Питання залежностей на форумі «Психосоціальні послуги»: обізнаність суспільства, навчання фахівців та мережа надання послуг
Питання залежностей стосується широкого кола надавачів послуг – медичної сфери, а також громади, сімей, церкви, війська.
В рамках комплексної програми охорони психічного здоров’я на Львівщині відбувся форум «Психосоціальні послуги: виклики сьогодення, пропозиції, система координації».
Захід охопив більше 400 учасників, є можливість переглянути Форум онлайн. Також ви можете ознайомитися з висновками та резолюцією блоку «Залежності».
За словами організаторки заходу, голови Координаційного центру підтримки цивільного населення Галини Бордун, під час обговорення блоку «Залежності» пересвідчилися, що багато питань потребують практичних та реальних кроків на всіх рівнях – національному, обласному та місцевому.
Учасники з різних організацій ставили влучні запитання та ділилися власним досвідом щодо роботи з залежностями, зокрема, була нагода взяти участь в обговоренні залежностей з надавачами послуг – представником Анонімних Алкоголіків в Західному регіоні України, керівником та духівником реабілітаційного центру «Назарет», психологом гарячої лінії для ветеранів та лікарем-наркологом.
За словами координатора україно-швейцарського проєкту «Психічне здоров’я для України», виконавчого директора Інституту психічного здоров’я УКУ, модератора блоку «Залежності» Ореста Сувала, серед тем, які обговорювалися, – питання щодо фахівців, які працюють з залежностями, їх навчання та роль в системі надання послуг в часі трансформацій в системі охорони здоров’я; обізнаність суспільства про проблему та система закладів надання послуг. Особливо акцентували увагу на різних варіантах співфінансування, зокрема, державно-приватному партнерстві. Обговорили етичні засади та наукову доказовість, картування та формування мережі надання послуг у боротьбі з залежністю.
Питання залежностей є непростим та стосується широкого кола надавачів послуг – в першу чергу медичної сфери, але не менше і надавачів соціальних послуг, громади, сімей, церкви, військових формувань.
Учасниками блоку стали:
- Віктор Романчук – керівник Загальноцерковного реабілітаційного центру «Назарет» СДЄ УКГЦ.
- Андрій Кабарівський – довірена особа Західного регіону в раді обслуговування Анонімних Алкоголіків України.
- Василь Білас – голова Комісії Душпастирства Тверезості УГКЦ СДЄ. Духівник «Назарету». Тема: Програма тверезості в церкві.
- Олег Фітькало – доцент кафедри психіатрії та психотерапії ФПДО ЛНМУ ім. Данила Галицького. Лектор у волонтерській організації «Телефон довіри 1558 «Ставропігіон». Тема: Алгоритм маршруту пацієнта з залежністю.
- Олександр Чаморсов – головний психолог Гарячої лінії кризової підтримки Українського ветеранського фонду Мінветеранів. Тема: Робимо сильних сильнішими.
«Підсумком зустрічі є розуміння необхідності лідерства в темі залежностей, яке б базувалося на прозорості, етичності, орієнтованості на людину. Доказовість підходів та здатність об’єднувати довкола себе людей на основі спільних цінностей та принципів покращать якість та доступність послуг», – підсумував Орест Сувало.
Підсумки дискусії:
- Необхідність напрацювання національної стратегії, програми та плану дій.
- Визначення кількості та формування мережі фахівців. За словами, Олега Фітькала, вирішення потребує проблема наркологів, які згідно з сучасними змінами, не можуть вносити дані в Електронну систему охорони здоров’я, оскільки не є психіатрами.
- Фінансування – базова потреба, без якої неможливий розвиток та подальша діяльність. Розвиток співпраці – державно-приватне партнерство для надання медичних та реабілітаційних послуг. Визначення джерела фінансування, – приватний і державний/комунальний сектори.
- Формування мережі надавачів послуг серед медичних/не медичних, комунальних і приватних закладів на рівні міст, обласних центрів. Картування послуг.
- Якість навчання – сертифікація – ліцензування. Навчання фахівців суміжних галузей, наприклад, працівників соціальної сфери.
- Робота зі стигмою – промоція комунікації/персонального контакту. Співпраця за принципом «рівний – рівному».
- Широке інформування суспільства. Підвищення обізнаності серед фахівців та нефахівців, громадськості.
Нагадаємо: На форумі «Психосоціальні послуги» обговорили роль освітнього середовища у формуванні підтримки та безпеки дітей та молоді. З висновками з блоку освіти та резолюцією зможете ознайомитися за посиланням Резолюція і висновки (освіта).docx.
Довідково.
Форум «Психосоціальні послуги: виклики сьогодення, пропозиції, система координації» ставить у центр уваги сім’ю та освітній простір як ключові складові підтримки та безпеки, який відбувся в рамках комплексної програми охорони психічного здоров’я на Львівщині: https://loda.gov.ua/documents/78952
Захід охопив більше 400 учасників офлайн та можливість переглядати онлайн (ознайомитися) важливі теми, зокрема підтримку ветеранів, які повертаються з війни в сім'ї, родини військовослужбовців, які долають багато викликів, питання ВПО, а також дітей та жінок.
Цільова категорія отримувачів психосоціальних послуг:
- ветерани, родини військовослужбовців, ВПО та представники інших категорій;
- діти, підлітки, вчителі, сім’ї, практичні психологи.
Організатори:
- Координаційний центр підтримки цивільного населення при ЛОВА;
- Львівська обласна військова адміністрація;
- ГО «Птаха України».
Партнери:
- Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України
- В межах проєкту «Розбудова структур надання послуг та освітнього потенціалу для психосоціального забезпечення в Україні» за співфінансування Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та імплементовано Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit(GIZ) GmbH
- Данська Рада у справах біженців
- Мальтійська служба допомоги
- Україно-швейцарський проєкт «Психічне здоровʼя для України»
- Центр здоров’я та розвитку «Коло сімʼї»
- Норвезька рада у справах біженців
- Міжнародна організація з міграції (МОМ)
- Мінеральна вода «Трускавецька»
- Благодійний фонд «Діагномед»
- ТРК «Перший Західний»
Читайте також: Начальник Львівської ОВА зустрівся з представниками УВКБ ООН в Україні