Всесвітній день поширення інформації про аутизм: що варто знати про нейровідмінність людей з розладом аутистичного спектру

Всесвітній день поширення інформації про аутизм
За даними ВООЗ одна дитина із 160 має розлад аутистичного спектру.
Щороку 2 квітня світ відзначає Всесвітній день поширення інформації про аутизм. Ця дата покликана підвищити рівень обізнаності про розлади аутистичного спектра (РАС), сприяти інклюзії та підтримці людей з аутизмом у суспільстві.
Розлади спектру аутизму – це нейророзвиткове порушення, яке характеризується такими симптомами: труднощі у побудові соціальних стосунків, спілкування з іншими та особливою стереотипною поведінкою. Діти зі спектром аутизму часто мають сенсорні порушення, надмірну чутливість до звуку чи запаху. Ці порушення піддаються корекції та часто не потребують медикаментозного лікування, за винятком певних станів, коли є супутні захворювання. Симптоми можуть проявлятися вже у віці 12–18 місяців, але найчастіше діагноз встановлюють після 3 років.
Основні ознаки аутизму у дітей:
- Відсутність емоційного контакту (не реагує на посмішку, не встановлює зоровий контакт);
- Відсутність вказівного жесту (не показує пальцем на предмети);
- Затримка мовленнєвого розвитку або повна відсутність мовлення;
- Повторювані рухи (розгойдування, махання руками);
- Уникнення соціальної взаємодії;
- Надмірна прив’язаність до певних предметів або ритуалів.
За даними ВООЗ одна дитина із 160 має будь-який із розладів аутистичного спектру. Американська асоціація Autism Speaks відзначає 1 випадок аутизму на 88 дітей. Загалом у світі таких осіб нараховується 2 мільйони 400 тисяч.
Основні фактори ризику:
- Генетична схильність – близько 80% випадків аутизму мають генетичну основу.
- Вік батьків – ризик збільшується, якщо батько або мати старші за 40 років.
- Передчасні пологи (до 26 тижня).
- Екологічні фактори, що можуть впливати на розвиток мозку в період вагітності.
- Вакцини НЕ викликають аутизм. Це підтверджено масштабними дослідженнями ВООЗ та CDC.
РАС не можна вилікувати, але спеціальні методи допомагають людям адаптуватися та покращити якість життя.
«Аутизм – це не вирок, не хвороба, а унікальний спосіб бачити й розуміти світ. Люди з аутизмом можуть мати виняткові здібності, створювати, розвивати й змінювати цей світ, якщо ми дамо їм таку можливість. У кожного з нас є вибір: залишатися осторонь або стати тим, хто підтримує, хто приймає, хто руйнує бар’єри нерозуміння. Інклюзивне суспільство починається з маленьких, але важливих кроків – з толерантності, терпіння, відкритості до діалогу.
2 квітня – це не просто дата у календарі. Це нагадування, що люди з аутизмом є серед нас щодня, що їм потрібна не лише допомога, а й рівні можливості. Давайте разом будувати світ, у якому кожен відчуватиме себе потрібним, зрозумілим і прийнятим. Бо різноманітність – це не перешкода, а сила, що робить суспільство кращим», – зазначила директорка департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Наталія Літвінська.
Додамо, що з квітня 2024 року у Центрі дитячої медицини працює Денверська модель раннього втручання. Це програма допомоги дітям з РАС, спрямована на дітей віком від 1 до 4 років. Цей вік – це так зване «вікно можливостей», коли дитину найлегше реабілітувати і компенсувати.
У Клініці психічного здоров'я дітей, підлітків та молоді кажуть, що раннє втручання – це ключ. Чим раніше дитина отримує допомогу, тим більше шансів адаптуватися до життя.
Для діагностики використовують:
- Опитувальник CASD – ефективний скринінговий тест для виявлення ранніх ознак аутизму.
- Шкалу CARS – стандартизований інструмент для оцінки рівня вираженості симптомів РАС.
- Методику ADOS-2 – «золотий стандарт» діагностики аутизму, що допомагає об’єктивно оцінити комунікативні навички, соціальну взаємодію та особливості поведінки дитини.
Рання діагностика дозволяє вчасно надати дитині необхідну підтримку та допомогти їй адаптуватися до світу, розвивати навички спілкування та взаємодії. Якщо ви помічаєте особливості в розвитку вашої дитини або маєте питання – звертайтеся до фахівців.
Прийом відбувається за попереднім записом. Обрати зручний час візиту можна, зателефонувавши до реєстратури Клініки:
+38 (032) 270 01 74
+38 (067) 708 68 85
+38 (098) 076 59 29
Читайте також: У Львові для підлітків, постраждалих від війни, відкрили простір «СвіТи»