Під час робочого візиту до Бельгії Президент України зустрівся з лідерами, главами урядів та іншими представниками країн Європи
Ключовою темою стало питання посилення України та зміцнення її позиції і на фронті, і в дипломатії.
У Брюсселі Президент України Володимир Зеленський зустрівся з Президентом Франції Емманюелем Макроном. Це вже восьма їхня зустріч цього року.
Глава Української держави висловив співчуття у зв’язку з трагедією на французькому острові Майотта, яку спричинив циклон «Шидо».
Володимир Зеленський подякував Емманюелю Макрону за його особисті зусилля для консолідації міжнародної підтримки довкола України. Встановлення справедливого миру для нашої держави означає й гарантування безпеки для всіх інших країн Європи.
Головні теми, які обговорили під час зустрічі, – військова допомога та потреби українських воїнів. Президент України передав перелік того, що необхідне захисникам на полі бою, а також для посилення протиповітряної оборони й далекобійних спроможностей.
Він подякував Франції за всю надану оборонну підтримку, загальна сума якої становить понад 5 млрд євро, участь у більшості коаліцій «Рамштайну» та підготовку бригади «Анна Київська». Україна розраховує на початок підготовки другої бригади стратегічного резерву.
Володимир Зеленський також наголосив, що Україна цінує підтримку з боку Франції на євроінтеграційному шляху.
Ключова тема переговорів у Брюсселі – гарантії безпеки для України. Про це Президент Володимир Зеленський повідомив перед початком зустрічі з Генеральним секретарем НАТО Марком Рютте.
«Дуже важливо використати ці два дні в Брюсселі, щоб зустрітися з усіма нашими партнерами й мати однакову, що дуже важливо, не розділену – однакову, спільну позицію Європи щодо того, як убезпечити Україну, як зміцнити наших людей і, звичайно, зробити сильнішою нашу армію», – сказав Глава держави.
Окрему увагу під час зустрічі приділили зміцненню української ППО, особливо зараз, під час зими.
«Ми маємо робити все необхідне зараз, щоб бути впевненими, що, коли йдеться про протиповітряну оборону, про інші системи озброєнь, ми робимо все можливе, щоб надати все, що в наших силах. Ми знаємо про ваше прохання поставити Україні 19 систем для захисту критичної інфраструктури. Тож це все буде на порядку денному», – зазначив Генсек НАТО.
Марк Рютте додав, що ще одна важлива тема переговорів – економіка України. За його словами, у цьому напрямі дуже вагомим є приклад Данії та Литви щодо закупівлі української зброї.
«Це хороша новина, тому що це означає більше зброї для України, а також гроші для української економіки. Тож це дуже практичний спосіб підтримати вас», – підсумував він.
Крім цього, Президент Володимир Зеленський мав зустріч з лідерами, главами урядів та іншими представниками країн Європи.
На ній, зокрема, були присутні: Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц, Голова Ради міністрів Італії Джорджа Мелоні, Прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен, Прем’єр-міністр Нідерландів Дік Схооф, Президент Польщі Анджей Дуда, Генеральний секретар НАТО Марк Рютте, Президент Європейської ради Антоніу Кошта, Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, міністр закордонних справ Великої Британії Девід Ламмі та міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро.
Глава держави подякував усім присутнім за незмінну та всебічну підтримку України в боротьбі з російською агресією.
Ключовою темою зустрічі було те, як посилити Україну та зміцнити її позиції і на фронті, і в дипломатії.
«Ми робимо все для того, щоб Україна була сильною, для того, щоб ніхто нам нічого не нав’язував, і я думаю, що все в нас виходить», – сказав Володимир Зеленський.
Також обговорили, зокрема, посилення української ППО для захисту міст і критичної інфраструктури.
«Тем розмови дуже багато. Вони важливі. Є сенситивні речі: зима, енергетика – треба нам захищати. Нам зараз терміново потрібні 19 систем протиповітряної оборони для того, щоб захищати розподільчі станції – по чому цілить щоденно Російська Федерація», – зазначив Президент.
