Відсоток одужання онкохворих дітей у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі перевищує 70%
Заклад є єдиним у західному регіоні України, де з 2022 року проводять трансплантації кісткового мозку дітям.
Злоякісні новоутвори займають основну питому вагу у структурі захворюваності та смертності українців. І діти не є винятком. Злоякісні новоутвори в дитячому віці залишаються одним з найважчих захворювань і однією з найгостріших світових проблем.
Про це розповіли сьогодні, 14 лютого, під час брифінгу у офіційному медіацентрі при Львівській ОВА. Захід присвятили до Міжнародного дня дітей, хворих на рак, який відзначають щорічно 15 лютого.
«В Україні на рак щорічно захворіває понад тисячу дітей. Це - велика цифра. Основну питому вагу в структурі злоякісних новоутворів в дітей складають – лейкози та лімфоми, на другому – злоякісні новоутвори головного мозку і на третьому – злоякісні пухлини м’яких тканин. Рак - піддається лікуванню. Сьогодні є сучасні методи лікування і фактично 100% одужання, коли хворобу діагностують на ранніх стадіях. Цей діагноз - не приреченість», - наголосила в.о. директора департаменту охорони здоров'я Львівської ОВА Наталія Літвінська.
Дитячу онкологію на Львівщині лікують у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі.
До теми: На Львівщині рівень захворюваності на рак у 2023 році зріс на 11%
Як розповів в.о. генерального директора Клінічного центру дитячої медицини Роман Кізима відсоток одужання онкохворих дітей у Центрі на сьогодні перевищує 70%, а при окремих захворюваннях – 90%.
«Вже 30-ть років лікарня є одним з національних осередків, де тисячі дітей отримали максимально ефективне лікування, яке допомогло понад 70% пацієнтів одужати. Це -дуже хороші цифри, це означає, що 7 з 10 дітей нам вдається повністю вилікувати і вони ведуть активне соціальне життя», - зазначив він.
За попередні два роки Центр став так званим евакуаційним хабом для онкохворих діток з усієї України.
«Ми приймаємо їх на лікування, а також як переміжний центр для евакуації до найкращих світових центрів, які лікують дитячий рак. Команда лікарів, а це майже 20 фахівців, які щодня займаються з дітьми з раком, може надати будь-який вид медичної допомоги. Це все було б неможливо без багатокомпонентної підтримки: державної, обласної, а також наших партнерів-благодійні фонди. За минулий рік понад 100 млн грн було залучено благодійними організаціями на розвиток лікарні», - додав медик.
За два роки до початку повномасштабного вторгнення у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі відкрили блок трансплантації кісткового мозку і попри воєнний стан у лікарні виконали вже більш як десяток успішних трансплантацій.
Медики зазначають, що, на жаль, в дитячому віці дуже складно навіть уважним батькам та педіатрам вчасно виявити онкологію, захворювання часто маскується під інші, відтак майже половина дітей потрапляє у медзаклад на пізніх стадіях (3-4). Попри це закликають батьків не втрачати пильність, особливо у ситуаціях з підлітками.
«Та ми в будь-якому випадку можемо врятувати таких пацієнтів. Просто - це буде довше, коштовніше і з важкими ризиками для дитини, тривалий час такий пацієнт перебуватиме в лікарні. Варто відзначити, що за останній час на 20% зросло виявлення цих захворювань на ранній стадії, що свідчить про хороша комунікацію на первинній ланці, вдалу просвітницьку роботу. Педіатри на прийомі можуть запідозрити захворювання і дитина вчасно потрапляє до лікарні і відповідно легше проходить лікування і кращий відсоток одужання. А батьків закликаємо частіше запитувати своїх дітей, як вони почуваються»,- додав Роман Кізима.
Клінічний центр дитячої медицини надає допомогу дітям від 0 до 18 років, а також молодим людям віком 19-20 років. У ЗУСДМЦ також є паліативна служба – мобільний хоспіс та стаціонарна паліативна допомога для діток, яких медики вже не в змозі вилікувати.
«Торік з державного бюджету централізовано для лікування дітей хворих на рак надійшло хімієпрепаратів, а також препаратів для радіологічного лікування на понад 39 млн грн. У Львівській ОВА діє Комплексна програма підтримки галузі охорони здоров’я в якій заклали профілактичний напрямок – цитологія раку шийки матки. Відтак, якщо вакцинувати дітей та підлітків ми можемо побороти в країні рак шийки матки. Минулого року на цю програму заклали 500 тис грн, цьогоріч 1,3 млн грн. Тому просимо всіх мешканців звертатись та безоплатно отримувати таку вакцинацію.
Також на покращення умов перебування онкологічних пацієнтів на медичне обладнання виділили понад 6 млн грн, таку ж суму на ремонти в медзакладах. На забезпечення медикаментами, які можливо повною мірою не покриваються державою чи специфічними медикаментами торік заклали понад 10 млн грн, а цьогоріч понад 12 млн грн. Обстежуйте дітей та формуйте культуру здорового способу життя. Адже від цього залежить їх майбутнє», - додала керівниця департаменту Наталія Літвінська.
Читайте також: У Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медцентрі 5-місячному хлопчику зробили операцію