«Академія розвитку та партнерства»: у Львові обговорили питання психосоціальних послуг в області у шести ключових напрямах

Фото Пресслужба Львівської ОДА (47)
Зокрема йшлося про підтримку ветеранів, родин військовослужбовців, людей старшого віку, людей з інвалідністю, вимушено переміщених людей та реабілітацію людей із залежностями.
Сьогодні, 15 квітня, відбулося четверте засідання в межах робочого засідання Координаційного центру підтримки цивільного населення ЛОВА «Академія розвитку та партнерства». Захід відбувається з метою розширення мережі надавачів психосоціальних послуг на Львівщині, координації послуг на рівні громад і ГО.
Захід організували Координаційний центр підтримки цивільного населення Львівщини, ГО «Птаха України» за підтримки БО «Українська освітня платформа».
Близько сотні громадських, благодійних організацій з усієї України, департаменти адміністрацій та представники територіальних громад з’їхалися на Львівщину, щоб в межах засідання Координаційного центру при ЛОВА обговорити ключові виклики у соціальній галузі і як на них реагувати, щоб люди отримували якісні послуги.
Під час свого виступу начальник Львівської ОВА Максим Козицький наголосив на декількох напрямах, які зараз потребують особливої уваги.
«Працюємо над тим, щоб забезпечити громади ресурсами і фахівцями для супроводу сімей наших воїнів та ветеранів.
Важливо створити умови для виховання дітей у сімейному середовищі та забезпечити підтримку для прийомних родин і наставників. Головний акцент – створення будинків сімейного типу і розвиток мережі патронатних сімей.
Ми на Львівщині змістили акцент із кризової допомоги внутрішньо переміщеним особам на довготривалі рішення. У Заплатині та Повергові вже працюють центри підтриманого проживання, а найближчим часом відкриється новий центр у Радехові. Нам потрібно більше таких добрих прикладів. Дуже розраховуємо тут на плече підтримки від наших партнерів.
Бачимо прикру тенденцію до поширення залежностей серед молоді. Щоб змінити це, будемо підходити комплексно – у співпраці ключових освітніх, медичних та соціальних структур Львівщини.
Ветерани – рушії позитивних змін у громадах. У кожній громаді мають бути ветеранські простори, які стануть фундаментом для змін. В цих просторах також потрібно забезпечити якісне надання психологічної, соціальної та юридичної допомоги.
Що стосується реабілітації, всі люди, які постраждали через війну, мають отримати допомогу вчасно і в повному обсязі. Розвиток мережі реабілітаційних центрів – один з наших головних пріоритетів.
Ключове – потрібно уникнути дублювання послуг, щоб організації не виконували однакових завдань. Наша мета – гармонійна взаємодія, де державна політика узгоджується з обласним рівнем, а наші партнери підсилюють реалізацію своєю експертністю
Дякую голові Координаційного центру Галині Бордун, всій команді центру та всім нашим партнерам.
Такі зустрічі допомагають різним середовищам, які надають допомогу людям, почути одне одного і скоординувати роботу так, щоб реагувати на запити оперативно та ефективно.
Радію також, що можемо бути корисними іншим областям», – наголосив Максим Козицький.
В межах події учасники обмінялись пропозиціями щодо діяльності на Львівщині, обговорили можливості співпраці разом із представниками Кластеру захисту, територіальних громад, РДА та департаментів Львівської ОДА.
Так, представники надавачів послуг громадського сектору представили свою діяльність та географію проєктів у Львівській області:
- Розвиток альтернативних форм сімейного виховання, а також питання, що стосуються дітей з інвалідністю (діти з особливими освітніми потребами, діти з розладом спектру аутизму, розладом дефіциту уваги та ін.) та підлітків. Фасилітаторка Маріанна Білик, програмна директорка БО «Українська освітня платформа».
