Як Добротвірська громада реалізує проєкти Плану дій зі справедливої трансформації

Візит у Добротвір/ фото пресслужби ОВА Ілона Орнат
У Добротвір завітала директорка проєкту «Справедлива трансформація вугільних регіонів та зелене відновлення енергетичного сектору України» Міріам Фаульветтер.
У селищі Добротвір Шептицького району реалізовують проєкт «Справедлива трансформація вугільних регіонів та зелене відновлення енергетичного сектору України», що впроваджується в Україні компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, за дорученням Федерального міністерства економіки і захисту клімату Німеччини (BMWK). Сьогодні ж до Добротвора завітала директорка цього проєкту Міріам Фаульветтер. Вона особисто оглянула об’єкти, які реалізували спільно з Львівською ОВА, а також ознайомилась з пріоритетними проєктами, які планує впроваджувати громада.
Першочергово німецькі партнери та керівництво Львівської області оглянули гуртожиток Добротвірського професійного коледжу. Станом на зараз у Добротвірській громаді зареєстровані 263 внутрішньо переміщені особи. Гуртожиток місцевого коледжу став другою домівкою для переселенців з Луганської, Донецької, Запорізької та інших прифронтових областей. На сьогодні тут проживають майже чотири десятки людей. Це сім’ї з дітьми, люди старшого віку, соціально незахищені категорії населення.
«У 2023 році в межах Програми реалізації пріоритетних інфраструктурних проєктів на ремонт в гуртожитку з обласного бюджету скерували понад 11,9 млн грн. Завдяки цьому приміщення старої та занедбаної триповерхової будівлі модернізували. Тут замінили вікна, інженерні мережі, облаштували 33 житлові кімнати, кухні, санвузли та душові, сходові клітки.
Для забезпечення комплексної термомодернізації будівлі Львівська ОВА ініціювала включення гуртожитку в проєкт «Гідні та екологічні умови проживання для внутрішньо переміщених осіб», який входить у План дій зі справедливої трансформації. Енергоефективність будівель житлової та соціальної інфраструктури – один із ключових пріоритетів Добротвірської громади», – зазначив Максим Козицький.
Роботи почали у 2024 році та на сьогодні повністю завершили. Вікна й вхідні двері замінили на енергозберігальні, є пандус. Тут утеплили дах і фасад, влаштували блискавкозахист та зовнішній водовідвід, здійснили благоустрій території. Загальний обсяг інвестицій GIZ становить понад 8,6 млн гривень. Завдяки реалізації проєкту підвищився клас енергоефективності будівлі, на понад 38% зменшилось споживання первинної енергії, а також на 40% зменшились питомі викиди парникових газів.
«Підтримка вугільних регіонів є дужа важлива у час війни, зокрема йдеться про наших громад-партнерів. Співпрацю із Шептицьким районом ми почали у 2021 році, розробили План дій зі справедливої трансформації цього регіону та відібрали пропозиції для фінансування. Все це відбувається у співпраці GIZ та органів влади. Гарним прикладом є відновлення цього гуртожитку. Під час робіт врахували вимоги енергоефективності, які є обов’язковими у межах нашого проєкту», - повідомила Міріам Фаульветтер.
Іншим пріоритетом Плану дій зі справедливої трансформації для Добротвірської громади є модернізація місцевої дитячо-юнацької спортивної школи. Вихованці ДЮСШ – переможці та призери чемпіонатів України, представляють нашу країну на чемпіонатах Європи. Чотири роки тому ця школа отримала статус бази олімпійської підготовки. Тут розвивають веслування на байдарках та каное. Школа, при якій діє база, є унікальною, адже веслувальники у ній тренуються впродовж всього року.
Під час візиту начальник Львівської ОВА Максим Козицький запропонував партнерам розглянути можливість підтримати завершення реконструкції ДЮСШ «Добротвір».
«Місцеві жителі в стратегії розвитку зафіксували бажання перетворити свою громаду на Західноукраїнський центр веслувального спорту та водного туризму. Повністю поділяю цю ідею, крім того, бачу у цій базі великий потенціал для реабілітації наших воїнів і ветеранів, але потрібно створити належні умови. Вірю, що зможемо знайти рішення разом», – наголосив очільник Львівщини Максим Козицький.
Проєкт передбачає побудову приміщення для спортсменів з роздягальнями, спортзалом, елінгом (споруда для ремонту суден – ред.), а також спортивний майданчик з тренажерами. У майбутньому тут зможуть тренуватися паралімпійці та ветерани.
Нагадаємо, Львівська область першою в Україні розробила та затвердила План дій зі справедливої трансформації вугільного мікрорегіону до 2030 року. Документ охоплює 47 проєктів на понад 10 мільярдів гривень та виконує роль дорожньої карти переходу від вугільнозалежної до нової економіки мікрорегіону зі створенням належних умов для гармонійного соціального і екологічного життя.
Ілона Орнат