Для реставрації дерев’яної церкви святого Юра в Дрогобичі цьогоріч виділили 3 мільйона гривень
У Дрогобичі відзначили 10-ту річницю внесення церкви Святого Юра до Списку Світової Спадщини ЮНЕСКО. Музейний фестиваль з нагоди ювілею відбувся на території святині вчора, 18 травня.
Разом з ювілеєм, місцеві жителі та гості краю святкували Всесвітній день вишиванки та Міжнародний день музеїв. Програма заходу передбачала святковий концерт, тематичні майстер-класи для дітей, благодійний ярмарок, частування, фотодень.
Також гості свята мали унікальну нагоду дізнатись подробиці, що стосуються церкви, її історії, легенд, цінностей, реставрації та візії майбутнього, у межах фахової панельної дискусії. Доповідачами були науковці зі Львова та Дрогобича, які досліджують і відновлюють пам'ятку.
«Починаючи з 2015 року за кошти обласного бюджету відновили хрести церковних бань, проведено протипожежну обробку дерев’яних конструкцій, встановлено нові системи блискавкозахисту та електромережі, здійснено благоустрій території навколо церкви, відреставровано унікальні стінописи пам’ятки. Щодо дерев’яної дзвіниці храму: реставрувалися її підвалини, несучі конструкції зовнішніх стін, з частковою заміною, де виникала така потреба, здійснювалося накриття стін ґонтом. У 2020-2021 роках для проведення цих робіт виділили 1,2 мільйона гривень.
Минулого року через початок повномасштабної війни та брак фінансування всі роботи призупинили. Але вже цьогоріч реставрацію плануємо продовжити – для цього в обласному бюджеті виділили 3 мільйона гривень – відновлюватиметься відкрита галерея пам’ятки», – підкреслила директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОВА Олена Василько.
Як наголосила очільниця музею «Дрогобиччина» Алла Гладун, зараз святиня є діючим храмом, музеєм та осередком громадського життя міста. Тут моляться за перемогу України, здоров’я наших воїнів, а також відспівують полеглих героїв. Унікальну пам’ятку приїжджають відвідати туристи з різних країн світу – Франції, Швейцарії, Китаю.
«Церква має величезний потенціал для формування, творення образу цілого міста. Зараз він ще не повністю зреалізований. Ще багато потрібно вкласти праці, щоб наша дерев’яна красуня стала ще привабливою. Її красу треба відкривати не тільки для світу, але й для дрогобиччан», – наголосила Алла Гладун.
Нагадаємо, реставрація іконостаса церкви Святого Юра, що датується 17 століттям, триває. Над його відновленням працює близько 25 спеціалістів Національного науково-дослідного реставраційного центру України ось уже три роки. Завершити відновлення пам’ятки планують влітку цьогоріч.