Які безоплатні послуги можна отримати для діагностики та лікування цукрового діабету: інформує департамент охорони здоров’я
Сьогодні – Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом.
14 листопада традиційно відзначають Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. Тема цього дня на 2024-2026 роки – «Діабет та благополуччя».
Це одне з найпоширеніших захворювань у світі, на яке страждає близько 415 мільйонів людей. Цукровий діабет входить у трійку патологій, що найчастіше призводять до інвалідизації і смерті. Захворювання суттєво знижує якість життя та призводить до численних ускладнень.
За оперативними даними закладів охорони здоров’я у Львівській області зареєстрували 74 546 випадків захворювання на цукровий діабет, з них дітей – 1008, підлітків – 411. У 11 793 осіб діагностували інсулінозалежний тип цукрового діабету.
Цукровий діабет – це група ендокринних захворювань, які виникають внаслідок абсолютної чи відносної недостатності інсуліну, появи інсулінорезистентності, внаслідок чого формується гіперглікемія – стійке підвищення рівня глюкози у крові.
- Цукровий діабет І типу, при якому є абсолютний дефіцит інсуліну, розвивається швидко, в основному у дітей і молодих людей.
- Цукровий діабет ІІ типу (найбільш поширений тип хвороби), що спричинений відносним дефіцитом інсуліну, зазвичай розвивається поступово, частіше у людей старше 40 років і тих, що мають надмірну вагу.
- Вторинний (або симптоматичний) цукровий діабет розвивається на фоні іншої патології.
- Гестаційний цукровий діабет діагностують у період вагітності.
Найбільш поширені симптоми діабету:
- підвищена спрага, сухість у роті;
- слабкість, постійне почуття втоми;
- оніміння кінцівок, поколювання в кінцівках;
- повільне загоєння порізів та виразок;
- різка втрата ваги;
- часте сечовипускання.
Лікар первинної медичної допомоги надає безоплатні послуги, спрямовані на профілактику, діагностику та лікування діабету:
- вимірювання рівня цукру в крові;
- регулярне вимірювання артеріального тиску – постійний підвищений тиск може свідчити про початок хвороби;
- оцінку загального серцево-судинного ризику за шкалою SCORE;
- вимірювання індексу маси тіла та окружності талії – вісцеральний жир, який відкладається на внутрішніх органах, підвищує ризик розвитку діабету II типу;
- аналіз на загальний холестерин;
- консультація щодо здорового способу життя;
- направлення на інші аналізи та дослідження у вузьких спеціалістів;
- рецепти на ліки, зокрема за програмою «Доступні ліки».
«Важливо, що в межах державної програми “Доступні ліки” пацієнти можуть отримати ряд препаратів для лікування цукрового діабету безоплатно або з частковою доплатою. Наразі програма охоплює: 55 лікарських засобів для лікування діабету ІІ типу, 4 лікарські засоби для лікування нецукрового діабету, 63 інсуліни, 45 медичних виробів (тест-смужок) для вимірювання рівня цукру в крові при діабеті І типу. Отримати їх можна за електронним рецептом вашого лікаря в аптеці, яка підключена до програми», – зазначила директорка департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Наталія Літвінська.
Ознайомитися з переліком лікарських засобів, що підлягають реімбурсації, можна за посиланням.
До теми: У грудні відбудеться форум «Здоров’я без бар’єрів: разом почуємо лікаря»: як зареєструватися