На Львівщині презентували Комплексну програму охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки цивільного населення в області
Модерувала презентацію голова робочої групи з розробки Програми, керівниця Координаційного центру підтримки цивільного населення при Львівській ОВА, радниця начальника Львівської ОВА Галина Бордун.
Напередодні, 22 вересня, в Українському католицькому університеті у Львові відбулася презентація Комплексної програми охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки цивільного населення у Львівській області на 2023 – 2026 роки, яку розробила робоча група, створена при Львівській обласній військовій адміністрації. Програма затверджена розпорядженням начальника Львівської ОВА № 795/0/5-23ВА від 5 вересня 2023 року.
Під час презентації учасники робочої групи, ключові виконавці Програми, представники освітнього, медичного середовища, соціальної сфери, духовенства та професійного середовища психологів, психотерапевтів, психіатрів, представники усіх рівнів влади обговорили актуальність розробки Програми та важливість акцентування уваги на турботі про ментальне здоров’я у період повномасштабної війни. Йдеться, перш за все, про психологічну реабілітацію захисників та захисниць, психологічну допомогу членам їхніх сімей, людям, які отримали фізичні чи психологічні травми внаслідок війни, а також усім українцям, які переживають стрес в умовах війни (зокрема, дітям) та усім, хто такої допомоги потребує. У зв’язку з викликами, які принесла війна, психологічна допомога на Львівщині має стати доступнішою.
Серед учасників презентації – міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук (онлайн), заступниця міністерки з питань соціальної політики Уляна Токарєва (онлайн), заступник міністра освіти і науки Андрій Вітренко (онлайн), заступниця міністра охорони здоров’я Марина Слободніченко (онлайн).
Як зазначив під час презентації Програми начальник Львівської ОВА Максим Козицький, питання психічного здоров’я стосується кожного з нас, нашої держави і нашого суспільства в цілому. І якщо не присвятити цьому питанню належної уваги, буде дуже важко жити у такій державі.
Також очільник Львівщини подякував Першій леді Олені Зеленській за ініціативу у вирішенні проблеми, якої в Україні часто уникали і не обговорювали – турботи про ментальне здоров’я і психологічний стан.
«Питання «Ти як?» (назва однойменної Всеукраїнської програми підтримки психічного здоров’я, що реалізується з ініціативи Першої леді – ред.) насправді дуже глибоке. Коли ми його собі ставимо, насамперед ми повинні відповісти, чи готові ми змінюватися. Питання психічного здоров’я вкрай важливе, і коли ми говоримо про освіту, підтримку, медицину – це напевно мало. Ми маємо говорити і про духовну сферу.
Головними виконавцями програми в обласній адміністрації є три департаменти – охорони здоров’я; освіти і науки; соціального захисту населення. Це ті сфери, добробут в яких, перш за все, забезпечує бажання громадян жити у державі. Координацію, моніторинг та супровід при реалізації Програми забезпечуватиме Координаційний центр підтримки цивільного населення при Львівській ОВА.
Окрім того, хочу подякувати благодійним організаціям, які активно включилися в процес забезпечення надання психологічної допомоги українцям, які зараз перебувають на Львівщині – як жителям області, так і внутрішньо переміщеним особам.
Ця Програма дасть можливість людям повірити у власні сили, в Україну, в неминучість перемоги. Сподіваюся, що Програма дасть нам можливість допомогти людям і допоможе нам спільно об’єднатися у спільних прагненнях і любові до людей. Дякую кожному, хто приєднався до розробки та реалізації Програми», – зазначив Максим Козицький.
Спікерами під час презентації виступили психологи, психотерапевти, спеціалісти з соціальної роботи, які долучилися до напрацювання Програми. Зокрема, Орест Сувало – заступник голови робочої групи з розробки Програми; координатор українсько-швейцарського проєкту «Психічне здоров'я для України», виконавчий директор Інституту психічного здоров’я УКУ; Олег Романчук – лікар-психотерапевт, дитячий психіатр центру «Коло сім'ї», директор Інституту психічного здоров'я УКУ та Українського інституту КПТ; Світлана Когут – декан факультету наук про здоров'я УКУ.
