У Львівській ОВА обговорили впровадження заходів із протидії ВІЛ та туберкульозу в області

Засідання Обласної Ради (1)
Станом на 1 червня кількість офіційно зареєстрованих ВІЛ-позитивних людей склала 5258, в тому числі в стадії СНІДу – 1688.
Відбулось засідання обласної ради з координації дій у відповідь на поширення туберкульозу, ВІЛ-інфекції та інших соціально значущих хвороб (далі – ОКР). Учасники обговорили результати роботи за 2024 рік та завдання на 2025 рік.
Отож, за поточні 5 місяців на виконання Державної стратегії з протидії ВІЛ-інфекції, у Львівській області здійснили комплекс профілактичних, діагностичних та лікувальних заходів, спрямованих на зменшення поширення ВІЛ та забезпечення якісного медичного супроводу для ВІЛ-позитивних осіб. Станом на 1 червня кількість офіційно зареєстрованих ВІЛ-позитивних людей склала 5258, в тому числі в стадії СНІДу – 1688. Кількість зареєстрованих нових випадків з уперше в житті встановленим діагнозом ВІЛ-інфекції за 5 місяців – 163.
Найбільш поширеним СНІД-індикаторним захворюванням у Львівській області, як і раніше, залишається туберкульоз. Взято на облік 9 дітей, які народжені ВІЛ-позитивними матерями. Випадків не отримання профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини не зареєстрували.
Виявлення ВІЛ-позитивних серед вагітних свідчить про рівень поширення ВІЛ-інфекції серед загального населення області. Виявлено 6 ВІЛ-позитивних вагітних при 9 ВІЛ-позитивних вагітних за 5 місяців 2025 р. Тобто поширеність ВІЛ-інфекції у Львівській області є «стабільною», що характеризує стан епідемії як концентрована — в основному поширена серед ключових груп населення.
Число хворих з уперше в житті встановленим діагнозом активного туберкульозу за 1 квартал 2025 року становить 174 людини. Охоплення скринінгом усіх груп підвищеного ризику захворюваності в області становить 72,5%, в той час, як цільове значення становить 90%.
Загальний обсяг тестування у Львівській області зменшився, хоча в усіх ЗОЗ наявний доступ до тестування на ВІЛ. Причинами називають зменшення тестування є недостатній доступ до медичних послуг у віддалених районах області і серед людей зі складними життєвими обставинами та соціально незахищених верств населення.
«Ми повинні не лише фіксувати проблеми, а й оперативно реагувати на них — це стосується і розширення доступу до тестування, і покращення обізнаності медичних працівників. Важливо, щоб у кожному населеному пункті люди мали можливість пройти скринінг та отримати належну допомогу», - зауважила заступниця голови Львівської ОВА Христина Замула.
Важливо: «Знати – означає жити»: що варто знати про захворювання та де протестуватися на ВІЛ
Як зазначив генеральний директор Центру легеневого здоров’я Любомир Рак, також серед причин зменшення кількості тестувань – легковажне ставлення населення до власного здоров’я щодо ВІЛ-інфекції. Центр легеневого здоров’я може лише в обмеженій кількості забезпечити централізованими тестами ЗОЗ області. Ще одна проблема - недостатність ресурсів (швидких тестів) і навичок серед медичних працівників, тому є потреба в додаткових навчаннях або консультаціях для закладів. Найосновніше – це недостатнє охоплення діагностикою ВІЛ таких груп населення: молодь; ЛГБТК+ спільнота; люди з низьким рівнем доходу; люди, які вживають наркотики; жителі віддалених районів; люди з низьким рівнем чоловічого населення в сільській місцевості. Також мобілізація вплинула на суттєве зменшення охоплення.
У підсумку засідання вирішили, що керівники закладів охорони здоров’я області повинні:
- забезпечити проведення обов’язкового скринінгу на туберкульоз серед осіб груп ризику, зокрема серед ВІЛ-позитивних пацієнтів, осіб із симптомами, характерними для туберкульозу, та інших груп, визначених наказами МОЗ України;
- Забезпечити призначення профілактичного лікування туберкульозу ВІЛ-позитивним пацієнтам за результатами скринінгу.
- Щоквартально подавати узагальнену інформацію про виконання заходів до департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА.
Своєю чергою, департамент охорони здоров’я Львівської ОВА має:
- Організувати додаткові навчання для лікарів первинної медичної допомоги щодо своєчасного виявлення симптомів туберкульозу, груп ризику та алгоритмів дій.
- Забезпечити моніторинг якості заповнення звітів та внесення даних до інформаційної системи «Моніторинг соціально значущих хвороб».
- Узгодити з державною установою «Центр громадського здоров’я МОЗ України» забезпечення області необхідною кількістю швидких тестів на ВІЛ та скринінгових анкет на ТБ.