Про розвиток психологічної служби Львівщини розповіли на брифінгу, що відбувся у Львівській обласній військовій адміністрації

Брифінг У Львівській ОВА (3) (1)
Про нові проєкти у сфері надання психологічної допомоги розповіли під час брифінгу в Офіційному медіацентрі при Львівській ОВА.
Спікерами виступили Олег Паска – директор департаменту освіти і науки Львівської ОВА та Галина Бордун – радниця начальника ЛОВА, керівниця Координаційного центру підтримки цивільного населення при ЛОВА, голова робочої групи, яка напрацьовує програму з охорони психічного здоровʼя та психосоціальної послуги.
Департамент освіти і науки Львівської ОВА розробив та реалізує в області управлінську модель психологічної служби системи освіти. Львівщина вже розпочала втілення цієї моделі – зараз відбувається ґрунтовний моніторинг психологічного забезпечення закладів, зокрема щодо наявності окремих приміщень для фахівців психологічної служби та посад фахівців психологічної служби відповідно до нормативних потреб у закладах освіти.
Разом з тим, у Львівській області у Львівському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти» функціонують кафедра практичної психології та кабінет «Навчально-методичний центр психологічної служби.
«Департамент освіти і науки одним із пріоритетів визначив розвиток психологічної служби. Робота у цьому напрямку поділяється на етапи.
Перший етап – навчання психологів працювати в умовах війни. На цьому етапі ми працюємо і з ЛОІППО, і в межах участі у проєкті Галини Бордун, і в межах співпраці з різними фондами, у тому числі з ЮНІСЕФ.
Наступний етап – матеріально-технічне забезпечення психологів у ІРЦ, школах та ЗПТО. Оскільки лише третина психологів забезпечені ноутбуками та окремими кабінетами, то у цьому напрямку ми скеровуємо зусилля.
Третій етап – це синхронізація роботи психологів і позашкілля, інших закладів освіти для впровадження змін з подолання негативних явищ в молодіжному середовищі, захоплення молоді улюбленими справами, гуртками, секціями.
Тому важливо сьогодні ухвалити відповідну програму, у розробці якої брали участь представники департамент», – розповів Олег Паска.
З перших днів війни заклади освіти області активно надають психологічну підтримку усім, хто цього потребує.
За час повномасштабного вторгнення понад 1600 дітей та 1200 дорослих з Донецької, Полтавської, Київської, Харківської, Миколаївської, Запорізької, Чернігівської, Сумської та ін. областей змогли отримати психолого-педагогічні послуги фахівців 34 інклюзивно-ресурсних центрів Львівщини, на базі яких розгорнуто мережу психологічного супроводу мешканців Львівщини та внутрішньо переміщених осіб. У цей складний час фахівці ІРЦ проводять заняття з дітьми, тренінги, індивідуальні психологічні консультації для батьків, педагогів, працюють волонтерами.
Воднораз за сприяння мобільних медичних команд (ММК) з січня по липень 2023 року психологи надали психологічної послуги 13 996 людям.
«Минулого року Львівщина прийняла близько пів мільйона людей, які знайшли тут в нас на Львівщині прихисток. І власне місцями, які супроводжували, підтримували, садили, готували їсти – це були заклади освіти. І в липні, коли ми на спільній нараді в обласній адміністрації зі всіма департаментами прийняли рішення, щоб допомогти закладам освіти, вчителям, і один з таких напрямів це був напрям психоедукації. Тому що вчителі, які зустрічали людей, які протягом цілого дня доглядали їх, зустрілися для себе також з непростими ситуаціями. Вони бачили горе, вони бачили, чули певні ситуації, вони бачили різні стани людей, і не маючи певної підготовки, багато речей просто взяли на себе.
Для того, щоб з 1 вересня минулого року вчителі могли розпочинати навчання, ми об’єднали міжнародних партнерів, які в нас є на Львівщині, і один з напрямів допомоги, які вони нам надали і який ми попросили, це була психоедукація», – розповідає керівниця Координаційного центру підтримки цивільного населення при ЛОВА Галина Бордун.
В умовах, коли країна щодня бореться з агресією, а ми щоденно відчуваємо стрес, підтримка ментального здоров’я набуває все більшого значення. Для його збереження було запроваджено серію тренінгів для керівників освітніх закладів, класних керівників, практичних психологів, соціальних працівників, представників батьківських середовищ.
В освітніх закладах Львівщини проводяться тренінги для директорів закладів, класних керівників, педагогів, практичних психологів, соціальних педагогів, батьків. Станом на сьогодні в області понад 355 практичних психологів закладів освіти пройшли навчання за програмою, яка базується на когнітивно-поведінковій терапії та відповідає сучасним міжнародним стандартам.
