На Львівщині реалізують проєкт «Впровадження Національного механізму протидії торгівлі людьми»
Вчора, 3 квітня, відбулася пресконференція на тему «Торгівля людьми в час війни».
Про практичні заходи для відновлення системної роботи з протидії торгівлі людьми у Львівській області, які вдалося здійснити, розповіла представниця ГО «Центр «Жіночі перспективи», координаторка проєкту «Впровадження Національного механізму взаємодії у сфері протидії торгівлі людьми у Львівській області» Олена Кальбус. Зокрема, вона повідомила, що в рамках проєкту 150 представників субʼєктів НМВ на Львівщині навчились на тренінгах виявляти, ідентифікувати та надавати допомогу особам, які постраждали від торгівлі людьми.
На 24 робочих зустрічах обговорили питання організації діяльності з протидії торгівлі людьми у семи районах області та 20 територіальних громадах. За сприяння проєкту організували діяльність 9-ти координаційних рад. Надали комплексну допомогу 27 особам, які постраждали від гендерно зумовленого насильства, експлуатації та торгівлі людьми.
За словами представниці Міжнародної організації з міграції (МОМ) Андріани Максим'як, згідно статистики МОМ з 1991 року від торгівлі людьми постраждало більше 300 тис. осіб. 85% постраждали в час війни, а кожен другий українець є вразливим.
У Львові виконавчим партнером є ГО «Центр «Жіночі перспективи». Тут надають індивідуальну комплексну допомогу.
«Явище торгівлі людьми є одним з наймасштабніших і найбрутальніших злочинів. А в час війни люди ще більш вразливі, та, щоб врятувати себе готові приймати ризиковані пропозиції, довірити людям, сісти в машину до незнайомих людей.
Це не просто одноразова допомога, а тривалий процес, кейс-менеджмент, який триває до 3 місяців, та спрямований на те, аби знизити вразливість, підсилити спроможність.
За програмою нашого відділу захисту, ми надаємо допомогу постраждалим від торгівлі, експлуатації, гендерно зумовленого та зумовленого війною, насильства. Ми можемо оплатити навчання, закупити обладнання, забезпечити продуктами гігієни, надати психологічну та юридичну допомогу. За номером гарячої лінії 527, щодня з 8 до 20 години можна звернутись і дізнатись більше інформації», – додала Андріана Максим’як.
«Для нас найголовнішим було виявлення і ідентифікація осіб. В області виявили 11 осіб, які отримали допомогу від трудової експлуатації, і це ще не остаточна цифра, їх кількість збільшується, 4 особи постраждали від торгівлі людьми, 11 осіб – гендерно обумовленого насильства.
Департамент соцзахисту – координатор цього напрямку. Для нас важлива у цьому напрямку співпраця з міграційною поліцією, територіальними громадами, соціальними службами та службами у справах дітей, а також інспекції з питань праці, які роблять усе, щоб постраждалі отримували комплексну допомогу.
Що стосується іншого напрямку, який підсилює перший, це – навчання фахівців, робота координаційних рад, планування заходів з протидії людьми», – наголосила координаторка проєкту.
Заступниця директора департаменту соціального захисту населення Львівської ОВА Тетяна Крут розповіла про ситуацію на Львівщині, про співпрацю з державними інституціями, неурядовими інституціями та, зокрема, з ГО «Жіночі перспективи».
Статус осіб, які потерпіли від торгівлі людьми, а також механізм надання їм такого статусу, визначається і регулюється Законом «Про протидію торгівлі людьми», який прийняли ще у 2012 році. За цей період відповідний статус встановили 45 особам, з них 19 – жінки, 23 – чоловіки, та 3 дітей. Якщо поділити за категоріями, то 27 випадків це – трудова експлуатація, 11 – сексуальна, 2 – продаж дітей, 5 – втягнення у злочинну діяльність.
У 2023 році статус осіб, які потерпіли від торгівлі людьми встановили трьом особам, двоє з яких – з числа ВПО. Це були випадки трудової експлуатації. Ще одна особа отримала статус, перебуваючи на тимчасово окупованій території України.
«Насправді ця тема є дуже важливою і щемливою. З початком повномасштабного вторгнення ризик потрапити в скрутну ситуацію значно збільшився, адже внутрішні переселенці мігрували за кордон, переважно це жінки з дітьми. Не маючи грошей і стабільності, кожна з них шукала можливості забезпечити гідні умови проживання. Звісно, що цією ситуацією дуже легко могли скористатися ті, хто експлуатує людей.
Що є у нас зараз на Львівщині? В 2023 році була прийнята національна соціальна Програма протидії торгівлі людьми. У нас створена при ЛОДА координаційна рада з питань сімейної політики, до складу якої входять представники державних інституцій, Нацполіції, міграційної служби, громадських інституцій, які напрацювали і затвердили на обласному рівні певні заходи до цієї державної цільової соціальної програми.
Ці заходи включають ведення потужної інформаційної політики у напрямку протидії торгівлі людьми; роз’яснювальну роботу серед населення та серед ВПО; підготовку фахівців, які б уміли розрізняти людей, які є постраждалими; надання психологічної, соціальної, медичної допомоги особам, які цього потребують.
Те, над чим ми працюємо, це відсутність фінансування на місцевих рівнях, відсутність програм протидії торгівлі людьми, відсутність фахівців, які можуть встановлювати такий статус (а вони є тільки на обласному рівні) не дають можливості швидко та оперативно реагувати на ті питання, які виникають на місцевому рівні. Не завжди людина, яка є постраждалою, готова говорити про це вголос, а допоки вона приїде в обласний центр – тим паче.
Хочу подякувати ГО «Жіночі перспективи» та іншим неурядовим організаціям. Адже вони багато років працюють над цією проблемою. Сподіваюсь, що на державному рівні цій проблемі приділятимуть належну увагу», – зауважила Тетяна Крут.
«Ми декларуємо, що Львівська область готова надавати прихисток постраждалим. Якщо 5 років тому у нас був один заклад, який надавав притулок таким людям, то зараз їх уже декілька. Люди, які потрапили в тенети проблеми, повертаються в область і розуміють, що ми готові до співпраці.
Ми прагнемо розвивати цей напрямок, відтак, вже на на квітень-травень плануємо навчання для спеціалістів з територіальних громад», – наголосив директор Львівського обласного центру соціальних служб Ярослав Бордіян.
За словами начальника служби у справах дітей Львівської ОВА Володимир Лис, від початку повномасштабного вторгнення Львівщина отримала виклик. Сюди прибувало багато дітей різного віку, від 0 до 18 років. Зараз на Львівщині діти зі східних областей перебувають в 17 закладах, це 304 дитини. Особливої уваги потребують діти, які повертаються з-за кордону, аби вони отримали належний захист, не потрапили в поле зору злочинців та не стали об’єктом торгівлі.
«Оскільки ми стали коридором для евакуації з територій, де велися бойові дії, змушені були не допустити несанкціонованого переміщення та вести чіткий облік дітей, які прибували у складі організованих груп, зокрема, навчальних закладів, без опікунів та законних представників. Для нас було важливо зв’язатися з закладами зі східних областей, аби зрозуміти, де батьки дітей, яка ситуація з опікунами», – наголосив начальник служби у справах дітей Львівської ОВА Володимир Лис.
Читайте також: У Львівській ОВА відбулась зустріч із представниками Консультативної місії ЄС в Україні