У Львівській ОВА відбувся форум «Викривання корупції: спільні кроки до доброчесності»
Захід об’єднав представників органів влади, місцевого самоврядування, підприємств, громадських організацій та міжнародних установ, які обговорювали та ділилися досвідом щодо викривання корупції в публічних інституціях в Україні.
Сьогодні, 11 грудня, у Львівській ОВА відбувся перший антикорупційний форум «Викривання корупції: спільні кроки до доброчесності». Захід організували Львівська обласна військова адміністрація у партнерстві з громадською організацією «Фундація інституційного розвитку» за підтримки Програмного офісу Управління з наркотиків та злочинності ООН в Україні (UNODC) та завдяки фінансовій підтримці Ініціативи ділової доброчесності Siemens.
Метою форуму стало створення платформи для обговорення викликів і перспектив у формуванні культури викривання корупції. Учасники зібралися, аби обмінятися досвідом та презентувати підходи до роботи з викривачами в державних органах, органах місцевого самоврядування, підприємствах та установах.
«Цей форум проводиться у нас вперше, і його середовище є спеціалізованим. Ми об’єднали інституції, які безпосередньо працюють над вирішенням цієї проблеми. Унікальність заходу полягає в тому, що, хоча в суспільстві ця тема обговорюється, професійних платформ для її розгляду було дуже мало.
Наша мета — зробити корупцію незручною та складною для тих, хто до неї причетний. Це ключовий акцент, на якому ми зосереджуємося.
Кожна установа має діяти в межах своїх повноважень. Ми не правоохоронний орган, наша роль полягає у запобіганні корупційним проявам та їх фіксації, зокрема у формуванні відомчої антикорупційної політики, де відсутнє толерування будь-яких корупційних проявів. Усі наші дії базуються на чинному законодавстві, яке чітко регламентує процедурні питання», – зазначив керівник апарату Львівської ОВА Тарас Грень.
Спікери наголосили на важливості обговорення цього питання, співпраці між суспільством, владою, міжнародними організаціями та правоохоронними органами для подолання корупції.
«Спільна боротьба з корупцією вимагає об’єднання зусиль всіх суспільних груп. Суспільство, влада та міжнародні організації повинні працювати разом, щоб створити ефективні механізми контролю та забезпечити прозорість. Лише через взаємодію і довіру можна досягти реальних змін, зробити антикорупційну політику дієвою та впливовою», – зауважила завідувачка сектору з питань запобігання та виявлення корупції апарату Львівської ОВА Ольга Мерйо.
Програма містила тематичні презентації з практичними порадами та панельну дискусію щодо формування культури викривання в органах влади, місцевого самоврядування, підприємствах, установах організаціях. Серед ключових спікерів були представники НАЗК, НАБУ, державної прикордонної служби, а також експерти з надання безоплатної правничої допомоги.
Одним із основних учасників форуму став викривач корупції Олег Поліщук, який поділився власним досвідом викривання корупції.
На завершення заходу відбулася панельна дискусія, де учасники обговорили проблеми та перспективи розвитку викривання корупції у публічному секторі.
Як зазначила голова правління ГО «Фундація інституційного розвитку» Оксана Броневицька особливу увагу необхідно приділити питанню захисту викривачів: «Закон України «Про запобігання корупції», який набув чинності у 2014 році, став основою для розвитку механізмів захисту осіб, що повідомляють про корупційні правопорушення. У 2019 році було внесено зміни до цього закону, які деталізували права викривачів та встановили гарантії їхньої безпеки.
Захист викривачів — це не лише юридична норма, а й індикатор зрілості суспільства. Люди мають усвідомлювати, що повідомлення про корупцію — це внесок у суспільне благо».
Головною проблемою залишається недостатнє розуміння суспільством своїх прав і можливостей у цьому напрямку. Саме тому, важливо інформувати громадян про те, про що можна повідомляти, куди можна повідомляти про корупцію та як правильно це робити. А також про гарантії, закріплені законодавством, зокрема щодо можливості зробити це анонімно, або конфіденційно.
Захід завершився сесією запитань та відповідей, яка дала можливість учасникам поділитися своїми враженнями та обговорити практичні аспекти політики викривання корупції у публічних установах.