Досвід, перспективи, співпраця: у Львівській ОВА відбулось обговорення справедливої трансформації вугільних громад

Досвід, Перспективи, Співпраця У Львівській ОВА Відбулось Обговорення Справедливої Трансформації Вугільних Громад (26)
Участь у круглому столі взяв представник Федерального міністерства економіки та захисту клімату Німеччини.
Львівська область продовжує свій шлях у процесі справедливої трансформації вугільних громад, спираючись на кращі практики та пілотні проєкти.
Так, у рамках німецько-українського енергетичного партнерства GIZ реалізує проєкт «Справедлива трансформація вугільних регіонів та зелене відновлення енергетичного сектору України» та підтримує Міністерство розвитку громад та територій України та Міністерство енергетики України у формуванні та реалізації державної політики структурних змін у вугільних регіонах України.
Відповідно до розпорядження начальника Львівської обласної військової адміністрації затверджений План дій зі справедливої трансформації вугільного мікрорегіону Львівської області на період до 2030 року, який передбачає реалізацію 47 проєктів у вугільному мікрорегіоні.
Сьогодні, 27 березня, під час круглого столу «Справедлива трансформація вугільних громад: досвід, перспективи, співпраця» розглянули прогрес області у цьому напрямі, ключові виклики та перспективи розвитку. Особливу увагу приділили формуванню стратегічного бачення трансформаційних процесів, залученню інвестицій та розширенню економічних можливостей громад.
Серед учасників - представники Львівської ОДА, Шептицької районної адміністрації та ради, голови громад вугільних Львівської і Волинської областей, експертного середовища, представники вищих навчальних закладів, громадських організацій, грантери та партнери.
“В умовах руйнувань росією міст, енергетичних об’єктів, а також на шляху України до європейської спільноти, ми бачимо, що є містечка, які мають конкретні потреби та потребують підтримки у енергетичній трансформації. Тому я надзвичайно радий, що сьогодні ми можемо подивитись на результати перших чотирьох років нашої справедливої трансформації, яка була реалізована у вугледобувних містечках, яка економічна перспектива жителів таких містечок, чи є мотивація залишатися та повертатися на території. Також ми намагаємося пролонгувати цю програму на наступні три роки до 2028 року”,- зазначив представник Федерального міністерства економіки та захисту клімату Німеччини (BMWK), Д-р Сіріак Масуе.
Однією з ключових частин заходу стала презентація пілотних проєктів, що реалізуються у вугільних громадах Львівської та Волинської областей. Серед них – ініціативи щодо створення комфортних умов для внутрішньо переміщених осіб, розвиток освітніх центрів у сфері відновлюваної енергетики, а також програма підтримки бізнесу та стартапів.
“Проєкт справедливої трансформації розпочинався у 2021 році з двох пілотних міст Львівської та Донецької областей. На Львівщині - на той час це було місто Червоноград. За цей час дуже багато змінилося, навіть місто пройшло не тільки економічну трансформацію, а й світоглядну і сьогодні вже називається Шептицький.
На старті в межах Шептицької громади ми отримали значну підтримку від наших партнерів. І кожен раз просувалися в розумінні процесів трансформації разом з регіональними стейкхолдерами, залучали профспілки, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, місцевий бізнес. Також було дуже приємно, що органи державної влади, починаючи з 2021 року, нарешті звернули увагу на проблеми так званих депресивних, в тому числі шахтарські містечка”,- зазначив керівник департаменту економічної політики ЛОДА Вадим Табакера.
З часом з Шептицького розширили роботу до мікрорегіонального рівня. У 2021 році відбулись перші навчальні візити, які суттєво розширили бачення підходів до розвитку вугільних територій. Переймали досвід Польщі, Німеччини. У 2023 сформували юридичну рамку - видали розпорядження, яке передбачало розробку плану дій зі справедливої трансформації всього вугільного регіону.
Вадим Табакера окреслив здобутки проєкту серед яких багаторівневе врядування, затверджений план дій на мікрорегіональні рівні, розробка фінансові інструментів співфінансування проектів справедливої трансформації в рамках обласної програми, реалізація пілотних проєктів.
Учасники заходу також обговорили пріоритети, потреби та можливості для подальшої співпраці в межах впровадження планів дій зі справедливої трансформації. Це дозволить скоординувати зусилля органів влади та міжнародних партнерів для створення стійкої економічної моделі розвитку вугільних громад.