Львівська ОДА підписала Меморандуми з ЮНІСЕФ і Координаційним центром з розвитку сімейного виховання та догляду дітей
Одним із ключових питань у співпраці сторін є забезпечення дітей, позбавлених батьківського піклування, правом на зростання в сімейному оточенні.
Сьогодні, 24 жовтня, голова обласної державної адміністрації Максим Козицький зустрівся з представниками Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ і Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей.
Максим Козицький зазначив, що пріоритетні напрями роботи на наступний рік у роботі з молоддю та дітьми полягають у підтримці молодіжних ініціатив.
«Наступного року ми плануємо зосередитися на кількох ключових напрямах для розвитку дітей і молоді. Перш за все, це створення і розвиток молодіжних центрів та молодіжних рад. Дякуємо за підтримку, зокрема за проєкт “Імпакт бус”.
Маємо намір перезапустити молодіжну раду при адміністрації. За два тижні представлять нову концепцію, яка відображає інтереси та прагнення молоді.
Плануємо фінансувати мікропроєкти для громад за підтримки обласного бюджету, залучаючи місцеві кошти. Тож ми просимо ЮНІСЕФ про підтримку цієї ідеї.
Важливий проєкт, який маємо намір активно розвивати – організувати сертифікованих викладачів, які виїжджатимуть у центри та навчатимуть дітей основ екстреної допомоги.
Також ми прагнемо підвищити престижність технічних професій. Підтримка позашкільної освіти – ще один наш пріоритет на цьому шляху. Зараз недостатньо дітей цікавляться інженерією, робототехнікою та комп’ютерними технологіями, але ми хочемо змінити це, залучаючи дітей з раннього віку», – поділився очільник області.
Також Максим Козицький розповів, що в облдержадміністрації питання дітей розділили між декількома структурними підрозділами: службою у справах дітей, департаментом освіти та науки, департаментом соціального захисту населення та департаментом охорони здоров’я, у підпорядкуванні яких перебувають обласні будинки дитини. Тому є потреба у створенні координаційного механізму, який забезпечить інтеграцію зусиль різних структурних підрозділів на благо дітей і молоді.
«Станом на зараз у нас досі є 19 спеціалізованих шкіл. Наша мета – зменшити кількість цих інституційних закладів удвічі, залишивши 7-10 таких установ.
Маємо приклад Великого Любеня, де нещодавно відкрили кримінальне провадження. Тому хочемо провести аудит, визначити категорії дітей, які перебуватимуть у таких закладах і обговорити це з громадами.
Це потребує ретельної роботи з батьками, а також з працівниками закладів. Ми хочемо створити систему підтримки на основі найкращих практик, зокрема європейського досвіду, але при цьому адаптовану до наших реалій. Важливим є розвиток патронатних сімей та робота з сім'ями, щоб забезпечити найкраще майбутнє для наших дітей», – наголосив Максим Козицький.
Профільні заступники Максима Козицького Іван Собко, Олександр Кулепін та Христина Замула розповіли про результати роботи у цьому напрямі.
«На засіданнях ми детально обговорюємо, як повернути дітей з інституційних закладів до сімей. Продовжимо підтримувати батьків, аби вони могли забезпечити належні умови для своїх дітей, і працювати над тим, щоб кожна дитина зростала в люблячій сім’ї, а не в інституційній системі», – наголосив Іван Собко.
«У громадах може бути недостатня кількість фахівців з соціальної роботи, тому ми повинні розглянути можливість зміни підходу до навчання та підтримки соціальних працівників. Залучення нових спеціалістів і підвищення кваліфікації існуючих фахівців допоможе створити більш ефективну систему підтримки для дітей та їхніх родині», – наголосив керівник служби у справах дітей Львівської ОДА Володимир Лис.
Христина Замула зазначила, що уваги потребують будинки дитини та соціальні заклади психоневрологічного профілю.
«Заклад у Новому Роздолі може функціонувати як будинок підтриманого проживання, і я думаю, що у співпраці з опікунською радою це вдасться втілити. Це шлях, яким ми повинні рухатися в кожній громаді», – додала заступниця.
За словами Олександра Кулепіна, необхідно провести всебічну перевірку у всіх освітніх закладах.
«Хоча ми не можемо одразу забезпечити всіх дітей найкращими умовами, важливо зосередитися на підтримці навчання викладачів та забезпеченні безпеки дітей. Маємо організувати незалежну перевірку медичних висновків та оцінку потреб дітей, щоб мати чітке уявлення про їхній стан та освітні потреби», – зазначив Олександр Кулепін.
Голова Представництва Дитячого фонду ООН в Україні Мунір Мамедзаде підкреслив, що реформи в контексті догляду за дітьми слід проводити як на місцевому, так і на національному рівні.
«Коли ви згадали, що ваші колеги потребують підтримки, вони, безумовно, вказали на необхідність соціальних послуг, програм для батьків та підтримки соціальних працівників. Ці аспекти закладені в національній стратегії, і це суть нашого співробітництва, яке ми запускаємо сьогодні підписанням угоди між нами.
