На Львівщині обговорили стратегічні напрями у ветеранській політиці
Повний перелік можливостей для ветеранів, які напрацювали у Львівській ОВА, є на офіційному сайті адміністрації.
Сьогодні, 16 квітня, відбувся Круглий стіл на тему «Реалізація комплексного підходу внутрішньої політики у ветеранській сфері: проблеми та перспективи».
Мета – обговорити проблемні питання в реалізації комплексного підходу внутрішньої політики у ветеранській сфері, напрацювати стратегію для покращення ветеранської політики та визначити конкретні заходи для інтеграції ветеранів у суспільство.
Реалізовуючи ветеранську політику на рівні держави, області, району та громади, насамперед слід чути, що потрібно самим ветеранам. На цьому наголосив начальник Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький.
«У Львівській ОВА напрацювали програми, за якими ветерани та ветеранки можуть пройти лікування і реабілітацію, спробувати себе в адаптивних видах спорту, заснувати або розвинути бізнес, здобути нову освіту. Повний перелік можливостей є на офіційному сайті ОВА, у вкладці «Захиснику та Захисниці».
Ми залучили до роботи з ветеранами Офіс підтримки родин військових, психосоціальні послуги якісно та безкоштовно надають на базі координаційних центрів, які ми розгорнули у всіх районах нашої області. Дякую за роботу Будинку Воїна, ТЦК і СП і помічникам ветеранів. Але, щоб виправдати очікування людей, у реалізацію ветеранської політики повинні включитися усі громади і має бути чітка координація на рівні міністерств», – зазначив Максим Козицький.
«Закон України про статус ветеранів війни та соціальний захист, який ухвалили у 1993 році, потребує перегляду та модернізації, оскільки його орієнтація та мета були спрямовані на ветеранів інших воєн, з урахуванням відмінностей у кількості та віковій категорії. Більшість положень цього закону, що стосуються гарантій та пільг, спрямовані на соціальну підтримку, а не на стимулювання розвитку.
На сьогодні в Єдиному реєстрі ветеранів є понад 730 тисяч учасників бойових дій. Нашою стратегічною метою є створення якісної ветеранської політики, яка забезпечить умови для успішної реінтеграції захисників військової діяльності у цивільне життя, сприяючи одночасно економічному відновленню країни після воєнних подій.
Ми працюємо над розробкою законопроекту про основні засади ветеранської політики та інших нормативно-правових актів, спрямованих на втілення державної політики у цій сфері. Це включає чітке визначення ролі та місця ветерана після його повернення, забезпечення захисту, житлових умов, фінансової підтримки через виплати, субвенції та субсидії», – зазначив заступник Міністра у справах ветеранів України Руслан Приходько.
Ветеранську політику в області реалізують структурні підрозділи обласної державної адміністрації, структурні підрозділи соціального захисту в громадах та районах області. Для цього зібралися делегації із територіальних громад, а також представники ветеранських спільнот.
«Я не хочу, щоб в мені бачили пільговика, який користується пільгами, що дає наявність посвідчення УБД. Питання у відношенні до мене суспільства, як мене сприймають в соціумі? Я хочу, щоб мене розглядали як активного члена суспільства. За таблицями і графіками маємо бачити людину. Спробуймо змінити ставлення, щоб ветеран був гордий носити своє звання», – наголосив керівник Апарату Львівської обласної військової адміністрації та ветеран російсько-української війни Тарас Грень.
Комплексний підхід внутрішньої політики власне базується на реалізації медичних, соціальних, трудових, економічних прав ветеранів і членів їхніх родин, членів родин загиблих, вшануванні пам’яті ветеранів війни, формуванні культури про подвиги ветеранів. Також йдеться про створення єдиної електронної системи турботи про ветеранів, умов для комплексної програми реінтеграції в громадах, бо ветерани повертаються в громади і саме там починають свій шлях до повноцінного цивільного життя.
Ці та інші проблеми потребують комплексного вирішення та активної участі державних органів, громадськості і ветеранських організацій.
