Очільник Львівщини та Спеціальна доповідачка ООН з питань прав людини ВПО обговорили інтеграцію та підтримку вимушених переселенців в області

Львівська ОВА (1)
За час великої війни на Львівщині напрацювали кілька напрямів роботи щодо підтримки ВПО.
Сьогодні, 3 листопада, начальник Львівської ОВА Максим Козицький зустрівся зі Спеціальною доповідачкою ООН з питань прав людини внутрішньо переміщених осіб Паулою Гавірією Бетанкур.
Зустріч покликана ознайомити представницю ООН з механізмами підтримки ВПО, які діють саме на Львівщині, та окреслити можливості для продовження співпраці між Львівською ОВА та підрозділами ООН. Окрім керівників профільних департаментів адміністрації, у зустрічі також взяли участь представники Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН), Канадської дослідницької мережі з питань жінок, миру та безпеки, а також Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та Ради ВПО при Львівській ОВА.
Максим Козицький під час зустрічі розповів про основні напрями у сфері підтримки ВПО, які реалізувалися цьогоріч, і які ЛОВА розвиватиме у наступному році. Це:
- Облаштування місць для тимчасового проживання ВПО у гуртожитках закладів професійної освіти;
- Створення у закладах професійної освіти центрів для навчання ВПО. У таких центрах вимушені переселенці можуть за короткий час (від одного до кількох місяців) здобути навички нової професії на базі профтехосвіти;
- Підтримка ментального здоров’я. Зокрема, продовжуючи ініціативу Олени Зеленської (всеукраїнська програма «Ти як?»), Львівщина першою в Україні розробила програму підтримки психологічного здоров’я на регіональному рівні, яка охоплює можливості психологічної допомоги усім жителям області, включно з ВПО;
- Навчання з психоедукації для вчителів. Максим Козицький зазначив, що вже 20 тисяч вчителів в області пройшли навчання, які дозволять краще розуміти психологічний стан учнів та їх батьків, говорити з ними про війну і втрати, а також екологічно спілкуватися з дітьми, які постраждали внаслідок війни (втратили близьких, фізично травмувалися чи стикнулися зі стресовими подіями);
- Навчання з психоедукації для працівників соціальної сфери;
- Створення у громадах центрів підтриманого проживання для надання тимчасового прихистку евакуйованим вразливим категоріям населення – людям з інвалідністю, дітям без батьківської опіки, особам, які потребують паліативного догляду та ін.
- Розвиток позашкілля і мережі молодіжних центрів для покращення умов соціалізації дітей ВПО.
«За час повномасштабної війни на Львівщині вже напрацювали певну систему підтримки внутрішньо переміщених осіб. Ми продовжуємо її розвивати, адже війна триває і кількість людей, які шукатимуть тимчасовий дім в нашій області, може збільшуватись. Ми прагнемо не просто надати цим людям житло, а створити умови, в яких вони зможуть налагодити, у межах можливого, своє побутове життя: знайти роботу, віддати дітей у школи чи дитячі садки, отримати психологічну підтримку.
Усю інформацію про те, куди можна звернутися за допомогою, якщо людина тільки прибула на Львівщину, можна знайти у Координаційному центрі підтримки цивільного населення при Львівській ОВА та офісах Координаційного центру у громадах. Тут переселенцям нададуть першу гуманітарну допомогу, а також проконсультують щодо можливостей тимчасового поселення і отримання юридичної, медичної, соціальної та іншої підтримки, тобто, в які органи звертатися, які документи підготувати та інше», – розповів під час зустрічі Максим Козицький.
Паула Гавірія Бетанкур відзначила, що на Львівщині справді є багато можливостей для інтеграції внутрішньо переміщених осіб у новому для них середовищі.
«Дуже захоплююся тим, що ви робили і робите. Ви дійсно маєте цю візію (створення умов для підтримки ВПО – ред.), яка є у небагатьох областей», – зазначила Спеціальна доповідачка ООН з питань прав людини ВПО.
Люди сьогодні потребують вчасної інформації, адже Львівщина – одна з областей, яка прийняла велику кількість внутрішньо переміщених осіб. На цьому наголосила радниця начальника ЛОВА, керівниця Координаційного центру з підтримки цивільного населення при ЛОВА Галина Бордун.
«Стратегія Львівщини – це обʼєднання ресурсів, прозора координація і перескерування, щоб людина отримала допомогу. 112 – це номер телефону Гарячої лінії області, за яким можна отримати усю необхідну інформацію, або ж – на сайті ЛОВА, де сфокусовані всі центри психосоціальної допомоги, адреси місць тимчасового проживання та центри дозвілля для людей старшого віку.
Внутрішньо переміщені особи, а також члени родин військовослужбовців, ветерани, мають розуміти, де є місце допомоги і на що вони можуть розраховувати. Наше завдання, побудова прозорої системи координації, залишається важливим і цього року», – додала Галина Бордун.
Нагадаємо, щоб звернутися у Координаційний центр при Львівській ОВА чи районних військових адміністраціях, телефонуйте на Гарячу лінію Львівської області за коротким номером 112. Також всю детальну інформацію про діяльність КЦ та його офісів у громадах можна знайти за посиланням.
Читайте також: На Львівщині під час форуму «Соціальні послуги підтримки» люди старшого віку та з інвалідністю розповіли про свою реалізацію