«Кожна дитина має зростати у родині»: на Львівщині розробляють системні заходи для деінституалізації

На Львівщині Розробляють Системні Заходи Для Деінституалізації (3)
У процесі деінституалізації планують надавати паліативну допомогу та забезпечувати підтримку сімейних форм виховання.
Напередодні, 4-5 квітня, з метою визначення подальших спільних дій для запобігання інституалізації дітей раннього віку відбулася фасилітаційна сесія – Стратегічне планування щодо обговорення, розробки та узгодження відповідних системних заходів для трансформації Центру медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям.
У Стратегічній сесії взяла участь заступниця голови Львівської ОДА Христина Замула. За її словами, одним із пріоритетних завдань у напрямку деінституалізації є якісне реформування паліативних закладів.
«Кожна дитина має зростати у родині – і це принципова позиція, яку ми відстоюємо у реформуванні інтернатної системи догляду та піклування.
Це тривалий процес, який потребує співпраці усіх ланок соціального захисту та громад. Адже у цьому процесі важливо влаштувати у сімʼї якомога більше дітей, які перебувають у закладах, та унеможливити вилучення діток із рідних сімей.
Необхідно підготувати фахівців у кожній громаді, які працюватимуть безпосередньо із батьками, надаватимуть їм підтримку та допомагатимуть у кризовий період.
Ми уже трансформували дві такі установи на Львівщині у Центр реабілітації. Та наразі це лише зміна форми, а не змісту», – зазначила Христина Замула.
Та спільно із представниками UNICEF Ukraine обговорили, які послуги планують надавати у цьому центрі, які для цього потрібні ресурси та терміни, а також проаналізували досвід подібних закладів у світі.
Зокрема, британські моделі, коли такі центри фінансово забезпечують донори та громадськість. Там надають стаціонарну допомогу дітям із обмеженим прогнозом життя, а також психологічну підтримку їхнім родинам.
Також корисний кейс у дитячого хоспісу у Ванкувері (Канада). Заклад забезпечує комплексну паліативну та респітну (полегшувальну) допомогу дітям із важкими захворюваннями, підтримку їхнім сімʼям, а також амбулаторні та домашні візити.
«У процесі деінституалізації плануємо рухатися у такому напрямку: гарантувати комплексний підхід до паліативної допомоги та супроводу сімей, унеможливити вилучення дітей із родин та забезпечити підтримку сімейних форм виховання та догляду.
Дякуємо МБО «Партнерство кожній дитині», ЮНІСЕФ та Міністерству соціальної політики України за підтримку деінституційних процесів на Львівщині та допомогу у реалізації важливих соціальних проєктів задля майбутнього наших дітей», – наголосила Христина Замула.
Зазначимо, що у Львівській області розпочали реалізацію нового компоненту проєкту ЮНІСЕФ «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату». У межах даного компоненту передбачили здійснення низки системних заходів для запобігання інституалізації дітей, скорочення тривалості їх перебування у закладах та реінтеграції в сімейне середовище. Зокрема, ці заходи стосуються дітей з територіальних громад Львівщини, які влаштовані до Центру медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям.
Проєкт «Родина для кожної дитини» виконується спільно Дитячим фондом ЮНІСЕФ, МБО «Партнерство «Кожній дитині» на замовлення Міністерства соціальної політики України Міністерством охорони здоров’я, Координаційним центром із розвитку сімейного виховання та догляду дітей, Львівською обласною військовою адміністрацією за фінансової підтримки Уряду Швеції.
До теми: Шведські партнери допоможуть Львівщині у реформуванні дитячих інституційних закладів