Освітяни Львівщини запропонували низку змін до проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впровадження профільної середньої освіти»
Департамент освіти і науки Львівської обласної військової адміністрації спільно з Радою директорів закладів загальної середньої освіти обговорили проєкт документа та сформували низку доповнень та змін, які направлені в МОН.
Нещодавно Міністерство освіти і науки України запропонувало зміни до Закону «Про повну загальну середню освіту» в контексті реформи старшої школи. Департамент освіти і науки Львівської обласної військової адміністрації спільно з Радою директорів закладів загальної середньої освіти обговорили проєкт документа та сформували низку доповнень та змін, які направлені в МОН. Перелік пропонованих змін та їх обґрунтування озвучив директор департаменту освіти і науки Львівської ОВА на брифінгу, який відбувся сьогодні, 4 листопада.
«Є кілька принципових речей, на які треба звернути особливу увагу. Зокрема, з огляду на необхідність кооперації громад з метою створення профільних ліцеїв, в Закон «Про повну загальну середню освіту» вноситься зміна, яка передбачає кооперацію між громадами щодо створення спільного профільного ліцею. Це є дуже позитивна і добра зміна. Та коли йдеться про фінансування у проєкті документа зазначено, що громади можуть спів фінансувати цей заклад відповідно до кількості учнів. Ми пропонуємо прибрати слово «можуть» та чітко вказати у документі, що видатки розподіляються відповідно до кількості учнів», – розповів Олег Паска.
Крім того, проєкт документа містить низку змін, які стосуються принципових засад реформи старшої школи.
Так Статтю 32 пропонується викласти у наступній редакції:
«Для започаткування та проведення освітньої діяльності комунального ліцею засновник має забезпечити відповідність такого закладу освіти вимогам, що визначені цим Законом, положенням про ліцей та ліцензійними умовами, у тому числі щодо: функціонування не менше чотирьох класів та 100 учнів за одним роком навчання, на рівні профільної середньої освіти (протягом 10-12 років навчання учнів) за виключенням випадків, передбачених Кабінетом Міністрів України».
Натомість департамент освіти спільно з Радою директорів ЗЗСО Львівщини пропонують залишити цей пункт у попередній редакції:
«Для започаткування та проведення освітньої діяльності комунального ліцею засновник має забезпечити відповідність такого закладу освіти вимогам, що визначені цим Законом, положенням про ліцей та ліцензійними умовами, у тому числі щодо: функціонування не менше двох класів за трьома профілями навчання на рівні профільної середньої освіти (протягом 10-12 років навчання учнів), а також доповнити: крім спеціалізованих ліцеїв та закладів загальної середньої освіти для національних меншин».
«Пропоновані зміни до Закону означають, що вся країна, яка займається реформою півтора-два роки, мала б почати по новому формувати мережу. Це означає, що ліцеїв може стати вдвічі менше, що третина чи навіть половина громад залишиться без ліцеїв. Тому зваживши всі небезпеки – економічні й політичні, і найголовніше – доступність профільної освіти для учнів особливо у сільській і гірській місцевості, ми пропонуємо залишити ту норму, яка є і завершити реформу старшої школи за передбачених у 2020 році умов», – наголосив Олег Паска.
Також освітяни Львівщини пропонують, щоб мережу ліцеїв затверджували засновники (громади) окрім окупованих та прилеглих до них територій та територій, на яких ведуться бойові дії. В останньому випадку план формування мережі закладів освіти, що забезпечують здобуття профільної середньої освіти затверджує Кабінет Міністрів України за поданням Міністерства освіти і науки України.
Переглянути повний перелік запропонованих змін можна у документі:
Також директор департаменту освіти нагадав: «У контексті реформи старшої профільної школи слід зауважити, що Львівщина була першою з областей, яка почала впроваджувати реформу старшої школи і станом на сьогодні у нас створено вже п’ятнадцять ліцеїв. Найбільший досвід в цьому мають міста Шептицький та Стрий. З їхнім досвідом можна ознайомитись у будь-який час».
Додамо, що пропозиції департаменту освіти і науки Львівської ОВА підтримав департамент освіти і науки, молоді та спорту Київської міської державної адміністрації.
Довідково:
9 жовтня Міністерство освіти і науки України винесло на громадське обговорення проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впровадження профільної середньої освіти». Термін громадського обговорення завершився 2 листопада.
Згідно із Законом України «Про освіту» навчання учнів за програмами дванадцятирічної повної загальної середньої освіти для профільної середньої освіти розпочнеться 01 вересня 2027 року. Це є частиною реформи «Нова українська школа». Метою розроблення законопроєкту є вдосконалення норм законодавства у сфері загальної середньої освіти та створення умов для впровадження профільної середньої освіти.