Навіть невеликі дози чадного газу викликають отруєння: як розпізнати ознаки та надати першу допомогу потерпілому
Із настанням опалювального сезону особливо важливо пам’ятати рекомендації, що дозволять запобігти отруєнню чадним газом.
За інформацією Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, на Самбірщині чадним газом отруїлася сім’я з шести осіб. З них троє – діти. Подія сталася в с. Новосілки-Гостинні.
Дітей 6, 10 та 12 років госпіталізували в лікарню св. Миколая. Батько сімейства – пацієнт лікарні на Миколайчука.
Так, медики нагадують, що виявити чадний газ в помешканні без спеціальних датчиків людина не може. Без запаху, без смаку, без кольору, він навіть при вдиху не подразнює горло. Просто в якийсь момент постраждалому стає погано: виникає слабкість, підвищене серцебиття, запаморочення, втрата свідомості. Варто знати, чим підступний цей небезпечний газ, як розпізнати ознаки отруєння та надати першу допомогу.
Навіть невеликі дози чадного газу викликають отруєння, його ознаки:
- запаморочення;
- головокружіння;
- головний біль (відчуття, ніби «обруч» на голові);
- послаблення пам’яті, уваги;
- відчуття втоми і уповільнення реакції;
- відчуття тяжкості та пульсація в голові;
- потемніння та мерехтіння «мушок» в очах;
- шум у вухах.
Далі виникає почервоніння обличчя, пришвидшене серцебиття, дрижання, слабкість, нудота і блювання. При тяжких отруєннях додається м’язова слабкість, дихання стає поверхневим, розширюються зіниці, наростаюча сонливість змінюється втратою свідомості.
Перша допомога при отруєнні.
У разі отруєння чадним газом необхідно відкрити вікна, за можливості, потерпілого слід винести на свіже повітря, звільнити від тугого одягу, що заважає диханню. Якщо постраждалий без свідомості, потрібно піднести до носа шматочок вати чи тампон, змочений нашатирним спиртом. Якщо потерпілий притомний – дати велику кількість рідини.
Негайно викликайте службу 103.
Чадний газ легко проходить через бар’єр легень, потрапляючи в кров, де вступає в контакт з гемоглобіном. Кров втрачає здатність переносити кисень, а це пошкоджує мозок та інші органи. В результаті відбувається кисневе голодування організму, що призводить до летального наслідку.
При зупинці дихання та кровообігу необхідно розпочати серцево-легеневу реанімацію (непрямий масаж серця, штучна вентиляція легень – «рот до рота» видихуваним повітрям), яку слід проводити до прибуття бригади екстреної медичної допомоги.
Щоб запобігти отруєнню регулярно перевіряйте газові прилади, вентиляційні канали та димоходи на справність. А також:
- не залишайте працюючі газові прилади без нагляду;
- для обігріву помешкання використовуйте лише призначені для цього прилади,не використовуйте газову плиту для обігріву приміщення;
- у помешканні з пічним опаленням завжди відчиняйте заслонку в пічці чи комині;
- електровитяжці та газовій колонці не місце в одному приміщенні;
- завжди провітрюйте приміщення, якщо в них є газові прилади.
Найбільш ефективним способом захисту від небезпечного впливу чадного газу є встановлення відповідних датчиків, які сповіщають про загрозу отруєння. Пам’ятайте: ваша безпека у ваших руках.
Читайте також: Найвіддаленішими селами у Львівській області почав курсувати перший пересувний аптечний пункт