Історія успіху: як за кошти обласного бюджету поліпшується насіннєвий фонд аграрного сектору Львівщини
Досвідом участі в Комплексній програмі підтримки сільгоспвиробників Львівщини ділиться голова фермерського господарства «Сяйво - Стрий».
В умовах війни сільськогосподарські виробники Львівщини зіштовхнулись з викликами, які потребують вмілого, чіткого і правильного прийняття рішень, щоб не тільки залишатись на ринку, але і впевнено рухатись вперед і розвиватись.
Одним з таких сільгосптоваровиробників є Василь Зубрицький, голова фермерського господарства «Сяйво - Стрий» Стрийського району.
Фермерське підприємство створили у 2005 році. В обробітку має понад 1700 га сільськогосподарських угідь, на яких вирощує зернові, бобові та олійні сільськогосподарські культури. Вже через рік фермерське господарство зареєстрували, як суб’єкт насінництва з виробництва репродукційного насіння зернових культур, зокрема насіння гречки.
«Фінансовою підтримкою з обласного бюджету в межах Комплексної програми користуюсь вже другий рік за напрямом відшкодування вартості високорепродукційного насіння. Як насіннєве господарство щороку дбаю про постійне сортооновлення гречки новим високоврожайним насінням. Для цього закупляю елітне насіння, вирощую його на своїх полях, а після сертифікації врожаю реалізовую насіння першої репродукції іншим господарствам», - зазначив Василь Богданович.
Зі слів фермера, отримані у поточному році кошти обласного бюджету будуть використані на придбання елітного насіння гречки сорту «Антарія», площі посіву якої у 2023 році планується збільшити втричі в порівнянні з площею у поточному році, оскільки гречка стала найрентабельнішою культурою.
«Насінневий бізнес вирощування елітної гречки розпочинався з площі 5 га і впродовж років площі цієї культури збільшились у 10 разів. Вкладені кошти фінансової підтримки торік дали вже результат. В поточному році з площі 50 га зібрали 140 тонн насіння гречки, урожайністю 28 ц/га. Сертифікували 50 тонн насіння І репродукції для реалізації господарствам під урожай 2023 року», - додав п. Василь.
Вагомі врожаї вирощуються в господарстві завдяки чіткому дотриманню технологій та тісній співпраці з науково-дослідницькими установами України.
Окрім вирощування сільськогосподарських культур фермерське господарство займається переробкою зерна, а саме функціонує млин та пекарня, де щорічно випікається більше 500 т хлібобулочних виробів, які реалізуються на території м. Стрия та Стрийського району.
Нагадуємо, що з метою сприяння в області розвитку суб’єктів мікро- та малого аграрного бізнесу в рамках Комплексної програми підтримки та розвитку сільського господарства у Львівській області на 2021-2025 роки у поточному році надавалась фінансова підтримка у вигляді часткового відшкодування вартості придбаного та висіяного високорепродукційного насіння нішевих культур, зокрема зернових, зернобобових та овочевих культур, у розмірі до 50 % вартості, але не більше 50,0 тис. грн одному суб’єкту підприємництва.
В межах відшкодування фінансову підтримку в сумі 1171,8 тис. грн. отримали 28 суб’єктів підприємництва, якими придбано сертифікованого насіння на суму 4358,2 тис. гривень. Придбане насіння висіяно на площі 567,4 га, зокрема гречки посіяно на площі 304,5 га, овочів - на 225,9 га, льону олійного - на 37,0 га.
В даний час департаментом розробляється проект Комплексної програми на 2023 рік, в якому передбачається продовжити підтримку придбання високорепродукційного насіння.