Реставрація книг, збереження майна та організація екскурсій: як працював музей Грушевського у Львові у час війни

Музей Михайла Грушевського У Львові/фото з відкритих джерел
Загалом впродовж року у музеї представили 40 виставок та відбулося 37 заходів, в тому ж числі за участі вимушених переселенців.
Через початок повномасштабної війни Меморіальний музей Михайла Грушевського у Львові розробив план заходів зі збереження майна у разі надзвичайної ситуації.
Для цього працівники музею пристосували приміщення для тимчасового збереження раритетів музейної колекції, що належать до державної частини Музейного фонду України. Меморіальну експозицію в музеї демонтували.
Для захисту та збереження фондової колекції, а також для безперебійної роботи та нормального функціонування усіх служб музею, у співпраці із громадськими організаціями музей отримав спеціальне обладнання для зберігання експонатів, генератор, вогнегасники, осушувачі.
Упродовж року науковці музею опрацювали історичні матеріали, пов’язані з життєтворчістю Михайла Грушевського, у результаті яких організували низку авторських лекцій та екскурсій.
З листопада 2022 року у ввідному залі експозиції для ознайомлення відвідувачів та проведення екскурсій облаштували тимчасову виставку «Життя та діяльність Михайла Грушевського»
В межах комплексної програми розвитку культури Львівщини, що проводив департамент з питань культури, національностей та релігій ЛОВА для музею закупили:
- ч. 2 дев’ятого тому «Історії України-Руси» Михайла Грушевського з приватного архіву учня вченого, історика Івана Крип’якевича для поповнення збірки музею;
- оргтехіку для роботи фондів музею;
- матеріали для проведення реставраційних робіт музею (для реставраційних майстерень та лабораторії).
Науковці музею до фондової колекції віднайшли унікальні, раритетні матеріали, пов’язані із життям Михайла Грушевського, його сучасниками. Зокрема, оригінали наукових праць Великого Українця, архів видавця Юрія Шкрумеляка, філокартична колекція, роботи образотворчого мистецтва.
В музеї відреставрували 13 одиниць книжкового фонду початку ХХ ст., 7 одиниць речей побуту початку ХХ ст, вишиту сукню родини Грушевських.
Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну музей відновив
повноцінний прийом відвідувачів 1 квітня. Здебільшого відвідувачами музею були внутрішньо переміщені особи.
Детальніше про роботу музею за посиланням.