громадський сектор, налагодити комунікацію. Цю роботу від самого початку налагодила радниця начальника Львівської ОВА Галина Бордун у співпраці з департаментами охорони здоров’я, освіти і науки, соціального населення ОВА.
Хочу наголосити, що це не кінцевий продукт. Ми його будемо постійно вдосконалювати, мережу офісів КЦ – розширювати. Окрім того, вже є затверджена Комплексна програма охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки цивільного населення на Львівщині, яка передбачає багато нововведень у сфері турботи про ментальне здоров’я.
Дякую усім волонтерам і партнерам, які долучилися до цієї великої роботи. Ми зібрали разом багато ініціатив та ідей, тож працюємо над їх подальшим втіленням в життя», – зазначив Іван Собко.
Основною метою створення координаційних центрів було надання допомоги ВПО. Проте з часом до КЦ почали звертатися члени родин захисників і захисниць, ветерани, сім’ї, що потребують психологічного супроводу, та інші категорії громадян. Вже станом на сьогодні усі учасники роботи КЦ (міжнародні партнери, ОВА, РВА, громади, органи влади) акумулювали свої зусилля для забезпечення роботи офісів КЦ, де можна отримати не тільки психосоціальну послугу, про яку йшлося вище, а й гуманітарну і юридичну допомогу. З травня цього року досвід Львівщини почали переймати інші області України, адже 5 травня Кабмін затвердив постанову, згідно з якою при обласних військових адміністраціях в Україні почали створювати координаційні центри підтримки цивільного населення, які вже більше ніж рік діють на Львівщині.
Галина Бордун розповіла, що робочу групу щодо діяльності КЦ сформовували з фахових середовищ Львівщини – це експертні інституції психосоціальної підтримки, а ключовими є директори департаментів соціального захисту, освіти і науки, охорони здоров’я, а також економічної політики Львівської ОВА. Зараз з діяльністю КЦ та послугами, які вони надають, можна ознайомитися на інтерактивній карті на сайті Львівської ОВА.
«Я вважаю, що добра синергія власне громадського сектора і державного управління забезпечила на Львівщині добрі результати в допомозі людям.
У співпраці із заступником начальника Львівської ОВА Олександром Кулепіним ми створили інтерактивну карту на сайті Львівської ОВА (https://loda.gov.ua/project/57381). Тут нанесено 350 локацій і ця карта буде збільшуватися. Чим вона є для нас корисна: тут є дані про офіси координаційних центрів – їх є більше ніж 35, на карту нанесли поки що 28. На карті можна знайти години роботи кожного офісу, контактні телефони. На карті є сфокусована мобільна психіатрична допомога. В усіх офісах є менеджери з соціальних питань, це працівники соціального захисту. На карті розміщена інформація про всі прихистки, де приймають безкоштовно людей, які шукають тимчасове житло на Львівщині. Позначені кабінети психотерапевтів, яких ми перевірили і до яких перескеровують з офісів КЦ.
На карті є всі центри наших партнерів, допомога для ветеранів та родин військовослужбовців, які перебувають на території Львівщини. Можна знайти адреси всіх інклюзивно-ресурсних центрів в області, де батьки дітей з інвалідністю можуть отримати необхідну допомогу. Карта включає також заклади професійно-технічної освіти, де ВПО та й місцеве населення за допомоги ваучерної підтримки центру зайнятості можуть записатися на перенавчання і знайти нове місце праці», – розповіла Галина Бордун.
Загалом у координаційних центрах надали необхідні послуги вже більше ніж 60 тисячам людей.
Допомога родинам захисників і захисниць:
З минулого місяця Львівська ОВА організовує у КЦ зустрічі у громадах з членами родин захисників і захисниць та ветеранами. У серпні провели 6 зустрічей у містах районного значення. Учасники отримують юридичні роз’яснення щодо своїх питань, можливість поспілкуватися з представниками ТЦК та СП, міграційної служби, Пенсійного фонду, управлінь соцзахисту, поліції, Офісу підтримки родин військовослужбовців, регіонального штабу з питань поводження з військовополоненими.
«Основна мета зустрічей з родинами захисників і захисниць – щоб люди отримали вчасно допомогу. Є багато неточностей у законодавстві і висновки з наших зустрічей ми передаємо до Національного штабу, який координує міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук, щоб вносилися зміни до тих чи інших документів і щоб людина могла швидше отримати ту інформацію, яка їй потрібна», – зазначила Галина Бордун.
