Центр захисту дитини за моделлю «Барнахус» у Львівській області стане чотирнадцятим в Україні: що варто знати про його роботу
Сьогодні стартував тренінг із впровадження центру захисту дитини за моделлю «Барнахус».
Сьогодні, 4 лютого, розпочався дводенний тренінг «Напрацювання механізмів реалізації пілотного проєкту у Львівській області щодо запровадження центру захисту дитини (за моделлю “Барнахус”)».
Барнахус («будинок для дітей») – це місце, де багатопрофільна міжвідомча команда (слідчі, представники кримінального судочинства, служб захисту дітей, психологи, медпрацівники) співпрацює, щоб забезпечити дітям-жертвам та свідкам насильства ефективний захист і правосуддя, дружнє до дитини.
Запровадження центру за моделлю «Барнахус» у Львівській області стало можливим після підписання меморандуму між Львівською ОВА та «Українською фундацією громадського здоров’я» у грудні 2024 року.
Заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко зазначив, що Львівська ОВА координує реалізацію цього проєкту, який має стати важливим кроком для створення безпечного середовища для дітей, що потребують допомоги. Барнахус у Львівській області стане чотирнадцятим в Україні.
«Цими вихідними ми мали візит партнерів і обговорили, що може зробити область, аби діти, які постраждали від насильства, отримували необхідну психологічну підтримку. Проєкт Барнахусів – один із таких інструментів.
В Україні таких центрів наразі 13, а наш стане 14-м. Ми плануємо створити його на базі однієї зі шкіл. Та це не лише про приміщення чи обладнання. Головне – це кваліфіковані фахівці, які зможуть якісно працювати з дітьми. Марна праця, якщо не буде людей, здатних допомогти постраждалим дітям», – наголосив Іван Собко.
Нагадаємо: На Львівщині відкриють Центр захисту дитини за моделлю «Барнахус»
З 2020 року в Україні працюють Центри Захисту соціально-психологічної підтримки у процесі правосуддя дітей, які постраждали або стали свідками насильства за моделлю «Барнахус», де їм комплексно надається соціальна, психологічна, правова, медична допомога.
Радниця Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх Інна Юрина наголосила на тому, що основна мета діяльності Центру – це захист прав дітей та створення платформи для розвитку ювенальної юстиції, правосуддя в інтересах неповнолітніх.
За її словами, ця модель ґрунтується на принципах Конвенції Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства, Ланцеротської конвенції, а також українських законодавчих нормах.
«Центри Барнахус мають стати невід’ємною частиною системи захисту прав дітей, особливо в умовах євроінтеграції.
Передумовою створення таких Центрів стало те, що жорстоке поводження та насильство над дітьми набуло масштабів, які важко ігнорувати. Вразливість дітей посилюється через їхній вік, і часто вони стикаються із системою правосуддя, яка часто завдає ще більш травматичного впливу, ніж саме насильство.
Діти можуть бути опитані не менше шести разів, а переміщення між установами лише поглиблює їхню травматизацію. Нефахові допити не лише повторно травмують дитину, а й спотворюють її спогади та розповідь про події, які сталися, що в свою чергу згубно впливає на розслідування. Це не просто проблема – це виклик, на який ми зобов’язані реагувати», – зазначила радниця.
«Барнахус – це приклад міжвідомчої співпраці, де кожен елемент працює на захист дитини. Ми спільно з іншими організаціями працюємо над впровадженням процесуальних гарантій, зокрема для дітей, які постраждали від сексуального насильства або стали його свідками.
Модель “Барнахус” не потребує суттєвих змін до чинного законодавства, але її реалізація передбачає внесення деяких уточнень, які забезпечать сталість цієї практики та її інтеграцію в нашу правову систему», – наголосила виконавча директорка МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» Галина Скіпальська.
Тренінг очолили досвідчені тренери:
-
Анна Козлова – докторка філософії у галузі психології, супервізорка психологів, які залучаються у межах кримінальних проваджень за участю дітей, залучена експертка міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх, тренерка ВГЦ «Волонтер».
-
Георгій Попов – доктор юридичних наук доцент кафедри галузевого права та загальноправових дисциплін Інституту права та суспільних відносин Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна», адвокат.
Тренінг є майданчиком для обміну досвідом між представниками органів державної влади, правосуддя, соціальних служб та прокуратури. Участь також взяли начальник служби у справах дітей Львівської ОВА Володимир Лис та начальник Львівського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Ярослав Бордіян.
Учасники напрацюють механізм взаємодії допомоги дітям, зокрема, що стосується таких тем:
-
Міжнародні стандарти та національне право як основа правосуддя, дружнього до дитини. Стандарти якості.
-
Загальний алгоритм реалізації пілотного проєкту.
-
Роль та значення міжвідомчої робочої групи.
-
Дорожня карта організації процесуальних дій за участі дитини.
-
Правові основи проведення слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій з дітьми.
-
Механізми надання комплексної підтримки дитини в межах реалізації пілотного проєкту.
-
Відпрацювання алгоритму співпраці між працівниками центрів та іншими суб’єктами.
-
Практичні питання щодо запровадження Центрів.
Семінар-тренінг відбувається за підтримки Міжнародного благодійного фонду «Українська фундація громадського здоров’я» та Представництва Дитячого фонду ООН (UNICEF) в Україні.
«Ми вже на шляху створення Центру у Львівській області. Але цей проєкт не стане успішним без вашої співпраці. Вкрай важливо, щоб ми всі розуміли: ви – фахівці у своїх секторах, а наша спільна робота об’єднує нас заради дітей, заради кращого майбутнього кожної дитини.
Ви можете розраховувати на підтримку ЮНІСЕФ. Ми надамо необхідне навчання, тренінги й усе, що потрібно для успішної реалізації цього проєкту. Разом ми зможемо створити умови, де кожна дитина почуватиметься захищеною і матиме шанс на краще життя», – звернулась до учасників тренінгу керівниця офісу ЮНІСЕФ у Львові Нінке Воппен.
Читайте також: Покращення умов виховання дітей та створення альтернативи дитбудинкам в області: ключове із зустрічі з делегацією фонду ЮНІСЕФ