To the page beginning
Перейти до основного вмісту
CC logo

Львівська обласна військова адміністрація

Ukrainian trident Diia
Головна
Новини

«Знати – означає жити»: що варто знати про захворювання та де протестуватися на ВІЛ

Департамент охорони здоров’я
19 травня 2025, 10:48
Центр громадського здоров'я України

Центр громадського здоров'я України

З 19 травня по 26 травня проходить тиждень тестування.

Щороку в третю неділю травня світ вшановує пам’ять людей, які померли від СНІДу. Цього року цей день припадає на 18 травня. 

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, 30 % людей в Україні не знають про свій ВІЛ-статус. Тож це не лише день скорботи, а й той самий момент подбати про себе, адже вчасне тестування на ВІЛ рятує життя.

За даними ВООЗ, на кінець 2023 року у світі налічувалося 39,9 мільйона людей, які живуть з вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ).

В Україні, на 1 січня 2025 року, під медичним наглядом перебувають 137 780 людей, які живуть з ВІЛ (ЛЖВ), з яких 86% отримують антиретровірусну терапію (АРТ). 95,6% досягли невизначуваного рівня вірусного навантаження.

Однак близько 30% ЛЖВ не знають про свій позитивний ВІЛ-статус. Для своєчасного виявлення ВІЛ-інфекції та раннього призначення лікування важливо пройти тестування на ВІЛ.

У 2024 році провели 2 587 481 обстеження на ВІЛ у закладах охорони здоров’я та зареєстрували 10 038 нових випадків ВІЛ-інфекції, з них 3 127 – у просунутій стадії. Певний вплив на виявлення ВІЛ-інфекції має самотестування та самотестування із супроводом. Минулого року неурядові організації надали послуги з тестування на ВІЛ 281 430 особам та виявили 316 позитивних результатів.

Сьогодні ВІЛ – це хронічне, а не смертельне захворювання. За умови своєчасної діагностики і дотримання лікування (АРТ – антиретровірусної терапії), люди з ВІЛ живуть повноцінно, створюють сім’ї, народжують здорових дітей, працюють і мріють.

Проте ВІЛ досі супроводжується стигмою, страхом та мовчанням. І саме ці речі найчастіше вбивають – не вірус.

І кожен із нас може допомогти:

  • Зробіть тестування на ВІЛ – швидке, безкоштовне й анонімне.
  • Поширюйте правдиву інформацію – ВІЛ не передається через дотик, побут чи обійми.
  • Підтримуйте людей, які живуть із ВІЛ – вони не небезпечні, але можуть бути вразливими.
  • Навчайтеся і навчайте інших – знання знімають страх.
  • Говоріть про це відкрито – стигма вбиває не менше, ніж вірус.

«День пам'яті жертв СНІДу – це не лише про скорботу. Це про людську гідність. Про спільну відповідальність. Про майбутнє, в якому більше не буде смертей через незнання, недоступність до лікування чи страх перед суспільною оцінкою. У цей день ми згадуємо не лише про тих, хто помер від цієї недуги, ми говоримо про кожного, хто живе зараз із ВІЛ. Про кожного, хто досі не знає про свій статус. Про кожного, хто щодня після пігулки, стикається з упередженням, бореться за життя і гідність. Ми всі – частина рішення. І кожна маленька дія має значення. Памʼятаймо. Підтримуймо. Діймо», – зазначила директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Наталія Літвінська.

У межах тижня тестування, який проходить з 19 травня по 26 травня, БО «100 % життя м.Львів» запрошує всіх охочих пройти безоплатне конфіденційне тестування на ВІЛ, за адресою: Львів, вул. Лисенка, 45 (09:00 – 15:00), тел.: 067 314 09 19. Організація проводить такі тестування щодня уже впродовж 15 років.

«В умовах війни ризики лише зростають, саме тому зараз як ніколи важливо знати свій ВІЛ-статус.

Навіть один незахищений секс або експеримент із наркотиками можуть змінити все. Якщо ви в групі ризику або просто хочете знати – приходьте. Ми вас підтримаємо.