Графік зустрічей з родинами військових у вересні можна знайти на сайті Львівської ОВА за посиланням – https://loda.gov.ua/news/78223
Як відбуваються зустрічі, можна прочитати тут: https://loda.gov.ua/news/76894
Психоедукація у сфері освіти:
Минулого року Координаційний центр підтримки цивільного населення при ЛОВА спільно з департаментом освіти і науки ЛОВА розпочали реалізацію в області напряму психологічної обізнаності в освітньому середовищі (переважно у школах) – психоедукації. Станом на сьогодні за підтримки 10 міжнародних партнерів навчання з психоедукації пройшли орієнтовно 16 тисяч учасників освітніх процесів (учнів, їхніх батьків, вчителів). Детальніше про це – нижче, у виступі Ореста Сувала.
Навчання психологів:
Завдяки партнеру КЦ при ЛОВА – громадської організації «Коло сім’ї» у вересні на Львівщині розпочали навчання практичних психологів – задля того, щоб створити у громадах, де бракує такої кількості партнерів, які є в містах районного значення, можливість для жителів отримувати психологічні послуги.
Комплексна програма охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки цивільного населення у Львівській області на 2023 – 2026 роки (далі – Програма охорони психічного здоров’я або Програма)
Зазначену Програму затвердили розпорядженням начальника Львівської ОВА Максима Козицького від 5 вересня 2023 року №795/0/5-23ВА. Презентація Програми запланована на 22 вересня в Українському католицькому університеті.
Як розповів Орест Сувало, розробка Програми є логічним продовженням роботи волонтерської служби «Медико-психологічна допомога» (МПД) та офісів КЦ, адже тривала робота з людьми, які постраждали від війни, під час їхніх звернень до МПД та КЦ, показала, наскільки необхідною і актуальною є підтримка ментального здоров’я населення. За його словами, Програма спрямована на загальне покращення обізнаності про психічне здоров’я.
«Ми бачимо, що ці речі відбуваються синхронно з національними процесами. Зокрема, зараз реалізовують Всеукраїнську програму підтримки ментального здоров’я «Ти як?» Першої леді. І це правильно, тому що всі ми маємо працювати в одному керунку, щоб максимально наблизити допомогу (психологічну – ред.) і максимально збільшити якість допомоги людям, які її потребують.
Освіта, охорона здоров’я, соціальний захист – три ключові сфери, які стосуються психологічного здоров’я. Через відгуки ми бачимо, які проблеми у секторах, зокрема у соціальній сфері, оскільки у нас бракує послуг у громадах.
У межах реалізації програми передбачається відкриття пунктів надання певних психіатричних послуг у кластерних лікарнях, розвиток турботи про психічне здоров’я в освітніх середовищах, а також просвітництво у громадах стосовно цієї теми.
Також Програма передбачає формування у школах середовища, яке сприятиме доброму здоров’ю, комунікації, інклюзії – це уроки для учнів, заняття для вчителів, спеціальні навчання для психологів. Програма спрямована на загальне покращення обізнаності про психічне здоров’я. У кожній кластерній лікарні, яка є у кожному районному центрі, повинна бути доступна послуга підтримки психічного здоров’я, повинен бути психіатр і психолог чи психотерапевт, до них скеровуватимуть людей з координаційних центрів. І допомога таким чином буде сконцентрована не лише в обласному центрі, а також в районних центрах і стане більш доступною», – наголосив Орест Сувало.
Важливі посилання:
Партнери, які хочуть приєднатися до діяльності КЦ, можуть заповнити анкету: http://surl.li/lbmha
Анкета для отримання допомоги в Координаційному центрі при ЛОВА: http://surl.li/lbmhe
Інтерактивна карта психосоціальної допомоги на сайті ЛОВА з контактами офісів КЦ: https://loda.gov.ua/project/57381
Комплексна програма охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки цивільного населення у Львівській області на 2023 – 2026 роки: https://loda.gov.ua/documents/78112
Графік зустрічей з членами родин захисників і захисниць на вересень: https://loda.gov.ua/news/78223
Більше про зустрічі з представниками партнерів та можливість отримання допомоги – на сторінці КЦ у Фейсбуці: https://www.facebook.com/coordination.centers.lviv.region