Більше половини запитів у Координаційних центрах підтримки цивільного населення при Львівській ОВА стосуються психологічної допомоги
Виклики та рішення у сфері психічного здоров’я обговорила цими днями Робоча група психічного здоров’я, яка діє в межах Координаційного центру підтримки цивільного населення при Львівській ОВА.
Днями відбулось засідання Робочої групи психічного здоров’я в межах роботи Координаційного центру підтримки цивільного населення при Львівській ОВА. Кількість наданих послуг у Координаційних центрах за весь період – 98 210, з них 54 060 – запити на психологічну допомогу. Це свідчить про те, що сьогодні суспільство вимагає уваги до психічного здоров'я, так само як і до фізичного.
На Львівщині зусилля у цьому напрямку координує робоча група, яка об'єднує представників медичного, освітнього та релігійного секторів, щоб забезпечити кращий стан душевного благополуччя громади. За словами учасників, перше засідання робочої групи було насиченим та продуктивним, охопивши три ключові блоки: освіту, здоров'я та соціальний захист і психосоціальну підтримку від релігійних спільнот.
Робоча група утверджує свою мету у забезпеченні доступу до якісних послуг з психічного здоров'я для кожного громадянина України, від дітей до літніх людей. Одним із головних викликів, який підняли на обговоренні, – брак кваліфікованих кадрів у сфері психічного здоров'я.
«Недостатність фахівців, таких як психологи та психіатри, ставить під загрозу здатність системи надавати належну допомогу тим, хто цього потребує. Навіть при успішному запуску нових програм та ініціатив, брак відповідних кадрів може стати перешкодою для їх ефективного впровадження та розвитку. Станом на 15 травня у сфері психічного здоров’я є 1600 вакансій», – зазначає голова робочої групи Галина Бордун.
За її словами робоча група працює над пошуком рішень, які б допомогли привернути та підготувати більше фахівців у цій важливій галузі, забезпечуючи належний рівень догляду та підтримки для всіх, хто стикається з психічними проблемами. Окрім цього важливо зосередити увагу на матеріально-технічному забезпеченні фахівців (робочий комп’ютер/ноутбук, робоче місце). 23% фахівців мають окреме робоче місце, 11% мають доступ до персонального робочого ПК. 24% мають місце, 31% мають доступ до спільного ПК. Значною проблемою є відсутність окремого кабінету у школах для зустрічі психолога з дітьми.
Важливим викликом є нестабільне фінансування та залежність від грантів міжнародних партнерів. Партнери ризикують припинити свою діяльність у випадку закінчення фінансування, що може порушити неперервність послуг та проєкти.
«Ще одним викликом є недостатня увага до психічного здоров'я серед населення та відсутність усвідомлення стигми, пов'язаної з психічними захворюваннями. Інколи люди просто не знають як допомогти своїм родичам», – зазначають учасники робочої групи.
Нагадаємо, що у вересні 2023 року представили Комплексну програму охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки цивільного населення у Львівській області на 2023-2026 роки.
З початку 2022 року Львівщина досягла значного прогресу у покращенні стану психічного здоров'я. Провели навчання за підтримки партнерів, зокрема:
- Упродовж 2022 року на Львівщині 4 тисячі освітян та батьків школярів пройшли тренінги з психоедукації.
- У 2023 році за підтримки 10 міжнародних партнерів навчання з психоедукації пройшли орієнтовно 16 тисяч учасників освітніх процесів (учнів, їхніх батьків, вчителів).
- Семиденні навчання для директорів шкіл та ЦНСП пройшли 1200 учасників; навчання для релігійних спільнот – 200 осіб. Детальніше: за посиланням.
- Академія психічного здоров’я 1 тисяча осіб.
Нещодавно стартував прийом заявок на пропозиції від територіальних громад області на створення відділень/будинків підтриманого проживання або стаціонарного догляду для осіб похилого віку та/або повнолітніх осіб з інвалідністю, які потребують стороннього догляду, побутового догляду на умовах співфінансування https://loda.gov.ua/news/101844 . На Львівщині уже 12 громад задекларували свою готовність створювати центри стаціонарного догляду для людей старшого віку та з інвалідністю.
Так, за посиланнями ви можете:
- Ознайомитися з переліком громад Львівщини, які задекларували готовність створення таких центрів.
- Стати партнером створення центрів для людей старшого віку і людей з інвалідністю.
В рамках Комплексної програми охорони психічного здоров’я і психосоціальної послуги підтримки цивільного населення Львівщини та в координації з департаментом охорони здоров’я Львівської ОВА у психоневрологічному відділенні Червоноградської міської лікарні відкрили Центр психічного здоров’я. А також Простір психосоціальної реабілітації та відділення №25.
Анкета для отримання допомоги в Координаційному центру при ЛОВА:
Усі посилання Координаційного центру підтримки цивільного населення при Львівській ОВА. Цілодобова гаряча лінія Львівщини – 1684.
Контактні дані: medpsysocial.aid@gmail.com.
Читайте також: Максим Козицький вручив подяки волонтерам, які надають підтримку евакуйованим на залізничному вокзалі у Львові