Очільник Львівщини відвідав перший в Україні абілітаційний центр
Від початку відкриття і до сьогодні абілітаційний процес пройшли понад 50 резидентів з різними видами травм.
Начальник Львівської ОВА Максим Козицький відвідав перший в Україні абілітаційний центр Lviv HABilitation Center, який працює у нашій області.
«HAB/Lviv Habilitation Center» створили як перехідний безбар'єрний простір, де ветерани та цивільні особи, які постраждали від війни, можуть безпечно пережити цей досвід та отримати необхідну підтримку для повернення до повсякденного життя. Абілітаційний процес передбачає самостійне приготування їжі, похід у магазин та відновлення навичок пересування громадським транспортом.
«Львівщина стала першою областю, де з’явився такий простір. Ми будемо працювати над тим, щоб залучити більше людей до таких центрів та розробити план, який дозволить їм розвиватися. Важливим кроком стане популяризація цього центру», – зазначив Максим Козицький.
Свою роботу заклад розпочав у березні цього року. Від відкриття і до сьогодні абілітаційний процес тут пройшли понад 50 резидентів з різними видами травм: ампутації кінцівок, часткова втрата зору, ураження спинного мозку тощо. Наразі у центрі чекають на військового, який повернувся з полону, вже пройшов реабілітацію через психологічну травму та сильне знесилення організму, а зараз потребує адаптації до цивільного життя.
Центр створили за ініціативи МБФ «Альянс громадського здоров’я» у співпраці з Національним реабілітаційним Центром «Unbroken». Метою цієї співпраці є створення терапевтичного співтовариства, де ветерани та цивільні будуть мати рівні права, не зазнаватимуть осуду, а також зможуть допомагати одне одному.
Центр пропонує тритижневий абілітаційний курс, який включає психологічну допомогу, роботу у групах та самонавчання під керівництвом коучів, психологів та реабілітологів. Програма спрямована на розвиток автономності та самостійності резидентів.
Проживання та послуги фахівців у НАВі є безкоштовними завдяки підтримці міжнародних фондів «Альянс громадського здоров’я» та «Frontline Aids». Окрім постійного перебування, резиденти можуть також користуватися амбулаторними послугами центру, відвідуючи заплановані культурні та психологічні заходи.
«На старті цього проєкту ми з командою тестували нашу локацію та навколишній простір. Ми сіли на крісла колісні, та цілий день, так би мовити, прожили в них. Сергій Тітаренко нас навчав взаємодіяти з навколишнім середовищем та людьми.
Багато хто не розуміє, як поводитись з людьми з інвалідністю, тому надалі ми плануємо проводити тренінги, аби створити в Україні центри підготовки терапевтичного співтовариства. Адже найближчий такий центр є в Греції, в Афінах, і навчання там проводять дуже рідко. Тому ми зараз ведемо з ними переговори, щоб відкрити подібний заклад у нас, в Україні, який вони могли б модерувати. Дуже важливо адаптувати центр підготовки під наш контекст. Тому що ці терапевтичні співтовариства контекстуально дуже сильно відрізняються від тих ситуацій та подій, у яких живемо ми зараз», – розповіла керівниця проєкту Анна Горкун.
Екскурсію простором провів керівник абілітаційного процесу в HABі Сергій Тітаренко.
«На першому поверсі ми маємо адаптивний спортивний зал, загальний простір формату «open-space» для зустрічей та групових занять, а також є адаптована кухня, де можна самостійно готувати їжу та проводити кулінарні майстер-класи. На другому поверсі є місце для зустрічей та вечірнього читання, зокрема тут розташовані кімнати для проживання. Всі вони адаптовані для людей з інвалідністю», – зауважив Сергій Тітаренко.
Центр надає можливість проживання в 9 кімнатах, які облаштовані для людей з інвалідністю: 3 адаптовані кімнати та 6 інклюзивних – для резидентів, які користуються кріслами колісними. Центр забезпечує комфортне перебування до 20 осіб одночасно.
«Про центр я дізнався від благодійної організації «Revived Soldiers Ukraine», яка мене протезувала. Після протезування займаюся реабілітацією у NextStep Ukraine. Абілітаційний хаб чудовий та дуже пристосований для людей, які постраждали від війни. Але коли виходиш з хабу і пересуваєшся вулицями міста, інфраструктура зовсім не присторована, і це є великою проблемою», – розповів резидент абілітаційного хабу Іван Молдун.
Нагадаємо, У Львові відбувся Благодійний вечір на підтримку реабілітаційного центру для військових NextStep Ukraine.
Як зазначив Максим Козицький, під час цієї зустрічі обговорили багато важливих питань, зокрема, як сприяти розвитку таких центрів. Розмовляли про можливості залучення фінансування не лише через благодійні та грантові кошти, але також за рахунок громадських, обласних та місцевих бюджетів. Також розглянули питання, пов’язані з соціальним середовищем для людей з інвалідністю та їхню адаптацією.
«Запрошую всіх відвідати цей центр та висловлюю вдячність кожному, хто працює тут. Ми сподіваємося створити обласну програму з абілітації. Саме тому такі зустрічі і свіжий погляд зі сторони дають нам можливість почерпнути нові знання та зрозуміти, як працюють такі центри, щоб реалізувати цей проєкт системно на обласному рівні.
Ми плануємо подальшу роботу, щоб забезпечити розвиток таких центрів, покращити якість їхньої роботи та зробити доступнішими для всіх, хто цього потребує. Це важливий крок для створення інклюзивного суспільства, де усі люди мають рівні можливості для розвитку та самореалізації», – підсумував очільник Львівщини.
Якщо ви хочете стати резидентом абілітаційного центру, напишіть хабу у соцмережах: HAB/Lviv Habilitation Center та https://www.instagram.com/habilitation.ua/ .
Читайте також: На Львівщині обговорили механізми протидії торгівлі людьми за участі експертів GRETA