Інформаційна безпека: як захистити себе від ворожих фейків
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки розробив чат-бот для повідомлення про підозрілу інформацію, маніпуляції, ворожі фейки та інше інформаційне сміття.
З початком повномасштабної війни, інформаційний фронт набув великої активності. Кількість неправдивих повідомлень про глобальну політику, внутрішні справи України та росії виросла в кілька разів. Це є важливою ознакою гібридної війни, що проводиться рф. Оскільки кожен українець практично цілодобово відслідковує події за допомогою смартфонів, здатність розпізнавати та реагувати на неправдиву інформацію стає важливим інструментом у протистоянні ворогові. Це є способом опору та запобігання втіленню агресивних планів.
Для розповсюдження пропаганди та фейків росіяни активно користуються соцмережами та месенджерами,зокрема Facebook i Telegram
Популярність месенджерів і соцмереж як платформ для отримання новин пояснюється їхньою простотою та доступністю: користувачі швидко можуть отримати інформацію безкоштовно та миттєво. Однак, разом із зручністю приходить і ризик поширення фейкових повідомлень, які не тільки перекручують реальність, а й можуть впливати на життя людей. Наприклад, надмірне емоційне навантаження під час війни може зробити людей більш схильними до маніпуляцій та прийняття недоречних рішень. Тому навички розпізнавання фейків стають надзвичайно важливими, особливо в умовах конфлікту.
«У світі інформації, що набирає обертів зі швидкістю світла, навички розпізнавання фейкових повідомлень стають не лише інструментом самозахисту, але й обов'язковою складовою громадянської відповідальності», – зазначив начальник управління з питань цифрового розвитку Львівської обласної військової адміністрації Максим Столярчук
Для ефективної боротьби з пропагандою, Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки розробив чат-бот для повідомлення про підозрілу інформацію, маніпуляції, ворожі фейки та інше інформаційне сміття, яке продукує країна-окупант. Щоб допомогти боротися з російською брехнею, надсилайте Ваше повідомлення у @SpravdiBot https://t.me/SpravdiBot
Додамо, що виявлення спотворень фактів та фейків можна здійснити, якщо дотримуватися наступних правил:
- Стежити за заголовками. Фейкові новини часто мають виразні заголовки, що привертають увагу. Однак вони можуть не відповідати справжньому змісту матеріалу.
- Аналізувати URL-адреси. Фейки часто розповсюджуються за допомогою копій відомих сайтів. У таких випадках адреси можуть трохи відрізнятися від оригіналів.
- Шукати первинне джерело повідомлення. Наявність відсутності посилань на джерела або анонімні джерела інформації може свідчити про фейк.
- Аналізувати фото та відео. Фейкові новини часто супроводжуються фотографіями та відео, що не відповідають реальності. Ці зображення можуть бути вирваними з контексту або застарілими.
- Ретельно аналізувати зміст інформації. Фейкові повідомлення можуть базуватися на конспірологічних теоріях та емоційних маніпуляціях, а також пропонуватися як факти без достатнього обґрунтування.
- Звертати увагу на баланс позицій. Справжні новини зазвичай намагаються висвітлити кілька точок зору, тоді як фейки часто пропагують лише одну позицію.
В управлінні з питань цифрового розвитку підкреслили, що важливо навчитися відрізняти фейки від правдивої інформації, особливо під час воєнних конфліктів, щоб запобігти дезінформації та розбрату в суспільстві.
Читайте також: Двофакторна автентифікація: дієвий метод захисту даних в популярних месенджерах