У 2025 році урядову програму реімбурсації «Доступні ліки» розширюють: ключове, що варто знати
Програма дає право отримати безоплатно чи з незначною доплатою ліки за рецептами.
За ініціативи Президента України Уряд впроваджує програми підтримки українських родин, які об’єднані під назвою «Зимова підтримка». Це як нові, так і вже діючі програми, які Уряд розширює і вдосконалює, щоб більше громадян могли ними скористатися. Кошти «єПідтримка» можна використати для придбання ліків українського виробництва. Ця можливість спрямована на підтримку здоров’я громадян та розвиток вітчизняної фармацевтики. Інформація про доступні програми зосереджена в одному місці – на вебсайті «Зимова підтримка. Для тебе і твоєї родини».
Якісна, доступна та безоплатна медична допомога для українців – пріоритет Міністерства охорони здоров’я України. Доступність лікарських препаратів є важливою частиною цього. Цьогоріч реалізували низку ініціатив, спрямованих як на покращення фінансової доступності, так і територіальної. Як результат – цьогорічний бюджет, закладений на програму «Доступні ліки», вперше майже повністю використаний. Це означає, що люди змогли скористатися можливостями програми, тобто отримати ліки безоплатно або з частковою доплатою.
«Доступні ліки» – державна програма, яка дозволяє отримувати ліки проти найпоширеніших хронічних хвороб безоплатно або з частковою доплатою. Ліки можна отримати за електронним рецептом у аптеках, що беруть участь у програмі. Загалом програма дає право отримати ліки за рецептами пацієнтам, хворим на серцево-судинні захворювання, хронічні хвороби нижніх дихальних шляхів, цукровий діабет І та II типу, нецукровий діабет, хворобу Паркінсона, розлади поведінки та психіки, епілепсію, а також для забезпечення пацієнтів лікарськими засобами у посттрансплантаційному періоді та для лікування болю й надання паліативної допомоги. До програми «Доступні ліки» входить майже 600 життєво важливих препаратів.
Укрпошта безоплатно доставляє ліки та медичні вироби, зокрема і за програмою «Доступні ліки». Жителі віддалених та прифронтових регіонів можуть замовити та отримати ліки через Укрпошту або мобільні аптеки. Першу мобільну аптеку запустили в Харківській області в січні 2024 року. Нині їх 24. Вони охоплюють 13 областей та забезпечують доступ до ліків за програмою «Доступні ліки», рецептурних і безрецептурних препаратів, адаптуючи маршрути до потреб громадян.
Нагадаємо: Найвіддаленішими селами у Львівській області почав курсувати перший пересувний аптечний пункт
Програму «Доступні ліки» розширять. Для цього в бюджеті-2025 заклали 6,6 мільярда гривень. Цей крок дозволить ще як мінімум 500 тисячам українців заощадити кошти на лікуванні. До програми реімбурсації планується включити лікарські засоби для лікування нових нозологій та вперше забезпечити безоплатними препаратами дітей. Ще одна новація: до програми увійдуть лікарські засоби у формі крапель та мазей.
Це буде найбільше оновлення з моменту її запуску: до неї додадуть понад 30 нових діючих речовин, включаючи комбіновані препарати для серцево-судинних захворювань, ліки для ревматологічних, неврологічних, очних та ендокринологічних хвороб, таких як гіпотиреоз і мігрень. Також будуть включені препарати для лікування інфекційних і паразитарних захворювань у дітей, зокрема антибіотики.
З 2025 всі аптеки відпускатимуть препарати за програмою «Доступні ліки». МОЗ готує відповідні нормативні зміни. Цього року зобовʼязали приєднатися до програми «Доступні ліки» всі аптеки, які розміщені в лікарнях. Однак важливо, аби люди могли скористатися програмою всюди. Найближчим часом планують прийняти «Належну практику з промоції лікарських засобів», де чітко зафіксують зобов’язання спочатку пропонувати препарат за найнижчою ціною, враховуючи діючу речовину, а потім вже надавати інформацію про інші засоби.
Таким чином, зобовʼяжуть аптечні заклади виконувати вимоги щодо заборони приховувати інформацію про наявність лікарських засобів за нижчою ціною, які передбачені змінами до Основ законодавства про охорону здоров'я, які парламентарі схвалили цього року.
Наразі в Міністерстві опрацьовують різні механізми та варіанти щодо удосконалення державного регулювання цін на лікарські засоби та створення єдиного Позитивного переліку лікарських засобів, які можуть закуповуватися за бюджетні кошти, з окремим фокусом на оригінальні та генеричні лікарські засоби.
Також в межах тимчасової слідчої комісії, яку створила Верховна Рада України, МОЗ надасть пропозиції до законодавчих актів про врегулювання маркетингової компоненти, що є частиною кінцевої ціни лікарських засобів, в частині надання права Уряду затверджувати перелік та вимоги до дозволених рекламних, маркетингових послуг, послуг з промоції лікарських засобів, інформаційних послуг та інших послуг, пов’язаних із реалізацією лікарських засобів кінцевому споживачу.
На початку 2025 року урядова програма реімбурсації «Доступні ліки» зазнає масштабного розширення, яке стане найбільшим з моменту її запуску. До програми включать ще понад 30 нових діючих речовин.
Близько 16 тис. аптек в Україні відпускають «Доступні ліки» у 2024 році. 14,4 млн е-рецептів на ліки та медвироби виписали за програмою у 2024 році. З них 12,3 млн рецептів пацієнти погасили (на 03.12.24) – це понад 85% погашених рецептів. Всього у 2024 році 2,37 млн українців та українок скористалися програмою «Доступні ліки».
Читайте також: На Львівщині для людей з інвалідністю закупили тонометри та глюкометри на понад 300 тис гривень