«Ти як? Сенси поряд»: в Україні розпочинається Місяць обізнаності про ментальне здоров'я

«Ти як? Сенси поряд»: в Україні розпочинається Місяць обізнаності про ментальне здоров'я
Сенси як теплі та підтримуючі послання зібрала у «СенсоТеку. Ти як?» Всеукраїнська програма ментального здоров'я «Ти як?».
Сьогодні, 1 травня, в Україні та світі розпочинається Місяць обізнаності про ментальне здоров'я.
В Україні він проходитиме із закликом віднайти свої сенси, які у часи випробувань працюють як внутрішні опори: «Ти як? Сенси поряд». Сенси як теплі та підтримуючі послання зібрала у «СенсоТеку. Ти як?» Всеукраїнська програма ментального здоров'я «Ти як?» – ініціатива першої леді Олени Зеленської, разом із психологинею Світланою Ройз.
З 1 травня щодня сенси з'являтимуться на платформі «Ти як?» – разом із рекомендаціями, як попіклуватися про ментальне здоров'я. Серед інструментів для підтримки себе та близьких – оновлений розділ «Самодопомога» на платформі «Ти як?» та застосунок «Моментал».
Останнє соціологічне дослідження «Ти як?» показало, що понад третину українців охоплюють розчарування (39%) та безсилля (35%). Ці емоції виникають там, де наші очікування не збігаються з реальністю. Людині самій дуже легко сплутати це відчуття із втратою сенсів. Але розчарування та безсилля – хоч і болісні, – не означають, що сенси зникають. Вони – всередині нас. І можуть стати точкою відновлення.
Так само втома (59%) і напруженість (61%) впливають на нашу здатність зберігати зв'язок із власними цінностями. Стабільне зростання втоми упродовж трьох років досліджень показує: у моменти виснаження важливо не тільки вчитися підтримувати себе, а й пам’ятати про свої сенси. Напруженість виникає не лише через брак ресурсу, а й тоді, коли наші дії розходяться із нашими цінностями. І тут сенси можуть стати дороговказом.
І, звісно, у Місяць обізнаності про ментальне здоров'я не обійтися без рефлексій. 1 травня на платформах «Ти як?» і Координаційного центру з психічного здоров’я КМУ відбудеться марафон – серія ефірів з експертами, які розкриватимуть сенси наживо. Упродовж дня на сторінках Facebook та в YouTube лунатимуть особисті й професійні роздуми на теми, що торкаються кожного: що для мене є ментальними опорами? І що я роблю, аби підтримати себе щодня?
Це буде простір чесних розмов – про сенси й дії, які дають опору в непростий час. У кожній історії – можливість побачити себе, почути знайоме, відчути зв’язок. І, можливо, віднайти нові способи турботи про себе.
Місяць обізнаності –це не лише про інформування, це про увагу. До себе, до близьких, до світу всередині. Це про дію, яка починається з простого запитання: «Ти як?» – і продовжується у щоденній практиці підтримки.
Так, у травні ми говоримо про це особливо голосно. Але слухати себе варто щодня.
Ініціатива, започаткована у 1949 році у США неурядовою організацією Mental Health America, мала на меті просту, але дуже важливу річ: допомогти людям краще зрозуміти, що таке ментальне здоров’я, зменшити стигму навколо нього та заохотити до профілактики.
З часом ініціатива набула глобального масштабу. Тепер на всій планеті травень – це час, коли про ментальне здоров’я говорять у школах і на роботі, в громадах і соцмережах.
Різні країни мають різні підходи та роблять власні акценти. Наприклад, цьогоріч у Канаді під час Mental Health Week звучатиме заклик «Unmasking Mental Health» – зняти маски й говорити відкрито про те, як ми себе насправді почуваємо. У Великій Британії фокусуватимуться на темі «Community» – як соціальні зв’язки впливають на психоемоційний стан людини.