У Яворівському районі планують експонувати спадщину художника Богдана-Бориса Сойки

Огляд Робіт Художника Живописця Богдана Сойки (6)
У селищі Івано-Франкове облаштовують творчу майстерню та виставковий простір, де презентуватимуть роботи відомого митця Богдана-Бориса Сойки.
«Мистецтво – це не зображення гарних речей, а гарне зображення речей», – так вважав Богдан-Борис Сойка, художник, який залишив по собі глибокий слід у мистецькому житті Львівщини та України.
В селищі Івано-Франкове, Яворівського району, є його меморіальний будинок. Туди з візитом завітав начальник Львівської ОВА Максим Козицький, аби ознайомитися з творчою спадщиною митця та особисто поспілкуватися з його нащадками про її популяризацію.
Богдан-Борис Сойка – живописець, монументаліст, представник львівської академічної школи, член Національної спілки художників України. Його творчість охоплює монументальний живопис, мозаїку, графіку та ілюстрацію. У творчому доробку митця сотні живописних, графічних та монументальних творів, частина з яких – у приватних колекціях в Україні та за кордоном. У сімейній колекції зберігаються сотні робіт Богдана-Бориса Сойки. Серед них найбільшу кількість займають пейзажі та портрети.
«Наш батько не був публічним, працював багато років у своїй майстерні і передавав знання діткам. Їх часто приводили батьки. Частенько малював їхні портрети, які ми досі зберігаємо. Звісно ми б хотіли, аби про батька дізналися якомога більше людей. Зараз у планах облаштувати творчу майстерню, саме для цього ми взяли в оренду приміщення. На площі 200 квадратних метрів плануємо облаштувати творчу майстерню. В одному залі – виставка картин Богдана-Бориса Сойки, в іншому – майстеркласи для дітей з малювання, різьблення, виготовлення Яворівської іграшки», – розповіли дочка та син художника Марія та Остап Сойки.
Художник багато років працював у монументальному цеху Львівського художньо-виробничого комбінату, створюючи мозаїки, сграфіто, розписи для громадських просторів Львова й області. Наприкінці життя він передавав свої знання молоді, викладаючи в училищі у рідному Івано-Франковому.
У його творчості центральне місце займають теми людини та природи. Портрети митця вирізняються глибоким психологізмом, а пейзажі – медитативністю та філософським підтекстом. Його твори зберігаються в Національному музеї у Львові, Львівській національній галереї мистецтв ім. Б. Возницького, а також у численних приватних колекціях в Україні та за кордоном.
«Богдан-Борис Сойка – це митець, який творив у тиші, але на рівні духовної глибини, що вражає. Його спадщина – це не просто живопис чи мозаїки, це розмова з вічністю. Шкода, що ми часто не знаємо таких людей, не здогадуємося, біля кого живемо, не усвідомлюємо, що поряд із нами – справжні генії. Наш обов’язок – берегти пам’ять про них і робити їхнє мистецтво ближчим до людей. Ми підтримуватимемо ініціативи, спрямовані на збереження культурної спадщини митця, і готові долучитися до проєкту облаштування його майстерні. Це важливо не лише для громади Івано-Франкового, а й для всієї області. Це наш спільний культурний обов’язок», – наголосив начальник Львівської ОВА Максим Козицький.