«Толокар: Імерсивні дні відкритого дизайну»: цінний досвід для розвитку Львівщини
Проєкт Tolocar спрямований на розвиток розподіленого виробництва. Він включає огляд розвитку потенціалу, реплікації машин, відкритих інновацій, а також роль CDTO як лідерів у своїх екосистемах.
Протягом 23-28 квітня працівник управління з питань цифрового розвитку Львівської ОВА взяв участь в короткотривалій програмі CDTO Campus «Толокар: Імерсивні дні відкритого дизайну».
Програма познайомила учасників з проєктом Tolocar, який спрямований на розвиток розподіленого виробництва. Вона включає огляд розвитку потенціалу, реплікації машин, відкритих інновацій, а також роль CDTO як лідерів у своїх екосистемах.
Проєкт «Tolocar» втілює в життя ідею мобільних мейкерспейсів, оснащених інструментами та обладнанням на основі відкритого коду, а також необхідними матеріалами. Tolocar надає можливості користування новітніми технологіями одразу на місцях.
«Усвідомлення того, що економіка України зазвичай асоціюється з традиційними секторами, такими як металургія, сільське господарство та легка промисловість, викликає потребу у зміні підходу. Львівщина єдина область в Україні, яка прийняла обласну програму «Сприяння інноваційному та науково-технічнологічному розвитку у Львівській області» на 2021-2025 роки, що побудована на моделі потрійної спіралі Ісковіца. Дана програма дали хороший поштовх вищим навчальним закладам та науково-дослідним установам розпочати процес комерціалізації знань і трансферу технологій. Нашою метою - було не тільки створити додану вартість, але й підтримати регіональних підприємців та науковців у реалізації їхніх ідей. Це своєрідний локальний інноваційний патріотизм, що покликаний знайти та розвивати найкреативніші концепції для піднесення рівня розвитку нашої області. Участь в програмі відкрила нові можливості у сфері інноваційного виробництва на Львівщині», – зазначив начальник управління з питань цифрового розвитку Максим Столярчук.
Програма складалась з 3 онлайн лекцій та практичного модуля від провідних спеціалістів команди Tolocar :
Костянтин Леоненко – лідер команди цифрових майстерень Tolocar.
Вікторія Венцельманн – менеджер інноваційної екосистеми «Tolocar».
Мануель Моріц – доктор інженерії, старший дослідник Інституту Нового Виробництва при університеті імені Гельмута Шмідта в Німеччині.
Тобіас Редліх – доктор інженерії, науковий директор Інституту нового виробництва при університеті імені Гельмута Шмідта в Німеччині.
Програма дала змогу дізнатись про:
- Процеси створення мобільних майстерень на прикладі Tolocar;
- Можливості розподіленого виробництва для цифрової трансформації;
- Використання Цифрового Продуктового Паспорта у FabCity OS -операційній системі для обміну даними цифрових проєктів;
- Відкритий дизайн та документацію Tolocar на платформі Острів;
- Спробували самостійно створити фізичні речі за допомогою інноваційних технологій.
Проєкт «Tolocar» займається новаторською діяльністю. Він популяризує децентралізовані процеси виробництва, спільну розробку продукції та обмін досвідом, а також підтримує мережування в інноваційній екосистемі України. Наступний крок проєкту «Tolocar» полягатиме у дослідженні можливостей розширення спектру послуг поза межами нинішніх мобільних рішень; сюди належить виробництво-як-послуга, спільні виробничі майстерні й інкубаційні програми у вибраних супермайстернях або мікрофабриках. Ці рішення на основі цифрових технологій покликані зміцнювати локальну спроможність та відіграватимуть важливу роль у відновленні на місцях. Мобільні майстерні «Tolocar» можуть відігравати ключову роль у відбудові України, розширюючи можливості громад створювати стійкі системи місцевого виробництва, надаючи підтримку в відновленні будинків, інфраструктури, машинного обладнання та техніки.
Мобільні мейкерспейси відіграють ключову роль у розвитку навичок та освіти, сприяючи практичному навчанню в різних галузях, таких як інженерія, дизайн, програмування тощо, і сприяючи соціальному та економічному розвитку громад та країн. Ці мобільні майстерні також забезпечують платформу для творчого вирішення проблем і стимулюють інновації. Крім того, вони сприяють будівництву спільнот та психологічному зціленню після конфліктів, надають гуманітарну допомогу, зберігають культурну спадщину і сприяють економічному розвитку через підтримку місцевого бізнесу та стартапів.
Зазначимо, що протягом 28 листопада 2022 – 30 травня 2023 року команда Tolocar провела воркшоп із 3D-дизайну в Трускавці, зібравши у місцевій школі ветеранів і школярів. Успіх цього воркшопу призвів до створення у школі виробничої майстерні, підтриманої проєктом «Tolocar» через воркшопи і тренінги з реплікації під час семи наступних візитів впродовж наступних шести місяців. Ця ініціатива мала на меті розширити можливості та надихнути учасників на творчість, а також сприяти співпраці та обміну знаннями.
Команда Львівської обласної військової адміністрації взяла на озброєння успішний кейс впровадження Трускавецької громади та планує масштабувати цей досвід, розгорнувши виробничі майстерні у позашкільних закладах освіти. Цей крок може стати ключовим у професійному розвитку та підготовці молоді до викликів сучасного світу, а також зробить значний внесок у розвиток інновацій та розподіленого виробництва у регіоні.
Довідково:
TOLOCAR – проєкт, що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини та виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за підтримки At Stake gGmbH та у тісній співпраці з українськими та міжнародними партнерами.
Читайте також: Удосконалення навичок адміністрування системи електронного документообіг: для громад Львівщини провели тренінги