Четверта зустріч у межах «Діалогу влади та бізнесу»: аналіз проблем готельно-ресторанного бізнесу Львівщини
Сторони обговорили питання, пов'язані з енергозабезпеченням, мобілізацією кадрів, податковим навантаженням та недостатнім адмініструванням туристичного збору.
Сьогодні, 21 листопада, у Львівській ОВА відбулася четверта зустріч у межах регіональної платформи «Діалог влади та бізнесу», яку ініціював Президент України. Цього разу темою обговорення стала сфера готельно-ресторанного бізнесу. Під час наради підприємці озвучили проблемні питання та отримали відповіді, щодо механізму їх вирішення, від представників влади у регіоні.
Окрім цього, представники служб та контролюючих органів зосередили увагу на системних проблемах готельно-ресторанної галузі. Сторони обговорили можливості законодавчих змін та шлях до їх оперативного впровадження.
За словами першого заступника голови Львівської ОДА Андрія Годика, готельно-ресторанний бізнес хоча і не є бюджетоутворювальним сектором, проте має великий потенціал, адже є пріоритетом у розвитку Львівщини та її візитівкою.
«Між владою та бізнесом іноді виникають питання, які можуть впливати на співпрацю. Ми визначили 9 ключових галузей для розвитку, і кожна з них потребує комунікації. Саме тому ми зібралися сьогодні, щоб знайти спільну мову та створити умови для більш ефективної взаємодії.
Напрямок готельно-ресторанного бізнесу переживає загалом ті ж виклики, що і інші сфери, спершу пандемія COVID-19, а згодом повномасштабне вторгнення спричинили значні втрати для галузі. Ця сфера також потребує модернізації. Однією з важливих тем є питання заробітних плат. Необхідно здійснити перехід до ринкових відносин у галузі, орієнтуючись на реальний рівень зарплат та забезпечення умов для їх підвищення. Це сприятиме розвитку бізнесу та покращенню стандартів роботи.
Також з 1 грудня будуть оновлені критерії для надання статусу критичності підприємств. Вони стосуватимуться рівня заробітної плати, що дасть перевагу бізнесам, здатним забезпечити високу оплату праці, – залишити працівників. Є надія, що це стане важливим елементом трансформації», – зауважив Андрій Годик.
На початку зустрічі провели аналіз основних показників готельно-ресторанної сфери за підсумками першого півріччя 2024 року в межах Львівської області.
Начальник відділу розвитку підприємництва Департаменту економічної політики Львівської ОДА Михайло Капустяк звернув увагу на зростання кількості суб’єктів підприємницької діяльності в галузі готельно-ресторанного бізнесу. А саме кількість зросла на 512 підприємств, або на 5,25% до показника 2023 року.
Сума сплачених податків у першому півріччі 2024 року досягла 458 млн 746 тис. грн, що на 29,45% більше, ніж у першому півріччі 2023 року (354 млн 370 тис. грн).
ПДФО збільшилось на 31,63% (202 млн 490 тис. грн) у порівнянні до суми сплачених податків у І півріччі 2023 року (153 млн 834 тис. грн).
У першій половині 2024 року середня заробітна плата в галузі зросла до 8 336 грн, що на 17,62% більше порівняно з 2023 роком, коли вона становила 7 087 грн. Водночас на сайтах вакансій заробітна плата кухарів, барменів, офіціантів і покоївок у Львівській області вказана в межах 15 000–35 000 грн. Це може свідчити про практику уникнення повної сплати податків.
Також кількість працівників у 1 півріччі 2024 року зменшилась на 9,17%, що викликає запитання щодо належного оформлення робітників.
Проте є позитивна динаміка щодо суми сплаченого туристичного збору у першій половині 2024 року 16 млн 602 тис. грн, що на 10,21% більше ніж минулого року.
Однією з важливих тем обговорення стало енергозабезпечення готельного бізнесу. По-перше, бізнесмени звернули увагу на обмеження, пов'язані з лімітами електричних потужностей. Вони підкреслили, що наявні ліміти не завжди відповідають реальним потребам готельного бізнесу, особливо в періоди пікового навантаження.
По-друге, підприємці порушили питання, що стосується продажу надлишків енергії, виробленої сонячними електростанціями. Ще одним важливим питанням стало регулювання перерозподілу енергії на інші заклади або приміщення підприємства. Це дозволило б більш ефективно управляти споживанням енергії в межах компанії, оптимізуючи витрати на енергозабезпечення і забезпечуючи стабільність енергопостачання для всіх об'єктів, що належать бізнесу. Або завдяки ліцензії продавати енергію іншим об’єктам.
Особливу увагу під час зустрічі приділили питанням мобілізації, адже бізнес зазнає труднощів у збереженні кваліфікованих кадрів, таких як шеф-кухарі та інженери, яких можуть мобілізувати.
Окрім цього присутні обговорили рівень податкового навантаження, покращення доступу до реєстрів податкової для виправлення помилок та уникнення податкових заборгованостей.
Також йшлося про туристичний збір, який не завжди спрямовується до місцевих бюджетів у повному обсязі. Це пов’язано з недостатнім контролем за адмініструванням збору і відсутністю ефективних механізмів для забезпечення його надходжень.
Стосується це і відсутності належної реєстрації будівель, що ніби-то не введені в експлуатацію. Це, своєю чергою, призводить до недоотримання значних коштів, які могли б бути використані для розвитку інфраструктури і покращення умов для туристів.
Зустріч завершилася домовленістю про продовження діалогу з представниками готельно-ресторанного бізнесу для формування конкретних питань та пропозицій. Надалі їх презентують Львівській ОВА.
«Хочу також подякувати всім, хто допомагав внутрішньо переміщеним людям із розселенням і харчуванням — ваша підтримка була вирішальною!», – завершив зустріч Андрій Годик.
Раніше в межах цієї платформи вже обговорили питання торгівельної галузі, перевезень та легкої промисловості.
Читайте також: Виклики у час війни перед легкою промисловістю: у Львівській ОВА відбулась третя нарада в межах платформи «Діалог влади та бізнесу»