Всесвітній день боротьби з хворобою Паркінсона: що треба знати про профілактику та діагностику

Хвороба Паркінсона 1
Здоровий спосіб життя зменшує ризики, а також профілактичні огляди у невролога, здорове харчування, відмова від куріння та надмірного вживання алкоголю, а також тренування мозку.
Хвороба Паркінсона – це не лише медичний діагноз. Це реальність мільйонів людей у всьому світі, які щодня стикаються з труднощами руху, комунікації, контролю над тілом і настроєм. 11 квітня ми не просто згадуємо про цю недугу – ми говоримо про потребу підтримки, ранньої діагностики, людяності та науки.
За оцінками експертів, у світі налічується 4 млн пацієнтів.
Найчастішими симптомами хвороби є: тремтіння в спокої, повільність рухів, жорсткість м’язів, порушення постави та рівноваги, мікрографія (дрібний почерк), негнучка міміка обличчя (гіпомімія), тривожність, депресія, порушення сну.
Хвороба має різні форми, і в кожної людини її перебіг унікальний. Саме тому важливо індивідуалізувати лікування та реабілітацію. Хвороба Паркінсона невиліковна, але її можна контролювати. Основою терапії є препарати, що підвищують рівень дофаміну або імітують його дію. Ефективність лікування залежить від ранньої діагностики, регулярного спостереження у невролога, фізичної реабілітації та соціальної підтримки.
Хоча запобігти хворобі Паркінсона повністю не можна, здоровий спосіб життя зменшує ризики: регулярна фізична активність, повноцінний сон (7–9 годин), профілактичні огляди у невролога (особливо після 50 років), здорове харчування (дієта з великою кількістю антиоксидантів, омега-3 жирних кислот), відмова від куріння та надмірного вживання алкоголю, тренування мозку: читання, вивчення мов, логічні ігри.
«Хвороба Паркінсона – це не лише проблема людини, яка її має. Це виклик для родини, суспільства, системи охорони здоров’я. Це історія про боротьбу, стійкість і людську гідність. Нехай у цей день ми не лише згадаємо про цифри, а й поглянемо на людей, що стоять за цими цифрами. Нехай це стане моментом солідарності, пошуку кращих рішень і підтримки один одного.
В умовах війни, економічних труднощів та обмеженого доступу до високоспеціалізованої допомоги особливої уваги потребують люди з нейродегенеративними захворюваннями, зокрема, літні люди. Своєчасна діагностика, забезпечення доступу до якісного медикаментозного лікування та реабілітації – основа тривалого і гідного життя з цим діагнозом. Підтримуючи людей з хворобою Паркінсона, ми як суспільство демонструємо свою зрілість, гуманність і солідарність. Україна має всі підстави – і людські, і професійні – аби побудувати гідну систему допомоги кожному, хто живе з цим діагнозом», – зазначила директорка департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Наталія Літвінська.
Нагадаємо: Культура дякує донорам: майже 40 мистецьких інституцій Львівщини приєднались до акції «Наповнення»