Покращення умов виховання дітей та створення альтернативи дитбудинкам в області: ключове із зустрічі з делегацією фонду ЮНІСЕФ
Зараз на Львівщині триває розробка Стратегії забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні на 2024-2028 роки.
Представниця Генсекретаря ООН з питань насильства щодо дітей Наджат Маалли Мджит та делегація з Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні завітали на Львівщину, аби поспілкуватися з керівництвом щодо місцевих проблем у цій сфері.
Зараз на Львівщині триває розробка Стратегії забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні на 2024-2028 роки. На центральному рівні вона схвалена Кабінетом Міністрів, а на регіональному її має затвердити наприкінці лютого очільник області Максим Козицький. Ця Стратегія передбачає заходи для створення умов виховання дітей у сім’ях та покращення соціальних послуг для дітей, які потрапили в складні життєві обставини.
«Я приїхала до України на прохання вашого Уряду. Моя мета дізнатись проблеми у сфері захисту дітей на регіональному рівні, аби правильно донести їх на центральний рівень. Таким чином ми зможемо удосконалити процес реформи кращого догляду для кожної дитини не лише у Львівській області, але й Україні загалом. Упродовж цих днів я планую відвідати навчально-реабілітаційний центр «Мрія», також встигла відвідати притулок для жінок, постраждалих від домашнього насильства. Мені подобається, як ви рухаєтеся від старої системи у догляді за дітьми до нової, тобто позбуваєтесь радянських методів», - зазначила пані Наджат Маалли Мджит.
Ще у жовтні торік Львівська ОВА підписала Меморандуми з ЮНІСЕФ і Координаційним центром з розвитку сімейного виховання та догляду дітей. Одним із ключових питань у співпраці сторін є забезпечення дітей, позбавлених батьківського піклування, правом на зростання в сімейному оточенні.
«Станом на зараз у нас досі є 19 спеціалізованих шкіл. Наша мета – зменшити кількість цих інституційних закладів удвічі. Тут йдеться не про закриття закладів, а про роботу у громадах, аби не було потреби віддавати дітей у такі заклади. Батьки мотивують свій вибір тим, щоб більше нема куди прилаштувати дитину. Саме тому ми хочемо розвивати інклюзивні класи при закладах освіти. Це потребує ретельної роботи з батьками, а також з працівниками закладів. Для цього нам потрібно навчити наших вчителів працювати з такими дітьми і відповідно забезпечити їх гідною оплатою праці. Ми хочемо створити систему підтримки на основі найкращих практик, зокрема європейського досвіду, але при цьому адаптовану до наших реалій», – наголосив Максим Козицький.
Як повідомив заступник голови ОДА Олександр Кулепін, в області на рівні громад відкривають інклюзивно-ресурсні центри, в яких навчатимуться діти з освітніми потребами. Станом на зараз діють 37 центри, як альтернатива радянській системі дитячих будинків чи інтернатів. Завдяки таким центрам діти мають змогу повноцінно інтегруватися у навчальне та соціальне середовище.
До теми: В Дрогобичі відкрили філію інклюзивно-ресурсного центру
За словами заступниці голови ОДА Христини Замули, після реформи децентралізації та посилення повноважень громад, обласна адміністрація регулярно залучає голів ТГ до різноманітних тренінгів на тему захисту прав дітей на місцевому рівні. Також в області за останні роки зросла кількість притулків для жінок з дітьми, постраждалих від домашнього насильства. Зі свого боку, громади долучаються до фінансування таких проєктів.
«Маємо місяць для напрацювання Стратегії забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні. На Львівщині пріоритетом був і залишається розвиток сімейних форм виховання, усиновлення дітей, їхнє влаштування у патронатні чи прийомні сім’ї», - зауважив начальник Служби у справах дітей Володимир Лис.
Львівщина продовжує впроваджувати проєкт «Світ професій», який відкриває молоді з інвалідністю нові можливості для соціалізації, професійного розвитку та інтеграції у суспільство. Молодь здобуває нові знання на практиці, вони уже спробували себе у готельно-ресторанному бізнесі. Таким чином вони стають конкурентоспроможними на ринку праці.
«ЮНІСЕФ – це та організація, яка у Львівській області здійснює найбільше проєктів. Разом ми відкриваємо молодіжні центри, надаємо фінансову підтримку освітнім закладам, допомагаємо медичним закладам. Кожна наша зустріч і наші пропозиції позитивно сприймаються та мають результат. Я впевнений, що цього року ми зможемо більше!», - додав Максим Козицький.