- Супровід родин військовослужбовців, безвісти зниклих та загиблих. Фасилітаторка Марʼяна Кащак, директорка БО «Українська освітня платформа».
- Потреби ветеранів та ветеранських спільнот – фасилітаторка Світлана Криштанович, професорка, керівниця Центру ветеранського розвитку Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського,член ГО «Птаха України».
Акцент слід зробити на реабілітації, абілітації, центрах спільнот ветеранів у громадах та поінформованість ветеранів. У Львівській області розглядають можливість будівництва чотирьох ветеранських хабів: у Золочеві, Стрию, Шептицькому та Львові.
Детальніше про підтримку ветеранів та ветеранок на території Львівської області: «Про ветеранів разом з ветеранами»: у Львові відбувся всеукраїнський форум, присвячений питанням ветеранської політики.
- Обговорення потреб підтримки вимушено переміщених людей із постраждалих територій на Львівщину: потреби і можливості сьогодення (люди із постраждалих громад) – фасилітаторка Ольга Шевченко, психолог, волонтер ГО «Птаха України».
Основним завданням у цьому напрямі є напрацювання інформаційної політики та аналіз запитів ВПО.
Нагадаємо, з 2022 року на Головному залізничному вокзалі у Львові працює «Медико-психологічна волонтерська спільнота». Волонтери зустрічають, консультують та надають супровід, інформаційну та психологічну підтримку евакуйованим з прифронтових областей.
- Впровадження програм підтримки, розвитку, супроводу для людей старшого віку, людей з інвалідністю: впровадження послуги підтриманого проживання, індивідуальна оцінка потреб отримувачів соціальної послуги в інтернатних закладах – фасилітаторка Анна Решетник, експертка з розвитку соціальних послуг, MH4U.
- Послуги із соціально-психологічної реабілітації осіб із залежністю, напрацювання стратегії превенції залежностей серед молоді – фасилітатор Володимир Горак, член Координаційного центру підтримки цивільного населення Львівської ОВА.
Департамент соціального захисту Львівської ОДА напрацював проєкт нового «Порядку відшкодування коштів для психологічної підтримки та подолання наслідків травмуючих подій військовослужбовців в частині надання послуг алко-, наркозалежним», який визначає механізм надання та використання коштів, передбачених в обласному бюджеті. Крім того, проєкт порядку передбачає формування переліку надавачів соціальної послуги. На даний момент в області зареєстровані 39 надавачів соціально-психологічної реабілітації осіб із залежністю від наркотичних засобів чи психотропних речовин.
Як розповіла голова координаційного центру підтримки цивільного населення при Львівській ОВА Галина Бордун, це не просто робоче засідання, а захід з міжсекторальним підходом, який зібрав понад 100 учасників. Основна тема – створення чітких маршрутів допомоги в кожній громаді. Кожна з шести тематичних груп аналізує виклики та напрацьовує конкретні рекомендації для громад, наслідуючи та впроваджуючи національну політику.
«Сьогодні на зустрічі ми маємо локальні організації, і наше завдання сформувати партнерство між ними та більшими організаціями, які впроваджують національну політику. Для нас важливо, щоб про їх ініціативи могли дізнаватися не тільки на сайтах міністерств чи на сайті обласної адміністрації. Передусім ставимо запитання, а що про це знає людина? Де ця послуга є? Ця послуга тимчасова чи перейшла в системний характер? Чи є навчені фахівці?
Людина приходить в територіальну громаду, до органу місцевого самоврядування, і вона має там зустріти фахівця, який розкаже, де, яку послугу, хто може надати, і за яким графіком.
Адже, якщо людина не знає, куди йти, отже, система не працює. А наша мета – зробити її живою, дієвою й ефективною для кожного. За підсумками форуму ми сформуємо узагальнений план дій, який стане основою для подальших змін в області», – зазначила координаторка заходу.
Аби скористатися послугами чи стати партнером Координаційного центру при ЛОВА, реєструйтесь за покликанням.