«Родина мистців: Дзиндри. Їхня Шевченкіана»: у Львові відкрили виставку скульпторів Євгена та Петра Дзиндрів
Ця виставка присвячена вшануванню 210-ліття від дня народження Тараса Шевченка, а також талановитих скульпторів.
Напередодні 210-ліття від дня народження Тараса Шевченка, у Державному меморіальному музеї Михайла Грушевського у Львові відбулося відкриття виставки «Родина мистців: Дзиндри. Їхня Шевченкіана».
На виставці експонують фото оригінальних робіт Євгена та Петра Дзиндрів, а також шевченкіану відомих українських мистців з родинної колекції Дзиндрів.
«Вороги прагнуть знищити нашу культуру, знищити Шевченка, Франка, Шухевича. Ви, працівники культури, митці, просто покликані зберігати і примножувати нашу спадщину. Ви маєте гуртуватися навколо відродження культурного життя. А ми зі своєї сторони – допомагати у вашій праці. Будьмо міцні, тримаймося разом, щоб ми могли відроджувати, примножувати і возвеличувати нашу культуру», – наголосив заступник голови Львівської ОВА Іван Собко.
Петро Дзиндра продовжив справу Євгена Дзиндри, який замінив йому батька і став для нього Першим учителем у скульптурі. Мистець працює у галузі монументально-меморіальної скульптури. Велику увагу приділяє створенню образу Тараса Шевченка. Серед робіт скульптора – меморіальні таблиці, встановлені на об'єктах історичного значення.
На відкритті були присутні скульптор Петро Дзиндра та доньки Євгена Дзиндри – Уляна та Тамара.
Ми знайшли вихід показати роботи, які вшановують митців, діячів історії, культури, – це світлини монументальних робіт, зокрема, присвячених Шевченку у доробку авторів – понад 50.
«Просимо помилуватися нашими скарбами. Серед нас є люди причетні до історії, культури, люди, які відчувають мистецьку сторону. Наш патрон Михайло Грушевський з малих літ знав Шевченкове слово навіть коли був далеко від рідної домівки. Більш ніж 20 сильних наукових доробків залишив він про Шевченка», – зазначила директорка музею Марія Магунь.
Євгена Дзиндру називають «батьком львівських левів», маючи на увазі скульптури левів на Площі Ринок перед входом до львівської Ратуші. У повоєнному 1948 році, він вилив їх з бетону, а в 1981 році вирізьбив уже з каменю. Багато його робіт – надгробні пам'ятники досі стоять на Личаківському цвинтарі.
«Пам’ять – не щось абстрактне, пам’ять живе в людях. Ми звертаємося до наших велетів думки, і добре, що є митці, які увіковічнюють їх у своєму творінні. Національна пам’ять живить нашу особистість та додає сил на боротьбу», – зазначила співробітниця музею.
Впродовж 20-ти років Петро Дзиндра виконував обов'язки члена Ради депортованих українців, адже народився у 1944 р. в Польщі у місті Ярослав, а в 1945 році сім'ю переселили в Україну. Впродовж усього часу виконував роботи, пов'язані з професійною діяльністю в товаристві «Надсяння» на теренах Польщі та України. Євген Дзиндра був постійним учасником обласних та міжнародних виставок. Слід окремо відзначити роботи мистця присвячені Тарасові Шевченкові. Мистець створив також галерею портретних погрудь: Івана Франка, Василя Стефаника, Соломії Крушельницької, Станіслава Людкевича та ін. та посмертних масок І. Свєнціцького, Ірини Вільде, С. Людкевича, О. Степанів, М. Колесси.
Довідково.
Скульптор Євген Дзиндра (1913-1983) добре відомий своїми монументальними роботами. Мистець працював у станковій, монументальній та декоративній скульптурі, дрібній пластиці та різьбі по дереву. Був одним з небагатьох скульпторів, котрий свої твори власноручно виконував у камені, незважаючи на тяжку травму лівої руки, яка дуже ускладнювала користування різьбярськими інструментами.