Для вирішення проблемних питань та реалізації комплексного підходу до внутрішньої політики у ветеранській сфері, обласна адміністрація реалізує обласні програми, зокрема:
- Комплексну програму соціальної підтримки у Львівській області учасників АТО (ООС), бійців-добровольців АТО, Захисників та Захисниць України, членів їх сімей, а також родин Героїв Небесної Сотні на 2021-2025 роки, передбачає додаткову соціальну гарантію для ветеранів та членів їх сімей. На реалізацію цієї Програми на 2024 рік затвердили 31,8 млн грн.
- Програму підвищення конкурентоспроможності Львівської області на 2021-2025 роки для учасників АТО/ООС, ветеранів війни з рф, які є суб’єктами мікро-, малого та середнього підприємництва, передбачено ваучерну підтримку, на це передбачили 17 млн грн.
- Комплексну програму підтримки та розвитку сільського господарства у Львівській області на 2021-2025 роки, на яку передбачили 10 млн грн.
- Програму компенсації відсоткової ставки за іпотечними кредитами окремих категорій громадян у Львівській області на 2024-2027 роки. Поширюється на осіб, які скористались доступною іпотекою в межах державної програми «єОселя» шляхом зниження фактичних витрат на сплату базової процентної ставки за кредитом, зокрема, це військовослужбовці Збройних Сил України, ветеранів війни та члени їхніх сімей. На реалізацію передбачили 15 млн грн.
- Програму розвитку туризму та курортів у 2024 році. Бюджет – 750 тис. грн.
Крім цього, на території Львівщини реалізують такі заходи підтримки Захисників та Захисниць України, членів їхніх сімей:
- Грошова допомога дітям загиблих/померлих;
- Компенсація на/за встановлення пам’ятного знаку на могилах загиблих/померлих Захисників та Захисниць України;
- Допомога на реабілітацію для осіб з інвалідністю внаслідок війни І, ІІ, ІІІ групи;
- Виплата матеріальної допомоги для закупівлі житла на умовах співфінансування;
- Пільги на житлово-комунальні послуги родинам Героїв Небесної Сотні;
- Доплата до пенсій батькам та дружинам Героїв Небесної Сотні;
- Виплата до Дня Захисника та Захисниці України.
Поряд з обласними Програмами підтримки ветеранів з питань соціального захисту пріоритетним також є державні заходи, зокрема, це:
- Забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України. В межах програми виплатили компенсацію на закупівлю 51 квартири.
- Забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України. Компенсували закупівлю 86 квартир.
- Забезпечення житлом деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей. Компенсація 10 квартир.
- Програма професійної адаптації передбачає професійне навчання, надання інформаційних, консультаційних та профорієнтаційних послуг, підвищення конкурентоспроможності на ринку праці.
- Психологічна соціалізація ветеранів після поранення та демобілізації, реалізовують шляхом впровадження Порядку надання безоплатної психологічної допомоги особам, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членам сімей таких осіб, постраждалим учасникам Революції Гідності та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни і членам сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України.
В межах державної програми «єРобота» надають гранти на започаткування власної справи учасникам бойових дій та членам їхніх сімей. Львівська ОВА доповнює державну програму за кошти обласного бюджету та фінансує додатково ветерану 30% від тієї суми, яку виділила держава.
14 закладів професійно-технічної освіти Львівської області пропонують навчання для ветеранів російсько-української війни. За час існування проєкту, короткострокові навчання пройшли вже 15 ветеранів.
А від сьогодні працівники ТЦК та СП починають приймати рідних військовослужбовців на базі ЦНАПів у Львівській області.
Психосоціальну допомогу безкоштовно можна отримати також в офісах Координаційних центрів при ЛОВА, які розгорнули у всіх районах нашої області. Тут – докладніше: https://linktr.ee/coordination.centers.lviv.
Нагадаємо: Грантові та ваучерні кошти: Максим Козицький розповів про фінансову підтримку ветеранів на Львівщині