Цьогоріч виповнюються 85-ті роковини подій на Верецькому перевалі
Цієї неділі з нагоди роковин на Меморіальному комплексі полеглим січовикам Карпатської України, що на Стрийщині, відбудеться пам’ятний захід.
Щороку у третю неділю березня згадуємо героїзм січовиків Карпатської України та вшановуємо їх пам’ять.
Всередині березня 1939 року Угорщина продовжувала окупацію на землях Закарпаття, де Августин Волошин проголосив Українську незалежну державу.
Найбільша битва розгорнулась 15 березня на Красному полі – рівнині, що лежала на правому березі Тиси поблизу Хуста. В цьому бою загинуло близько 230 січовиків Карпатської України.
17 березня 1939 року полонених вояків Карпатської січі привели на Верецький перевал. Наступного ранку їх вели вздовж лінії кордону та розстрілювали в різних місцях. Загальна кількість січовиків, розстріляних на Верецькому перевалі, могла становити від 500 до 600 осіб.
Читайте також: Друга річниця масштабної ракетної атаки на Яворівський полігон
Отож, 17 березня на Меморіальному комплексі полеглим січовикам Карпатської України, що на Верецькому перевалі (біля села Климець Сколівського району Львівської області) буде покладання квітів та проведення чину панахиди за полеглими Героями Карпатської України. Початок о 13.00 год.
«Сьогодні ми як ніколи усвідомлюємо подвиги минулих поколінь в ім’я Української держави. І героїчні приклади самовідданої боротьби українських січових стрільців, УВО, січовиків Карпатської України, УПА, сьогодні ведуть в бій наших захисників. Січовики Карпатської України – протистояли війську, яке було удесятеро більше. Історія повторюється… Сьогодні наша держава вкотре змушена виборювати власні незалежність, суверенітет та територіальну цілісність проти «другої армії світу». Та ворог не врахував найголовнішого – ми на своїй землі! І перемога обов’язково буде за нами!», – зазначив директор департаменту комунікацій та внутрішньої політики ОВА Юрій Горун.
Довідково:
У жовтні-листопаді 2008 року КП ЛОР «Доля» провело пошук місць поховань вояків Карпатської Січі на Верецькому перевалі. Дослідження тривали на околицях сіл Жупани Сколівського р-ну Львівської області та Верб'яж Воловецького р-ну Закарпатської області. Загальна кількість знайдених в людських останків становить 10 осіб. 14 вересня 2009 року останки бійців Карпатської Січі перепоховали.
4-6 серпня 2011 року були проведені роботи з ексгумації останків січовиків на Верецькому перевалі на території с. Лази. У результаті ексгумації виявили 7 людських останків. 20 серпня 2011 року останки семи стрільців Карпатської України були урочисто перепоховані на меморіальному цвинтарі на Верецькому перевалі, де раніше знайшли свій спочинок десять українських героїв.
17 березня 2016 року на меморіальному кладовищі січовиків Карпатської України, біля с. Климець Сколівського району (Верецький перевал), були урочисто перепоховані ще 5 вояків, що були розстріляні у 1939 році польськими прикордонниками. Останки січовиків віднайдено та ексгумувано у 2015 році в с. Сянки на Турківщині. За свідченнями сучасників українські вояки були закатовані польськими прикордонниками у березні, а опісля таємно поховані біля с. Сянки. У радянські часи місце поховання було забуте.
15 жовтня 2017 року відбулося урочисте відкриття Меморіального комплексу полеглим січовикам Карпатської України.
На меморіальному кладовищі Січовиків Карпатської України вже спочивають 22 Героя Карпатської України.