У нас також є компоненти інклюзивної освіти та раннього розвитку дітей, які безпосередньо ведуть до профілактичних заходів та соціального захисту.
Я хочу запевнити вас, що ми завжди підтримуємо вас у цьому процесі. Дуже приємно бачити вашу команду, і я вдячний за те, що ви так активно залучені та серйозно налаштовані.
Найважливіше, про що згадували, – це те, що реформа не про закриття установ. Ми не хочемо лякати людей, тому наш фокус – на взаємодії. Ми маємо об'єднати зусилля в підтримці дітей і їхніх родин.
Знаємо, що більшість дітей мають батьків, і для них є варіанти усиновлення, прийомної родини та інші можливості. Я впевнений, що спільно ми можемо досягти значних успіхів. Організація “ЮНІСЕФ” буде на вашому боці, щоб підтримати вас у цьому процесі», – додав Мунір Мамедзаде.
Станом на 1 січня на первинному обліку дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування в службах у справах дітей області було 2 152 дитини-сироти та дитини, позбавлені батьківського піклування, з них – 1 984 дитини перебувають в сімейних формах виховання.
Від початку року у нашій області статус дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування надали 244 дітям. Під опіку/ піклування влаштували 154 дитини, усиновили 63.
Упродовж року на Львівщині створили 3 дитячі будинки сімейного типу, в які на виховання та спільне проживання влаштували 15 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування і 8 прийомних сімей, в які на виховання та проживання віддали 12 дітей.
Голова Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей Ірина Тулякова розповіла, чому на її думку необхідна реформа реінтеграції дітей. Львівська область приймає чи не найбільше внутрішньо переміщених дітей, і цей виклик потребує дієвого підходу.
«В нашій країні є величезна черга на усиновлення. На мою думку, необхідна реформа реінтеграції, яка б дозволила усиновлювати дітей, які не є жителями Львівської області, а прописані в інших регіонах. До цього часу не існувало механізму, який би надавав таке право, і це серйозно обмежує можливості для тих дітей, які потребують родинного тепла та підтримки.
Діти мають отримати статус і рухатися в напрямі сімейних форм виховання. Це включає індивідуальні плани, знайомство з родинами, підготовку до реінтеграції. У вас є повноваження для цього, і ми повинні використовувати всі можливості.
На Львівщині є понад 190 кандидатів на усиновлення, але діти досі залишаються в закладах. Нам потрібно розібратися з цим і забезпечити визначеність для кожної дитини – хто має піти в сім’ю, і як ми можемо надати ресурс та підтримку», – переконана Ірина Тулякова.
Після обговорення сторони уклали два договори про співпрацю: Меморандум про взаєморозуміння між Львівською обласною державною адміністрацією та Дитячим фондом Організації Об’єднаних Націй та Меморандум про взаєморозуміння між Львівською обласною державною адміністрацією, Координаційним центром з розвитку сімейного виховання та догляду дітей і Дитячим фондом Організації Об’єднаних Націй.
Цими документами сторони підтвердили розширення співпраці із ЮНІСЕФ в межах реалізації молодіжної політики, а також налагодження співпраці над питанням забезпеченням прав дітей, зокрема дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, на зростання в сімейному оточенні, що реалізовують у Львівській області.
Від імені обласної державної адміністрації Максим Козицький висловив щиру подяку Фонду ЮНІСЕФ за сприяння реалізації проєктів, особливо за реалізацію проєктів з вакцинації та ініціативи «Почуй лікаря».
«Наша співпраця є надзвичайно цінною для забезпечення здоров’я та благополуччя наших дітей. Ми усвідомлюємо, що інвестиції в дітей – це інвестиції у майбутнє нашої держави. Якщо ми не вкладемо сили та ресурси в їхній розвиток, ризикуємо втратити фундамент, на якому базується наше суспільство.
Дякуємо вам за відданість, професіоналізм та готовність працювати разом, щоб створювати кращі умови для наших дітей. Ваша підтримка надихає нас рухатися вперед!», – наголосив Максим Козицький.
Як зазначила директорка департаменту міжнародного співробітництва Львівської ОДА Ірина Бутинець, підписання Меморандуму з ЮНІСЕФ відкриває нові горизонти для розвитку соціальних та освітніх ініціатив на Львівщині. «Ми дуже вдячні ЮНІСЕФ за всі важливі ініціативи, які він втілює на Львівщині! За підтримку прийомних родин, освітніх і дитячих центрів, наших молодіжних спільнот, співорганізацію “центрів життєстійкості”, за фінансування навчання наших освітян.
Одним з перших кроків після підписання Меморандуму буде підтримка реконструкції котельні Львівського обласного перинатального центру. Фонд тепер зможе напряму оплатити роботи підряднику.
Підписання Меморандуму відкриває ще більше можливостей для подальшої співпраці, тож дуже сподіваємося на тривале плідне партнерство», – підсумувала Ірина Бутинець.