Разом з тим, від імені україно-швейцарського проєкту «Психічне здоров'я для України», який реалізувався за підтримки Швейцарії на базі Центру здоров'я і розвитку «Коло сім'ї», до участі в тренінговій програмі «Психологічне консультування техніками КПТ в моделі резистентності» було запрошено і навчено 379 шкільних психологів з Львівської області. Метою навчання було: розвинути навички психологічного консультування в моделі когнітивно-поведінкової терапії в освітніх закладах. Навчання передбачало поглиблену самостійну роботу та опрацювання обов'язкових навчально-методичних, психоедукативних матеріалів.
У 2022 році для педагогів та учнів закладів освіти Львівщини проводили тренінги з психологічної підтримки на теми: «Як з дитиною говорити про війну», «Психоедукація громад», «Як комунікувати вчителям з батьками в умовах сирени, коли діти в школі на навчанні». Тренінги охопили ще близько 4000 учнів.
За травень 2023 року тренінги в освітніх закладах Львівщини пройшло вже понад 2 тисячі людей, а загалом у 2023 році - вже близько 4 500 тисячі людей.
Тренінги та заняття у межах проєкту «Почуй лікаря» та тренінги з психологічної підтримки організували у межах програми «Медико-психосоціальна послуга на Львівщині». Партнери, за підтримки яких працювали чи були делеговані тренери-психологи у 2022 році: Мальтійська служба допомоги, Міжнародний медичний корпус, чеська організація гуманітарної допомоги «People in Need», Фонд «Cхідна Європа».
Серед організацій-партнерів, які залучили своїх спеціалістів до проведення тренінгів: International Medical Corps UK, Психічне здоров'я для України, IOM Ukraine MHPSS, People in Need Ukraine, Мальтійська служба допомоги, БФ «Голоси дітей», БФ «Право на захист», Благодійна організація «Благодійний фонд «Прем’єр Уржанс Інтернасьональ», Норвезька рада у справах біженців в Україні, СОС Дитячі Містечка Україна, Українська освітня платформа.
Якщо ваша організація також бажає долучитися до проведення таких тренінгів в освітніх закладах необхідно заповнити анкету за посиланням: https://griml.com/Ff89k
Цей напрям впроваджується спільно з міжнародними партнерами у межах робочої групи «Медико-психосоціальної послуги Львівщини» та департаментом освіти і науки Львівської ОДА для освітніх закладів Львівщини.
«Чому це важливо загалом для освітян і чому це важливо для нас у стратегії допомоги людям: навчання дало можливість вчителям відчути, що з ними відбувається. Бо якщо ти хочеш бути помічним іншим, ти маєш зрозуміти, що зараз відбувається з тобою. Друге – вони навчилися технікам, які допомагають їм володіти стресом, які допомагають їм давати раду, а це означає, що вони можуть давати раду координуючи, супроводжуючи, надаючи першу допомогу іншим людям. Тому це один з тих перших кроків, які нам вдалося зробити, підтримуючи ініціативу Першої леді, тому що ментальне здоров’я – це є той фундамент, на якому тримається весь наш організм, наша реакція, вміння відреагувати, вміння дати собі раду, вміння проговорити», – додає Галина Бордун.
Другий важливий напрям, який вдалося реалізувати на Львівщині минулого року – створення мережі Консультативно-координаційних центрів. Це відбулося завдяки координації зусиль близько 20 партнерів, які надають низку послуг ВПО, зокрема психологічних та юридичних. За цей рік вдалося допомогти близько 20 тисячам людей.
«Перш за все, люди зрозуміли, що до психолога, можна, потрібно звертатись і вони знають куди можна звертатися. На сьогодні всю інформацію про діяльність центрів можна знайти на сайті ЛОВА з контактами», – розповідає Галина Бордун.
Відповідно до наказу Максима Козицького створена робоча група, в межах якої об’єднуються зусилля департаменту освіти, департаменту соціального захисту населення, охорони здоров’я задля розробки програми з охорони психічного здоров’я і психосоціальної підтримки цивільного населення.
Це відповідає стратегії координаційних центрів, постанові Кабінету Міністрів, концепції охорони психічного здоров’я і стратегії, яку реалізує сьогодні Міністерство реінтеграції.
Ця квінтесенція була підтримана і сьогодні впроваджується Оленою Зеленською. Цей програмний документ дає можливість самим вразливим категоріям населення отримати психологічну послугу, і надавачам послуг отримати певні знання, щоби вони могли надавати цю послугу якісно.
«Це ми робимо вперше. І Львівщина демонструє добре лідерство в процесі допомоги людям», – наголосила Галина Бордун.