У ЛОВА представили Концепцію підвищення зайнятості у двох громадах Львівщини
Її розробила команда ГО «Інститут суспільних досліджень» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».
У Львівській ОВА презентували Концепцію підвищення зайнятості внутрішньо переміщених осіб та постійного населення Добромильської і Хирівської територіальних громад в умовах воєнного та повоєнного стану.
Під час розробки концепції провели дослідження поточного стану соціально-економічного розвитку регіону та визначили його переваги і сильні сторони. Окрім цього, запропонували проєкти соціально-економічного покращення Хирівської та Добромильської територіальних громад.
Автори Концепції бачать майбутнє розвитку цієї місцевості у створенні індустріальних парків, сухих портів та зернових терміналів для експорту товарів до Європи залізничними та автомобільними шляхами. Це забезпечить конкурентyі робочі місця для місцевих мешканців і внутрішньо переміщених у регіон осіб.
Концепція також пропонує будівництво малоповерхового постійного житла у районах, де розташовуватимуться нові підприємства.
У документі розрахували просторові та часові можливості її реалізації, а також орієнтовні обсяги потрібних для цього інвестицій.
Реалізувати концепцію планують на 10 років.
«Ми запропонували не лише використати наявний потенціал громад, але і залучити зовнішні ресурси європейських партнерів України, що стає все більш можливим після надання Україні статусу кандидата в члени ЄС та виконання умов для вступу», — зазначив керівник проєкту, доктор економічних наук Володимир Панченко.
Метою ініціативи було:
- проведення дослідження соціально-економічних показників Добромильської та Хирівської територіальних громад;
- аналітика змін, які внесла повномасштабна війна в соціально-економічні показники;
- дослідження громадської думки щодо розвитку громад;
- визначення пріоритетних галузей і проектів індустріального та інфраструктурного розвитку в регіоні.
Як зазначив заступник директора департаменту економічної політики Львівської ОВА Орест Гринів, реалізація підготовленої концепції дозволить дати новий імпульс для створення індустріальних парків, будівництва сухих портів та модернізації транспортної мережі вибраних громад.
Це дасть можливість створити велику кількість робочих місць і збільшити надходження до місцевих бюджетів.
Також під час презентації обговорювали шляхи забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб та працівників підприємств.
«Концепція розбудови індустріальних парків та реалізації інвестиційних проєктів у прикордонній зоні вимагає від влади та бізнесу не лише розвинутої логістичної інфраструктури, а й соціальної.
Так, лише за орієнтовними підрахунками може йтися про створення 1750 додаткових робочих місць. Тому важливо забезпечити працівників даних підприємств (насамперед релокованих) житлом. Оскільки в Добромильській та Хирівській громадах житловий сектор недостатньо розвинутий існує потреба у реалізації проєктів з реновації та перепрофілювання закладів соціальної сфери під житло для внутрішньо переміщених осіб», — зауважив заступник директора департаменту економічної політики Вадим Табакера.
Зокрема, завдяки перепрофілюванню 11 гуртожитків, шкіл, лікарень, є можливість створити 400 додаткових місць для ВПО. Загальна вартість відновлення цих об’єктів - не більше 1,5 млн дол. Оскільки цього недостатньо, слід також реалізовувати проєкти нового будівництва житла.
Для цього у двох громадах є 6 земельних ділянок під забудову загальною площею 10 га.
Це дозволить створити додаткові умови для комфортного проживання 1,5 тисячі осіб. У місцевих бюджетах коштів для реалізації таких проєктів немає.
Вадим Табакера наголосив, що до будівництва житла планують залучати внутрішньо переміщених осіб, працівників релокованих підприємств та міжнародні донорські організації.
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» у межах грантового компоненту проєкту «EU4USociety»