Очільник Львівщини взяв участь у Конгресових слуханнях щодо проєкту Національного плану з енергетики та клімату
До події долучилися майже 1100 представників органів місцевого самоврядування та асоціацій з усієї України.
Сьогодні, 14 березня, відбулись Конгресові слухання щодо проєкту Національного плану з енергетики та клімату на 2025-2030 роки. Захід організував Офіс Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України спільно з Міністерством економіки України. На слухання зареєструвалися майже 1100 учасників: представників органів місцевого самоврядування всіх рівнів, а також всеукраїнських асоціацій. Як зазначили під час заходу, наразі це найвищий показник залучення у 2024 році.
Національний план з енергетики та клімату (НПЕК) – це стратегічний документ, спрямований на узгодження енергетичної та кліматичної політики для забезпечення сталого розвитку та відновлення економіки України. Під час слухань зауважили, що плани з енергетики та клімату – це вимога до всіх країн-членів ЄС та договірних сторін Енергетичного Співтовариства. Тож Україна як учасниця Енергетичного Співтовариства та країна, що має намір приєднатися до ЄС, зобов'язалася розробити цей план відповідно до вимог європейського законодавства.
Процес розробки НПЕК координує Міністерство економіки України. У ньому беруть участь всі ключові міністерства та відомства, а також незалежні експерти з допомогою аналітичного центру DiXi Group і ДУ «Інституту економіки та прогнозування НАН України» за підтримки Посольства Великої Британії та Net Zero World Initiative.
Заступник міністра економіки Олексій Соболєв підкреслив важливість НПЕК:
«Це документ, який обʼєднує цілі всіх стратегій і всього, що Україна має виконати у секторах економіки, енергетики та клімату. І, обʼєднавши ці цілі, є змога змоделювати те, що необхідно для їхнього досягнення. План показує загальну картинку, як наша країна виглядатиме у 2030 році і надалі. Цю картинку ми і продемонструємо сьогодні. Друга частина цього плану показує те, скільки ми можемо досягти амбітних цілей до 2030 року з тими ресурсами і політиками, що є вже зараз. А також з додатковими політиками, які можна впровадити». – Зазначив Олексій Соболєв.
Так, з метою ефективного використання енергоресурсів, зменшення обсягу їхнього споживання у житловому фонді та бюджетній сфері департамент паливно-енергетичного комплексу, енергозбереження та житлово-комунального господарства Львівської ОВА реалізовує Комплексну програму підвищення енергоефективності, енергозбереження та розвитку відновлюваної енергетики у Львівській області на 2021-2025 роки.
У межах програми провели низку заходів щодо комплексної термомодернізації будівель бюджетної сфери обласного підпорядкування. За період 2016-2023 років впровадили заходи з енергозбереження у 18 об’єктах бюджетної сфери на загальну суму 240,8 млн гривень та досягнули економії енергоресурсів в сумі 10,1 млн гривень на рік.
У 2023 році спостерігалась тенденція до збільшення кількості сонячних електричних станцій, встановлених у приватних домогосподарствах. Так, станом на 1 січня 2024 року кількість станцій у Львівській області становила 2535 шт. загальною потужністю 61,3 МВт. Це на 10,1 % більше, ніж було станом на 1 січня 2023 року, а приріст потужностей за 2023 рік становить 7,6%.
Також керівник Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України В’ячеслав Негода наголосив на важливості спільної роботи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування у розробці та реалізації Національного плану, який відкриває двері до нових можливостей для громад і областей України. За його словами, синхронізація стратегій розвитку громад та Національного плану дозволить ефективніше залучати фінансування з фондів ЄС для реалізації завдань з розвитку енергетики та захисту клімату.
Під час обговорень начальник Закарпатської ОВА, голова Палати регіонів Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України Віктор Микита висловив думку щодо важливості забезпечення енергетичної стійкості України через процес децентралізації.
За його словами, кожна громада повинна мати свій план енергетичної автономії, що сприятиме її суб'єктності та безпеці, оскільки це ускладнить можливість ворога знищити джерела енергії. Він також підкреслив, що Національний план з енергетики та клімату створює унікальну можливість для місцевих рад активно впливати на зміни в енергетичному секторі та сприяти зеленому розвитку в регіонах. Крім того, Микита наголосив на необхідності розширення завдань Агенцій регіонального розвитку зі створенням підрозділів з розвитку енергетики.
Під час слухання щодо НПЕК представники органів місцевого самоврядування, ОВА та РВА, всеукраїнських асоціацій, які брали участь, ознайомилися з:
- роллю Національного плану з енергетики та клімату у процесі євроінтеграції України;
- розробкою НПЕК в Україні;
- структурою НПЕК;
- процесами підготовки плану;
- підходами у питаннях енергетики і клімату;
- ключовими цілями і політиками;
- попередніми результатами моделювання розвитку енергетики тощо.
Ознайомитись з проєктом НПЕК можна тут: https://bit.ly/3UCP1zu.
Ознайомитись з презентаційними матеріалами можна тут: https://bit.ly/3wMrd2r.
Читайте також: У навчальному закладі на Самбірщині замінили систему опалення