Усього 15 хвилин – і ви дізнаєтесь свій статус та отримаєте професійну консультацію соціальних працівників.І важливо: зробити тест можна не лише цього тижня. Тестування доступне впродовж усього року. Ви можете звернутись у зручний для вас час», – кажуть у БО «100 % життя м.Львів».

У Центрі громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України повідомляють, що людині, яка мала незахищений статевий акт, рекомендовано пройти тестування на ВІЛ щонайменше через чотири тижні після ситуації. Також не рідше одного разу на рік потрібно проходити тестування на ВІЛ людям, які належать до ключових та уразливих груп. Ще одна категорія людей, яким необхідно пропонувати тестування на ВІЛ-інфекцію, це люди з індикаторними станами та симптомами, що можуть свідчити про ймовірність ВІЛ-інфекції в організмі.

Зокрема до таких станів та симптомів відноситься: немотивована втрата ваги тіла або лихоманка тривалістю понад 1 місяць, вірусний гепатит B та/або C, симптоми туберкульозу, молочниця ротової порожнини або грибкове ураження нігтів, рецидивні бактеріальні інфекції верхніх дихальних шляхів або бактеріальні пневмонії.

Також тестування на ВІЛ обов’язково пропонують донорам крові або її компонентів, дітям, які народжені матерями з ВІЛ-інфекцією, та вагітним жінкам.

В Україні отримати послуги з тестування на ВІЛ-інфекцію можна:

  • в закладах охорони здоров’я, що гарантовано 13 пакетами програми медичних гарантій (це сімейні лікарі, заклади амбулаторного та хірургічного профілів та інші);
  • на базі неурядових організацій, що працюють з ключовими та уразливими групами людей;
  • вдома та самостійно за допомогою оральних тестів, які можна замовити безоплатно на сайті або на сайті.

Знайти найближчий пункт тестування на ВІЛ можна у чат-боті #ТЕСТпоруч і на сайті. Тут можна зрозуміти власні ризики щодо ВІЛ, а також дізнатися де і як пройти тестування: у медичному закладі, дружній неурядовій організації чи самостійно вдома.

Поділитись

Facebook Telegram

Новина за темою

12/03/2025
У Золочеві відкрили Центр стоматологічної допомоги, який надає безоплатні послуги зубопротезування для захисників та захисниць
10/03/2025
Місяць підвищення обізнаності про туберкульоз: у Львівській ОВА обговорили впровадження заходів із протидії ВІЛ та туберкульозу в області
29/11/2024
Діагностика та лікування ВІЛ-інфекції в Україні є конфіденційними та безоплатними: що потрібно знати, щоб захистити себе та близьких

Поділитись

Facebook Telegram
Теги
ВІЛ СНІД
тестування
заклади охорони здоров'я

Останні новини

Усі новиниArrow Image
Вже завтра відбудеться відкриття Львівського медичного Форуму та виставки «ГалМЕД»
19/05/2025
Вже завтра відбудеться відкриття Львівського медичного Форуму та виставки «ГалМЕД»
19/05/2025
Львівська ОВА ініціювала чергове дострокове розірвання договору з одним із перевізників: що стало причиною
19/05/2025
На Львівщині пройшли навчання ще 25 кандидатів в усиновлювачі, опікуни та батьки-вихователі
19/05/2025
В Україні стартує Національний тиждень безбар’єрності
19/05/2025
Захисник зі Сокальщини отримав відзнаку «За оборону України»
19/05/2025
У княжому місті Белз відбувся міжнародний екологічний проєкт
19/05/2025
Сьогодні Львівщина прощається із чотирма захисниками

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

Footer logo

Львівська обласна військова адміністрація

Офіційний вебсайт

Адреса:
79000, Львів,
вулиця Володимира Винниченка, 18

Адреса:
79000, Львів,
вулиця Володимира Винниченка, 18

Слідкуй за нами:
Youtube Facebook Telegram

299-91-44

Телефон
Слідкуй за нами:
Youtube Facebook Telegram

16-84

Гаряча лінія

zvern@loda.gov.ua

Електронна пошта

Мапа сайту

Слідкуй за нами:
Youtube Facebook Telegram

Мапа сайту

CC logo

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту
thedigital@loda.gov.ua
Розроблено в SoftServe created
За підтримки Sombra supported