«Про ветеранів разом з ветеранами»: у Львові відбувся всеукраїнський форум, присвячений питанням ветеранської політики

Фото Пресслужба Львівської ОДА (26) (1)
На форумі зокрема обговорили програми підтримки ветеранів та ветеранок у Львівській області.
Сьогодні, 28 березня, у Львові відбувся форум «Шлях Ветерана: Відновлення, Реалізація, Успіх», що організували Офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з Центром підтримки ветеранів та соціальних ініціатив ЛНУ імені Івана Франка.
Ключовим принципом форуму є формат «про ветеранів разом з ветеранами» ‒ всі обговорення відбуваються за безпосередньої участі ветеранської спільноти, що дозволить почути реальні потреби та виклики, з якими стикаються захисники України після повернення до цивільного життя.
«Максимальна користь та актуальність для наших воїнів, ветеранів та їхніх сімей – на це спрямована кожна ініціатива, яку ми втілюємо у Львівській ОВА в межах Концепції підтримки Захисників і Захисниць, «Ліги Нескорених», «Терапії мандрами» та інших наших проєктів у галузі ветеранської політики.
Безмежна вдячність кожному й кожній, хто захищав та продовжує захищати нашу землю від агресора. Вічна шана тим, кого ми втратили у цій боротьбі.
Ветеранська політика – це про партнерство і створення нових можливостей для найкращих людей нашої держави. Дякую всім, хто будує зміни. Дякую всім, хто в ЗСУ, і всім, хто – для ЗСУ!», – наголосив начальник Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький.
Детально про всі актуальні безкоштовні можливості в оздоровчій, економічній, спортивній, освітній та інших сферах на Львівщині: Захиснику та Захисниці.
Під час панельної дискусії «Соціально-психологічна підтримка ветеранів» Тарас Грень – ветеран війни, керівник апарату Львівської ОДА та Тетяна Крут – т.в.о. директора департаменту соціального захисту Львівської ОДА детальніше розповіли про підтримку ветеранів та ветеранок на території Львівської області.
- Виплати членам сімей загиблих. Одноразова грошова допомога у розмірі 15 мільйонів гривень, якщо загибель сталася під час бойових дій або виконання службових обов'язків (Постанова від 28.02.2022 №168). Щомісячно родини отримують пенсію у зв'язку з втратою годувальника; мають знижку за користування житлом та комунальними послугами.
- Комплексна програма соціальної підтримки у Львівській області учасників АТО (ООС), бійців-добровольців АТО, Захисників та Захисниць України, членів їх сімей, а також родин Героїв Небесної Сотні на 2021-2025 роки, що передбачає:
- виплату дітям (пасинкам, падчеркам) загиблих (померлих) Захисників чи Захисниць України, ветеранів війни в розмірі 1,5 базового показника прожиткового мінімуму (2025 рік – 4380 грн);
- одноразову грошову допомогу на встановлення пам’ятних знаків на могилах в розмірі 81,7 тис. грн на умовах співфінансування із громадами;
- одноразову виплату родинам загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України (виплачується один раз на рік в розмірі 5000 грн.).
З вересня 2024 року реалізують програму абілітації ветеранів війни. Усі послуги в межах програми – безкоштовні. У 2024 році послугами абілітації скористались 162 ветерани, з обласного бюджету виділили близько 6 млн грн. Для її реалізації залучені провідні реабілітаційні установи Львівщини, зокрема, санаторій «Прикордонник-Немирів» Державної прикордонної служби України, санаторій «Кришталевий палац», Західний реабілітаційно-спортивний центр Національного комітету спорту людей з інвалідністю України, а також віднедавна санаторій «Карпати».
«До надавачів послуг були високі вимоги, тож ми обрали місця з доступністю, належною матеріально-технічною базою та кваліфікованим персоналом, щоб кожен ветеран відчував себе комфортно. Комісія затвердила чотири установи, кожен з яких я особисто перевірила.
Ми зрозуміли, що відновлення проходить краще, коли поруч є близька людина. Тому передбачили таку можливість упродовж 21 дня.