Окрему увагу приділили комплектуванню українських бригад за прикладом Франції та інвестиціям у виробництво української зброї за прикладом Данії. Президент закликав усіх інших партнерів долучатися до цих ініціатив.
«Сильна позиція України – посилення нашої армії та нашої економіки. Щодо економіки, мені здається, партнери зробили важливі кроки щодо 50 мільярдів, також ми отримали 20 мільярдів від Сполучених Штатів. Ми забезпечені фінансами на наступний рік. Я вважаю, що це також посилює Україну», – додав Глава держави.
Володимир Зеленський подякував Італії та Великій Британії за наступні пакети підтримки, про які Джорджа Мелоні та Девід Ламмі оголосили під час зустрічі.
Також у Брюсселі Володимир Зеленський провів зустріч із Президентом Європейської ради Антоніу Коштою, під час якої вони обговорили посилення України.
Глава держави зазначив, що першочерговий пріоритет України – захист енергетичної інфраструктури.
«Я маю на увазі, звичайно, безпеку на атомних електростанціях. Це дуже небезпечно не тільки для України, а й для всієї Європи, якщо щось піде не так. Крім того, збереження газових сховищ. Це також важливо для України та інших європейців», – сказав Володимир Зеленський.
Ще одна ключова тема обговорення – збільшення внутрішнього оборонного виробництва. За словами Президента України, це справді допомагає й уже є конкретні результати на полі бою.
Лідери також сфокусувалися на захисті українських дітей і будівництві укриттів у школах і садочках.
Окрему увагу під час зустрічі приділили темі Європи у світі й тому, як консолідувати всі міжнародні зусилля заради наближення справедливого миру.
«Особливо із самого початку наступного року нам дуже потрібна єдність між Сполученими Штатами та ЄС і країнами Європи. Це дуже важливо, нам потрібна ця єдність для досягнення миру. Я думаю, що тільки разом Сполучені Штати і Європа можуть справді зупинити Путіна і врятувати Україну», – наголосив Володимир Зеленський.
Антоніу Кошта зазначив, що Україна може розраховувати на непохитну підтримку з боку ЄС.
«Зараз ми перебуваємо у стані війни, у майбутньому – у стані миру. І ми хочемо вітати вас одного дня тут як члена Європейського Союзу. І ми будемо працювати з вами задля цього й задля досягнення всеохопного, справедливого й тривалого миру», – наголосив Президент Європейської ради.
Зокрема, Президент України зустрівся з Президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн.
Глава держави подякував Урсулі фон дер Ляєн за її особисті зусилля для консолідації єдності в ЄС довкола нашої країни. Адже спільна позиція України та всіх інших країн Європи важлива для наближення справедливого миру.
Ключові теми переговорів – пріоритети в роботі нового складу Європейської комісії та вступ України до ЄС. Президент зазначив, що Україна розраховує на відкриття двох кластерів на початку польського головування в Раді Євросоюзу.
Також під час зустрічі обговорили використання заморожених російських активів на потреби України. Володимир Зеленський подякував за нову макрофінансову допомогу від ЄС обсягом 18,1 млрд євро в межах кредиту G7 та зазначив, що Україна очікує на отримання першого траншу вже в січні 2025 року.
Також відбулась зустріч з Премʼєр-міністром Чехії Петром Фіалою, щоб обговорити продовження підтримки України.
Глава держави подякував за всебічну допомогу українцям у боротьбі з російською агресією. Україна розраховує, що наступний рік стане максимально результативним для українсько-чеських відносин.
Окремо Президент відзначив внесок Чехії в посилення оборонних спроможностей України та рішення продовжити ініціативу з постачання артилерійських снарядів у 2025 році.
Володимир Зеленський розповів про актуальні оборонні потреби, серед яких пріоритет – посилення ППО. Необхідні 19 додаткових систем протиповітряної оборони, щоб захистити стратегічні енергетичні обʼєкти. Зміцнення України та посилення наших воїнів на фронті наближає закінчення війни та справедливий мир для всієї Європи.
Крім того, під час зустрічі обговорили євроінтеграційний шлях України, її відновлення та посилення санкційного тиску на РФ.