На Львівщині обговорили профілактику онкозахворювань на рівні територіальних громад
Напередодні, 15 лютого, відбулася онлайн нарада з керівниками територіальних громад, де обговорили стан онкозахворюваності у Львівській області.
Як розповів заступник голови Львівської ОВА Іван Собко, у Львівській області напрямку напрацьовують заходи в частині боротьби з захворювань із злоякісними утвореннями на рівні територіальних громад, районів, області, які б дозволили діяти на випередження, щоб не лише протидіяти а, насамперед, попередити онкозахворювання.
«Мова йде про системну профілактичну роботу. Можна довго і системно лікувати рак, і врятувати пацієнта, але якщо б людина звернулась вчасно, все б обійшлося набагато простішими заходами. Ось що для нас важливо донести на рівні громад», – зазначив Іван Собко.
Хірург Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру Святослав Карп зазначив, ключові показники, які відображають критичну картину у нашій області. На обліку перебуває близько 80 тис. осіб, у 2023 році близько 8 000 нових хворих, з них 2852 жителів сіл, що становить 35,7%. В розрізі районів найгірша ситуація по занедбаності раку шийки матки спостерігається у Яворівському та Дрогобицькому районах, по занедбаності раку грудної залози у Львівському, Самбірському та Стрийському районах.
В розрізі територіальних громад найгірша ситуація по занедбаності рейтингових локалізацій спостерігається у Бібрській, Перемишлянській, Жовківській, Яворівській, Хирівській, Боринській, Сколівській, Красненській територіальних громадах.
Діагностування онкопатології у ранніх стадіях становить 46%, до 2019 цей показник становив понад 50%. Значна занедбаність утримується по рейтингових локалізаціях: раку шийки матки та грудної залози протягом останніх 3-х років, у порівнянні з «доковідними» роками.
Нагадаємо: На Львівщині рівень захворюваності на рак у 2023 році зріс на 11%
За словами директора департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА Наталії Літвінської, кожному потрібно перейнятись проблемою онкологічних захворювань. «Ми маємо дбати про кожного жителя нашої територіальної громади. Коли люди приходять до лікаря на ранніх стадіях хвороби вони мають не лише більший шанс на життя, а й на повне одужання», – наголосила Наталія Літвінська.
Під час круглого столу фахівці проаналізували стратегію, напрацьовану Департаментом охорони здоров’я Львівської ОВА та командою Львівського онкоцентру, яка спрямована на раннє виявлення та скринінг онкологічних захворювань.
«Захворювання – не вирок, але рак супроводжують приреченість, безнадійність. Це фактично другий фронт, який забирає сьогодні життя українців. Внаслідок децентралізації у повноваженнях громади – дбати за наших людей і профілактувати хворобу. За цим стоять ціннісні речі, а саме життя і здоров’я кожного громадянина», – наголосила директорка.
За словами в.о.генерального директора Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру Олег Дуда, 79 695 жителів Львівщини перебувають на медичному обліку із онкологічними недугами. На жаль, чимало пацієнтів дізналися про страшний діагноз у занедбаній стадії, коли хвороба швидко прогресує, а боротьба за життя пацієнта стає значно запеклішою.
У боротьбі за здоров‘я та життя українців важлива кожна ланка медичної системи. Втім, не менш важливо віднайти і якісний механізм співпраці органів місцевого самоврядування, сімейних лікарів та онкологів на місцях, щоб спільними зусиллями вирішувати проблеми щодо вчасної діагностики онкологічних захворювань.
«Пропонуємо відновити ефективну діяльність експертної протиракової комісії на рівні Департаменту охорони здоровʼя, у співпраці з Львівським онкоцентром. А також проаналізувати занедбані випадки онкозахворювань комісіями закладів охорони здоров'я на місцях.
Також необхідно організовувати освітні круглі столи на рівні громад із залученням сімейних лікарів, онкологів на місцях та фахівців нашого онкоцентру. Аби налагодити якісну комунікацію та обмін інформацією про сучасні можливості діагностики та лікування онкозахворювань.
Ще один важливий етап – співпраця із місцевими засобами масової інформації. Щоб жителі громад мали змогу черпати там інформацію про онкологічний скринінг та можливості ранньої діагностики.
Саме у спільнодії нам важливо підвищувати рівень обізнаності населення про онкологічні захворювання та зменшувати кількість діагностики онконедуг у занедбаних стадіях», – зазначив Олег Дуда.
Читайте також: Відсоток одужання онкохворих дітей у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі перевищує 70%