Ірина Верещук передала дітям на Львівщині ноутбуки від уряду Німеччини та представила Стратегію з внутрішнього переміщення
4 березня Віцепрем'єр-міністр України – Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій перебувала на Львівщині з офіційним візитом.
У межах візиту Ірина Верещук зустрілася у Львівській ОВА з дітьми-сиротами з-поміж ВПО, як проживають на Львівщині, та їхніми опікунами. Разом із заступником начальника Львівської ОВА Іваном Собком та начальником Служби у справах дітей ЛОВА Володимиром Лисом Віцепрем'єр-міністр поспілкувалася з опікунами та дітьми про умови проживання на Львівщині, дізналася більше про їхні потреби та разом з командою Львівської ОВА вручила дітям 27 ноутбуків, які передав уряд Федеративної Республіки Німеччина.
«Сьогодні (4 березня – ред.) провела зустріч з дітьми-сиротами з-поміж ВПО та їхніми опікунами, які зараз проживають на Львівщині – з Донецької, Харківської, Херсонської та інших областей. Опікуни розповідали свої історії, свій біль, особисту трагедію, але і свій особистий успіх. Я дякую керівництву Львівської обласної військової адміністрації. Ми почули, що Львівщина живе і дбає про українців, які постраждали від війни. Я підтримую керівництво ОВА у тому, щоб ВПО почувалися тут не як гості, а як рідні люди.
Дякую уряду Німеччини. Ми звернулися до уряду з тим, що серед наших дітей ВПО є діти-сироти або напівсироти, і їхнім опікунам важко знайти можливість купити ноутбуки для навчання. Тож сьогодні ми вручили дітям 27 ноутбуків», – зазначила Ірина Верещук.
«Робимо все можливе для того, щоб від найменшої дитини усі внутрішньо переміщені люди перебували на Львівщині у комфортних умовах, мали їжу, одяг, а також можливість навчатися і працювати. Під час зустрічі з дітьми та їхніми опікунами почули від дітей, що вони поки навчаються дистанційно, бо відчувають мовний бар’єр. Тому, якщо у вас є потреба удосконалити українську мову, ми розробили регіональну програму розвитку української мови. У кожній громаді будуть окремі безкоштовні курси для всіх охочих. Ми готові дати окремі таки випадки під патронаж і надавати дітям можливість приватно займатися, якщо дітки мають бажання», – додав Іван Собко.
Після зустрічі з дітьми Ірина Верещук виступила на пресконференції, під час якої розповіла про результати засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, яке відбулося 4 березня на Львівщині. Зокрема, про Стратегію внутрішнього переміщення, розроблену до 2025 року.
«На сьогодні Конгрес є дієвим і єдино ефективним майданчиком, коли ми говоримо про співпрацю нашого центрального уряду, регіональних влад та органів місцевого самоврядування. Це дуже важливо, коли ми говоримо про результати року повномасштабної війни, коли ми знаємо, наскільки важко було громадам витримати перший удар – поселення внутрішньо переміщених осіб, бюджетуванням, підтримка армії тощо. Це все потребувало надзвичайних зусиль. І Львівщина була величезним форпостом гуманітарної, мілітарної підтримки, сили духу і сили волі.
Стратегію з внутрішнього переміщення до 2025 року ми розробили на основі досвіду евакуації людей, їх адаптації на Львівщині, Івано-Франківщині, Закарпатті тощо. Часто це відповідальність лише обласних військових адміністрацій та громад. Доводилося шукати проєкти, програми міжнародної підтримки й робити все, щоб допомогти нашим людям. Ця Стратегія є результатом цього досвіду, напрацювань, проєктів і програм, які були прийняті на місцевому рівні, які показали свій ефект. Наприклад, Програма підтримки релокованого бізнесу, яку запровадили на Львівщині, коли область виплачує кошти за переміщення бізнесу і створення робочих місць. Це також програми та перекваліфікування ВПО, коли після пройденого навчання вони можуть знайти роботу.
У результаті проведення Конгресу ми отримали розуміння, яким буде 2023 рік в частині відновлення (житло, перші виплати, програми працевлаштування, психосоціальна підтримка)», – розповіла Ірина Верещук.
Вона також повідомила, що вже цього тижня уряд може прийняти постанову про врегулювання вивезення дітей зі зони бойових дій.
«Згідно з проєктом постанови, у випадку, якщо є смертельна небезпека, як, наприклад у Бахмуті, де залишаються ще приблизно 50 дітей, Нацполіція буде уповноважена приймати рішення про примусову евакуацію дитини з одним з опікунів. Лише на Донеччині у зоні бойових дій перебуває близько 5000 дітей», – додала Ірина Верещук.
Нагадаємо, 4 березня у Львові відбулося засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, у якому взяли участь Президент, керівники та інші представники Кабінету Міністрів, Верховної Ради, Офісу Глави держави, сил безпеки та оборони, а також представники держав – партнерів України, представники регіональної та місцевої влади.