Сходження на гірські вершини, сплави на байдарках, кінні прогулянки, пізнавальні екскурсії: як гіди сприяють емоційному відновленню воїнів
Сьогодні, 21 лютого, відзначають Всесвітній день екскурсовода.
За словами керівника управління туризму та курортів Львівської ОВА Тараса Лозинського, торік для воїнів, які перебували у реабілітаційних центрах на Львівщині, організовували сходження в гори. Побачили наскільки ефективними є подібні мандрівки для емоційного відновлення. У цьому році в межах обласної Концепції підтримки захисників та захисниць України, окрім походів на гірські вершини, запланували сплави на байдарках, кінні прогулянки та культурно-пізнавальні екскурсії.
«Вітання та вдячність гідам, екскурсоводам, що стали на захист нашої країни і своє професійне свято відзначає в окопах, а також усім, хто щодня своєю діяльністю вносить лепту у розвиток туризму в області – невтомно проводять екскурсії, щоб задонатити більшу суму на підтримку війська», – зазначив Тарас Лозинський.
До теми: «Такі кроки мотивують хлопців», – військовослужбовці про сходження на гору Парашка (відео)
Зараз на Сколівщині на базі історико-краєзнавчого музею «Сколівщина» навчають екскурсоводів у межах проєкту ГО Імпульс «Інтеграція жінок ВПО в Сколівську громаду через професійну освіту», професійну перекваліфікацію освоюють більш як два десятки внутрішньо переміщених осіб та місцевих жителів. Навчання проходять за фінансової підтримки БФ «Разом для України» під егідою тренерів туроператора «Відвідай», які діляться глибокими теоретичними знаннями, практичними навичками, корисними порадами, ораторським мистецтвом зі слухачами.
«З досвіду бачимо, що популярних туристичних магнітів, сакральних храмів на Сколівщині є чимало, а от професійних гідів, які б могли фахово і змістовно представити історію, географію, етнографічну культуру Бойківщини, здійснити гірську мандрівку в гори на лоно природи Сколівських Бескидів, суттєво бракує. Щоб приймати від турагенцій групи туристів на супровід, треба мати високу професійну кваліфікацію», – наголосила директорка історико-краєзнавчого музею Тетяна Зінкевич.
Свою першу проведену екскурсію пригадав екскурсовод та директор туристичного-інформаційного центру в Жовкві, Любомир Кравець.
«Це був далекий 2004 рік. Рівно півроку як я став директором одного з перших туристично-інформаційних центрів в Україні і як я готувався до проведення екскурсій по місту Жовква. Пам’ятаю як сьогодні – це була група школярів і це було моє хрещення вогнем та мечем. Все відбулося як на одній хвилі, мені здалося, що я в якомусь польоті. Хотів віддати себе цілого, щоб місто в якому більше, ніж 100 пам’яток архітектури, надзвичайно сподобалося відвідувачам і вони хотіли сюди повертатися та переказувати іншим про нього», – розповів Любомир Кравець.
Як обрала для себе професію гіда-екскурсовода поділилась Олена Дворкіна, яка давно цікавилась туризмом, рік викладала на кафедрі туризму в Херсоні. «Після переїзду до Львова, зрозуміла, що хочу бути дотичною до галузі саме практично. Стати представником міста в очах його гостей, показувати і розповідати через призму власних почуттів. Я взагалі люблю людей, люблю з ними працювати. А коли це ще й можна поєднати з дослідженнями і робити це все оточені пам’яток архітектури, це дуже класно. Окреме задоволення бачити в очах людей здивування і чути потім, що виявляється історія – це зовсім не нудно. Мені пощастило працювати ще й з іноземцями в онлайн і офлайн форматах. Екскурсії для них – це вже більше про традиції, про нашу культуру, звичаї. Тішусь, що в їх очах я представник не просто міста, а України», – зазначила Олена Дворкіна.
Екскурсовод, гід-перекладач з багаторічним стажем та досвідом роботи з іноземними туристами Галина Задоровська, яка у Львівській асоціації розвитку туризму проводить курси підготовки екскурсоводів та гідів-перекладачів, визначила три пункти, які характеризують хорошого гіда.
«Перше – він має бути інтелігентною та освіченою людиною. Знати в десятки разів більше, ніж розповідає туристам. Адже все ще багато гостей приїжджають не тільки поїсти в ресторанах і весело провести час, але і дізнатися більше про історію. Друге – добрий гід є емоційним: він гарно говорить, любить людей, в нього хороше почуття гумору, але це не означає, що треба розповідати безконечні анекдоти. Третє – хороший гід дуже любить свою роботу і своє місто. Він говорить з любов’ю і туристи це дуже тонко відчувають та високо оцінюють», – розповіла пані Галина.
Читайте також: На Львівщині погасили поштову марку, присвячену 25-річчю Сколівських Бескидів