На Львівщині обговорили механізми протидії торгівлі людьми за участі експертів GRETA
Експерти GRETA відповідальні за здійснення моніторингу виконання Конвенції Ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми.
Сьогодні, 23 травня, відбулося засідання Координаційної ради з питань сімейної політики при Львівській ОВА за участі експертів GRETA. GRETA – це група експертів із заходів стосовно протидії торгівлі людьми, відповідальна за здійснення моніторингу виконання Конвенції Ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми країнами, які ратифікували її.
Учасниками засідання стали представники міграційної поліції, прокуратури, слідчі, інспектори Державної служби України з питань праці, співробітники департаментів соціального захисту населення, служб у справах дітей, працівники центрів соціально-психологічної допомоги, центрів соціальних служб та дотичних неурядових організацій. В ході засідання представники суб’єктів Національного механізму взаємодії у Львівській області прозвітували про діяльність у сфері протидії торгівлі людьми у 2023 році – І кварталі 2024 року.
«Кількість випадків торгівлі людьми неможливо підрахувати точно, адже багато постраждалих відмовляються йти в поліцію чи в уповноважені органи, боячись розголошення чи осуду. Звісно, на цю ситуацію вплинула війна. Особливо багато таких випадків трапляються на тимчасово окупованих територіях та деокупованих територіях, які поблизу лінії фронту. Також існує ризик того, що ВПО, перетинаючи кордон, опиняються в статусі біженців і стають жертвами злочинних дій. Ці люди є вразливими, і ми вже маємо готові механізми, як можемо допомогти постраждалим та попередити злочини проти людської гідності», – наголосила заступниця начальника Львівської ОВА Христина Замула.
Діяльність GRETA з моніторингу поділяється на раунди. На початку кожного раунду GRETA визначає спеціальні положення Конвенції, які складають основу для процедури оцінювання, та найдоцільніші засоби для здійснення цього оцінювання.
«Це вже третій раунд, ми планували його провести ще в 2022 році, але завадило повномасштабне вторгнення, тож ми дуже задоволені можливістю врешті провести цей раунд. Для нас важливо дізнатися, чим ми можемо бути корисні в цей надзвичайно складний час і ми вдячні за цю цікаву та дієву зустріч», – зазначив другий віцепрезидент GRETA Сергій Газінян.
За словами заступника начальника Управління міграційної поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області Володимира Копотюка, управління на постійній основі здійснює заходи взаємодії з суб'єктами протидії торгівлі людьми, аби своєчасно відновити порушені права за матеріалами кримінального провадження. У Львівській області минулого року виявили 13 випадків торгівлі людьми. 7 кримінальних проваджень – стосувались сексуальної експлуатації, 6 – трудової експлуатації. За 2024 рік 3 осіб визнали потерпілими від сексуальної та трудової експлуатації.
«Один з останніх випадків порушень – примушування до праці. Власник сільськогосподарських корпоративів, який в той же час є одним із засновників громадської організації, що займається поселенням ВПО, маючи доступ до людей вразливої категорії, вербував людей та переміщував на свою ферму, де залучав до примусової праці. Люди змушені були працювати практично за їжу, були порушені їхні права щодо умов праці та заробітку. Кримінальне провадження за цією справою скерували до суду.
Не менш поширеною формою є сексуальна експлуатація. Було провадження, де громадянка України, яка фактично проживала за кордоном, втягувала дівчат в будинок розпусти. Серед постраждалих – багато ВПО. Жінка вивчала стан та поведінку дівчат, обираючи тих, які у найбільш вразливому стані, та вербувала їх з метою сексуальної експлуатації в країнах Європи», – додав Володимир Копотюк.
За словами заступниці директора департаменту соціального захисту населення Львівської ОВА, заступниці голови Координаційної ради Тетяни Крут, у 2023 році статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, встановили 3 особам з Львівської області, які є внутрішньо переміщеними особами. Усі постраждалі отримали одноразову матеріальну допомогу та інші необхідні соціальні послуги.
Нагадаємо: На Львівщині реалізують проєкт «Впровадження Національного механізму протидії торгівлі людьми»
Тетяна Крут також поінформувала про заходи у сфері протидії торгівлі людьми, які провели на Львівщині минулого року. 14 липня відбулося засідання координаційної ради з питань сімейної політики при Львівській ОВА за участі членів координаційної ради. Обговорили перші етапи у реалізації Державної програми на період до 2025 року. А на стратегічній сесії напрацювали проєкт обласного плану заходів з протидії торгівлі людьми.
10 жовтня 2023 року розпорядженням начальника Львівської обласної військової адміністрації № 939/0/5-23ВА затвердили обласний план заходів з виконання Державної цільової соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2025 року.
Загалом, протягом 2023 року провели 22 засідання координаційних рад з питань сімейної політики при РВА та у територіальних громадах області.
«Крім того, департамент регулярно проводить інформаційно-просвітницькі заходи у співпраці з іншими суб’єктами взаємодії у сфері протидії торгівлі людьми в області. Так, відбулася акція-перформенс «Тобою скористалися», інформаційна кампанія під назвою «Придивись», симуляційні вправи, спільно з ГО Жіночі перспективи провели 17 навчальних заходів, під час яких навчили 125 фахівців», – додала Тетяна Крут.
Директор Львівського обласного центру соціальних служб Ярослав Бордіян розповів, про те, що на сьогодні у Центрі проживає, зокрема, подружжя з дітьми, евакуйовані з Донецької області. «Через складні життєві обставини, чоловік та жінка пристали на пропозицію працевлаштування і стали жертвами торговців людьми. Наразі вони мешкають у нас, а їх діти влаштовані в школу.
Тому великою частиною роботи на сьогодні вважаємо превентивні заходи, які б інформували населення та попереджали такі випадки. Дякую і тим, завдяки кому ми можемо надавати допомогу постраждалим», – підсумував Ярослав Бордіян.
Читайте також: У новоствореному центрі підтриманого проживання Миколаївської громади уже проживають 5 людей: як працює центр (відео)