Ми маємо комунікацію з громадами, які готові вкладати кошти, тож об'єднуємо зусилля, обласний бюджет готовий до співфінансування», – зазначила Тетяна Крут.
Також директорка зазначила, що станом на березень 2025 у громадах працевлаштували 19 фахівців із супроводу ветеранів. З квітня планують працевлаштувати ще 9 кандидатів. Субвенція на покриття витрат на заробітну плату з січня по серпень 2025 року складає 8,7 млн грн.
Як розповів Тарас Грень, ветеранська політика в регіоні також активно реалізується через інші різноманітні ініціативи та програми, зокрема, такі як:
- Програма підвищення конкурентоспроможності Львівської області на 2021-2025 роки. Учасники АТО (ООС), ветерани війни та члени їх сімей мають змогу отримувати гранти та ваучери для відкриття та підтримки бізнесу. У 2024 році надали 53 гранти учасникам АТО (ООС), ветеранам війни та членам їх сімей на суму близько 8,5 млн грн. Також 25 ветеранам та членам їх сімей відшкодували ваучерну підтримку бізнесу на суму 1,4 млн грн. У 2025 році на виконання Програми передбачили 4 млн грн.
- Програма компенсації відсоткової ставки за іпотечними кредитами окремих категорій громадян у Львівській області на 2024-2027 роки передбачає компенсацію частини відсоткової ставки за іпотечними кредитами наданими в межах державної програми «єОселя». Здешевили іпотечні кредити 410 позичальникам, в тому числі 43 ветеранам та 182 військовослужбовцям. На 2025 рік передбачили 15 млн грн.
- Комплексна програма підтримки та розвитку сільського господарства у Львівській області на 2021-2025 роки передбачає фінансову підтримку у вигляді пільгових кредитів суб’єктам підприємництва серед засновників яких є учасник/учасники бойових дій. Зокрема, у 2024 році кредитні кошти отримали троє ветеранів в сумі 1 950 тис. грн, які спрямовані на забезпечення проведення комплексу польових робіт у 2024 році та придбання основних засобів. На 2025 рік передбачили 3 млн грн.
- Програма розвитку туризму та курортів у Львівській області на 2021-2025 роки передбачає організацію дозвілля та емоційного розвантаження для Захисників, Захисниць та членів їх сімей, так звана «Терапія мандрами».
- Комплексна програма розвитку фізичної культури та спорту Львівщини на 2021-2025 роки має на меті покращення умов для фізичної активності та спорту в регіоні. Одним із важливих заходів Програми є будівництво інклюзивного мультифункціонального майданчика у Державній реабілітаційній установі «Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Галичина» у смт Великий Любінь.
У 2025 році планують завершити капітальний ремонт стрілецького комплексу Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького та облаштувати інклюзивний мільтифункціональний простір на водно-веслувальній базі, що в селі Наварія. На ці роботи з обласного бюджету передбачили близько 20,9 млн. грн.
Ветерани мають можливість скористатись професійною адаптацією. На 2025 рік потреба від області склала 2,23 млн грн, це можливість професійної адаптації для 155 людей.
В усіх кластерних закладах охорони здоров’я Львівської області створені реабілітаційні відділення. У районах діють вісім «Центрів психічного здоров’я».
Також на Львівщині є можливість безоплатно отримати медичні послуги із зубопротезування/зуболікування.
Загалом у 2024 році загальна кількість осіб відповідних категорій, що отримали медичні послуги за рахунок коштів програми становить 46 069 тис. осіб, загальна вартість наданих послуг – 40,3 млн гривень.
У 2025 році на забезпечення надання медичної допомоги за відповідними напрямками передбачили 41,9 млн гривень.
У межах форуму організували спеціальний ярмарок-презентацію, де ветерани-підприємці Львівщини представили свою продукцію та бізнес-проєкти. Це унікальна можливість для демонстрації успішних прикладів соціальної та економічної реінтеграції ветеранів.
Також на заході презентували довідник «Твій статус – твоя сила. Довідник ветерана», що містить інформацію про доступні послуги для ветеранів у всіх 73 громадах Львівщини.
Читайте також: Питання соціальної політики та захисту прав ветеранів та ветеранок обговорили в межах засідання Комітету Верховної Ради України