Результати оцінювання ЦНАП Львівщини щодо надання найбільш запитуваних послуг
Реєстрація місця проживання, послуги соціального характеру, реєстрація актів цивільного стану - саме ці групи послуг, які найбільше хочуть отримувати жителі громад саме у ЦНАП, ТП і ВРМ.
У першому кварталі 2024 року відділ розвитку надання адміністративних послуг управління з питань цифрового розвитку Львівської ОВА в межах аналізу діяльності центрів надання адміністративних послуг, їх територіальних підрозділів та віддалених робочих місць адміністратора провів оцінювання надання трьох базових груп послуг: реєстрація місця проживання, послуги соціального характеру, реєстрація актів цивільного стану.
Метою цього оцінювання є потреба та необхідність звернути увагу керівництва територіальних громад області на ці групи послуг з точки зору інтеграції їх у ЦНАП, ТП і ВРМ.
Саме ці групи послуг, які найбільше хочуть отримувати жителі громад саме у ЦНАП, ТП і ВРМ, а не у відділах ДРАЦС чи управліннях соціального захисту населення районних державних адміністрацій. Адже ідея діяльності ЦНАП полягає в інтеграції найбільш необхідних мешканцям послуг. Ці послуги обов’язково повинні надавати саме у ЦНАП територіальних громад та ТП чи ВРМ у старостинських округах.
Фактично є необхідна умова для інтеграції цих трьох груп послуг у ЦНАП, ТП і ВРМ області, оскільки створили 72 ЦНАП, 16 ТП і 492 ВРМ, що складає 580 місць надання. Переважна більшість громад включили ці три групи послуг у переліки послуг ЦНАП, ТП і ВРМ. Також наявні майже для всіх послуг інформаційні та технологічні картки, у яких описані умови для мешканців та процедури для працівників щодо надання цих послуг. В той же час є потреба підвищення рівня компетентності персоналу шляхом навчання роботі у реєстрах та інформаційних системах , особливо у ВРМ, на що потрібен час.
Відомо, що протягом першого кварталу 2024 року ЦНАПи, ТП і ВРМ області надали 371118 адміністративних послуг, що є найбільшим показником з-поміж всіх областей. З цієї кількості 181 880 послуг складають реєстрація місця проживання, послуги соціального характеру, реєстрація актів цивільного стану, що становить 49% від загальної кількості наданих.
74,31% припадає на реєстрацію місця проживання, з яких досить великий відсоток (71,5%) - це видача витягу з реєстру територіальної громади, 22,46% – це послуги соціального характеру, і тільки 3,23% – це реєстрація актів цивільного стану.
Згідно з статистичними даними за 2023 рік в Україні 448 органи державної реєстрації актів цивільного стану зареєстрували 903 016 актових записів цивільного стану, з яких 187 387 реєстрація народження, 496 240 реєстрація смерті, 186 051 реєстрація шлюбу. В той же час через 915 ЦНАП прийнято тільки 27 392 заяв про надання таких послуг, з яких 22 244 реєстрація народження, що становить 11,87% до наданих органами ДРАЦС, 1 197 реєстрація смерті, що становить 0,25% до наданих органами ДРАЦС, 220 реєстрація шлюбу, що становить 0,12% до наданих органами ДРАЦС.
Поряд з відомчою упередженістю відділів ДРАЦС щодо більш активної передачі послуг у ЦНАП, однією з основних причин є те, що керівництво деяких териториторіальних громад області не приділяє належної уваги розвитку ЦНАП, ТП і ВРМ та інтеграції послуг у них. Пояснення цих керівників громад, що відділ ДРАЦС поряд з місцевою радою, а послуги соціального характеру надає відділ соціального захисту місцевої ради, не сприяють належному розвитку ЦНАП.
Для більш повної інтеграції цих груп послуг, ініціатива має виходити від керівництва громад, які повинні бути зацікавлені в тому, щоб послуги цих двох груп надавались безпосередньо у ЦНАП, ТП і ВРМ.
Для проведення оцінювання функціональності ЦНАП області та їх ТП і ВРМ щодо фактично наданих послуг у 1 кварталі 2024 року сформували два критерії.
Перший критерій - відсоток (%) кількості наданих трьох груп послуг (реєстрація місця проживання, послуги соціального характеру, реєстрація актів цивільного стану) у ЦНАП, ТП та ВРМ до кількості мешканців громади. Цей критерій важливий для розуміння співвідношення кількості наданих цих послуг у ЦНАП, ТП і ВРМ громади до чисельності її мешканців.
Другий критерій – відсоток (%) кількості наданих трьох груп послуг (реєстрація місця проживання, послуги соціального характеру, реєстрація актів цивільного стану) у ТП/ВРМ до кількості наданих їх в основному офісі ЦНАП. Цей критерій важливий для забезпечення інтегрованості цих трьох базових груп у ТП та ВРМ та наближення послуг до всіх мешканців населених пунктів громад області.
Результати оцінювання по вищезазначених двох критеріїв в розрізі громад області представили на Порталі місцевої статистики Львівщини за посиланням: https://stat.loda.gov.ua/category/infrastruktura/
«Оприлюднені результати проведеного оцінювання дозволяють нам побачити рівень інтегрованості цих трьох важливих груп послуг у ЦНАП, ТП і ВРМ громад області. Переконаний, що це показник роботи керівництва, керівників та працівників ЦНАП громад. Цього року ми будемо щоквартально оприлюднювати результати оцінювання за цими двома критеріями, щоб мешканці громад розуміли стан справ з надання цих груп послуг у їхній громаді. Таким чином спробуємо формувати громадську думку про діяльність ЦНАПу у кожній громаді», - вважає начальник управління з питань цифрового розвитку Львівської ОВА Максим Столярчук.
Читайте також: Інновації для перемоги: нові гранти для розробників оборонних технологій