Окрім того, серед спікерів заходу – також і люди, які в реальному житті стикнулися з потребою у психологічній підтримці або працюють зараз у сфері, де необхідні знання з соціальної роботи та психології, зокрема, дружина загиблого захисника Павлина Воловецька, настоятель Гарнізонного храму св. апостолів Павла і Петра УГКЦ о. Тарас Михальчук, дитяча психологиня Ольга Іваненко, лідерка руху «Батьки для батьків», який об’єднує дітей з інвалідністю, Людмила Анич і декан-засновник факультету прикладних наук УКУ, перший проректор УКУ Ярослав Притула.
Голова робочої групи з розробки Програми, керівниця Координаційного центру підтримки цивільного населення при ЛОВА, модераторка заходу Галина Бордун розповіла, як створювали Програму, та які проєкти стали основою для її розробки.
«Для першої допомоги людині потрібні – добре слово, підтримка, чесна інформація, правильне перескерування і супровід. Саме з цього стартував перший проєкт допомоги людям в умовах війни на Львівщині – проєкт «Медико-психологічна допомога», у межах якого волонтери на Головному залізничному вокзалі Львова надавали інформаційну підтримку тим, хто прибував до Львова, рятуючись від обстрілів, а також першу медичну та психологічну допомогу. Пізніше на основі досвіду, здобутого в МПД, з ініціативи начальника Львівської ОВА Максима Козицького, на Львівщині створили мережу координаційних центрів підтримки цивільного населення у районах та мережу офісів координаційних центрів у громадах, щоб наблизити надання необхідної допомоги і до людей, які живуть чи тимчасово перебувають у районних центрах чи менших населених пунктах.
Метою Програми є не лише розвиток психологічної послуги на Львівщині, а й просвітницька робота, перш за все, серед працівників державних органів та установ щодо екологічної комунікації, зважаючи на психічний стан співрозмовника, психоедукаційні заходи у школах (які вже тривають), покликані навчити вчителів і батьків, як говорити з дітьми про війну, а дітей – як розуміти свої емоції. Ціллю Програми є також підвищити цінність соціальної роботи і сфери соціального захисту, адже величезна кількість людей під час і після війни потребуватиме соціальної допомоги та догляду. І Програма, дозволила уніфікувати всі ці цілі, в єдиний документ, на основі якого будуть реалізовуватися нові проєкти», – наголосила Галина Бордун.
Основними завданнями Програми є:
- розгорнути в територіальних громадах на базі закладів охорони здоров’я та освіти за участі соціальних працівників, практичних психологів та громадського сектора активну просвітню та психоедукаційну роботу з метою формування у населення області усіх вікових груп елементарних знань про психічне здоров’я та навичок самодопомоги для його зміцнення й відновлення;
- забезпечити професійний розвиток фахівців з неспеціалізованих ланок медичної допомоги, соціальної роботи, екстреної медичної допомоги та перинатальних центрів, практичних психологів з питань охорони психічного здоров’я та надання первинної психосоціальної допомоги;
- розвивати обласну мережу надавачів соціальних послуг з урахуванням потреб у сфері турботи про психічне здоров’я.
Запис трансляції презентації Програми можна переглянути за посиланням: http://surl.li/ljxfc
Партнери Програми:
- Український католицький університет;
- Компанія Mono Doctor;
- Благодійний фонд DіагномеD;
- Українсько-швейцарський проєкт «Психічне здоровʼя для України»;
- Центр психічного здоровʼя «Коло сімʼї»;
- Громадська організація «Птаха України».
Важливі посилання:
Партнери, які хочуть приєднатися до діяльності КЦ, можуть заповнити анкету: http://surl.li/lbmha
Анкета для отримання допомоги в Координаційному центрі при ЛОВА: http://surl.li/lbmhe
Інтерактивна карта психосоціальної допомоги на сайті ЛОВА з контактами офісів КЦ: https://loda.gov.ua/project/57381
Комплексна програма охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки цивільного населення у Львівській області на 2023 – 2026 роки: https://loda.gov.ua/documents/78112
Більше про зустрічі з представниками партнерів та можливість отримання допомоги – на сторінці КЦ у Фейсбуці: https://www.facebook.com/coordination.centers.lviv.region
Читайте також: Психосоціальна послуга на Львівщині: як її отримати та як вона розвиватиметься надалі